Aliance chce v Afghánistánu uspět

Brusel - Mírová mise v Afghánistánu a její rozšíření i mimo hlavní město Kábul zůstává hlavní prioritou NATO. Shodli se na tom ministři zahraničí členských zemí v Bruselu. "Musíme zopakovat úspěch z Balkánu," prohlásil generální tajemník aliance George Robertson.

"To znamená vytrvat do konce. Jestliže propadneme, problémy Afghánistánu se brzy dotknout nás všech," řekl Robertson po zasedání Severoatlantické rady.

Otázka mise v Afghánistánu byla jedním z klíčových témat pravidelného zasedání rady na úrovni šéfů diplomacie členských států.

"Naším cílem je pomoc při vzniku sjednocené a svrchované země, její začlenění do mezinárodního společenství a pomoc přechodné afghánské správě při udržování bezpečnosti a stability," uvádí se v závěrečném prohlášení Severoatlantické rady.

Ministři zahraničí se shodli, že členské země by se měly více zapojit do rozšíření mírové mise. NATO už před časem s posvěcením OSN rozhodlo, že rozšíří kvůli udržení bezpečnosti v oblasti působnost mise i mimo hlavní afghánské město Kábul do ostatních provincií země.

V současnosti působí v Afghánistánu 5700 vojáků NATO, rozšíření mise však brání nedostatek speciálních jednotek, vrtulníků i logistického zázemí.

Schůzka ministrů tento problém částečně vyřešila. Ještě před samotným jednáním oznámilo Turecko, že silám ISAF v Afghánistánu poskytne tři vojenské vrtulníky Black Hawk. "Jsem potěšen, že NATO vyplnilo kritické potřeby mise," děkoval ve svém úvodním projevu Robertson.

Stranou nezůstala ani Česká republiky. Už počátkem týdne informoval český ministr zahraničí Karel Kovanda alianční spojence, že je Česká republika ochotna vyslat do Afghánistánu až 150 vojáků. Jak uvedl, část kontingentu by měla pomáhat s provozem letiště v hlavním městě Kábul.

Druhá část by se mohla pod velením Američanů zapojit do pátrání po skrývajících se přívržencích Talibanu a teroristech v rámci operace Trvalá svoboda. Do této mise by podle Kovandy mohli být vysláni elitní čeští bojovníci z Prostějova. Podrobnosti však velvyslanec ani zástupci ministerstvo obrany neprozradili. Vyslání kontingentu musí navíc schválit poslanci parlamentu.

NATO převzalo velení mise ISAF v Afghánistánu letos v srpnu. V současnosti působí pod mandátem OSN v hlavním městě Kábulu asi 5700 vojáků aliance. Aliance plánuje, že by do oblasti mohla vyslat dalších až 12 tisíc vojáků, kteří by byli rozmístěni i v dalších velkých městech, jako například v Kunduzu, kde již působí v rámci rozšíření německý rekonstrukční tým.

K větší angažovanosti NATO v Afghánistánu naléhavě vyzýval při jednání americký ministr zahraničí Collin Powell. Američané přitom navrhují, že by aliance mohla převzít celou operaci, včetně honu na teroristy a přívržence bývalého vládního hnutí Taliban.
Ministři se dohodli, že do poloviny příštího roku by měla aliance vytvořit jasný plán, jak zajistit rozšíření mise a účinně udržovat bezpečnost v celém Afghánistánu.

Dosavadní průběh operace dokazuje, že "jsme připraveni zasáhnout kdekoliv," uvedli ministři ve společném komuniké. Za velmi důležité pak označili užší spolupráci s prozatímní vládou, Afghánskou národní armádou a dalšími mezinárodními organizacemi.

natoaktual.cz - Informační a zpravodajský portál o NATO


Video