Alí už začal chodit

  • 22
Zmrzačený irácký chlapec Alí Ismaíl Abbás, kterému spojenecká raketa při ostřelování Bagdádu vzala matku, otce i další členy rodiny, způsobila těžké popáleniny a utrhla obě ruce, začal už v kuvajtské nemocnici chodit. Dvanáctiletý hoch se podle lékařů úspěšně zotavuje po sérii plastických operací.

Lékaři mu při nich pokryli popálená místa novou kůží. Alí, jenž zpočátku podléhal naprosté beznaději, už chodí, dobře jí, a dokonce i žertuje. Stále se však naléhavě zajímá o to, zda bude moci mít ještě někdy ruce nebo alespoň funkční protézy.

"Díky kožním štěpům se nádherně hojí," sdělil nyní Ahmad Šattí, mluvčí kuvajtského ministerstva zdravotnictví. "Alí jí, žertuje, mnohem lépe komunikuje s okolím a krásně začal chodit."

Fotografie Alího v bagdádské nemocnici, kde po tragédii bezmocně ležel dlouhé dny, obletěly celý svět. Jeho osud se stal jedním ze smutných symbolů utrpení civilního iráckého obyvatelstva během krátké války proti režimu Saddáma Husajna.

Po naléhavé intervenci zaměstnanců bagdádské nemocnice, dokonce přímo u amerického prezidenta George Bushe, že Alímu hrozí smrt, pokud se mu nedostane lepší zdravotní péče, začaly chodit z různých míst nabídky na léčbu. Tu mu nakonec poskytl zdarma Kuvajt, kam chlapce před mnoha týdny přepravil americký vrtulník.

Alí je ošetřován na klinice dětské plastické chirurgie v Kuvajt City, v jednom z nejlepších zařízení celého Blízkého východu. Jednou z největších starostí hocha od začátku je, zda dostane nové ruce a zda bude moci ještě někdy psát.

Ačkoli na počátku nabízeli někteří odborníci, že by se mohli pokusit Alímu alespoň jednu, případně i obě ruce transplantovat, nyní se přiklánějí mnohem více k tomu, aby chlapec dostal co nejlepší protézy.

Lékaři z kliniky společně se strýcem, který Alího v Kuvajtu doprovází, zatím zkoumají nabídky z Británie, USA a Francie. Podle Ahmada Šattího vyberou tu nejlepší. Například před týdnem navštívili kuvajtskou kliniku zástupci Britské asociace pro osoby bez končetin, kteří přivezli ukázat vzorky umělých paží a pozvali Alího k návštěvě do Londýna.

Jak uvedla agentura AP, některé další země, například Kanada, nabídly dítěti i ostatním příbuzným, kteří přežili raketový útok během války, občanství. Jak uvedl mluvčí kuvajtského ministerstva zdravotnictví, zatím však nepadlo žádné rozhodnutí, protože jak Alí, tak jeho strýc mají prý "velmi úzké pouto ke své zemi i kultuře".

Kuvajtská vláda financuje kompletně léčbu nejenom dvanáctiletého Alího, ale i několika dalších iráckých dětí a Iráčanů, kteří byli zraněni během války proti Saddámu Husajnovi.

Podobným symbolem utrpení iráckých civilistů za války jako Alí se stala i fotografie Iráčana zajatého Američany, s "vězeňským pytlem" na hlavě, kterému na klíně ležel jeho vysílený synek. Oba od sebe nechtěli být odloučeni, a proto irácký chlapec předškolního věku musel jít s otcem do zajateckého tábora.

,

Video