Alexis Tsipras, předseda řecké koalice radikální levice Syriza (Thessaloniki,...

Alexis Tsipras, předseda řecké koalice radikální levice Syriza (Thessaloniki, 20. ledna 2015). | foto: AP

Šéf Syrizy: komunista na motorce, kterého se bojí celá Evropa

  • 190
Předseda řecké Koalice radikální levice Alexis Tsipras má image bohéma, který volí místo limuzíny motorku a nemá rád závazky. Mnozí Řekové v něm vidí spásu v konkurenci politických matadorů, podle jiných však Řecko dovede na okraj další propasti, pokud - jak naznačují první odhady - skutečně ve volbách uspěje.

Alexis Tsipras se narodil pouhé tři dny po pádu vojenské junty v roce 1974. Na konci 80. let vstoupil do komunistické mládežnické organizace a už v roce 1991 se ve svých sedmnácti letech stal jednou z nejvýraznějších tváří protestů proti chystané reformě školství. „Chceme sami rozhodovat, jestli půjdeme za školu,“ řekl tehdy podle agentury AFP v televizním rozhovoru.

Syriza

Koalice radikální levice (známá pod zkratkou Syriza) je nejsilnější řeckou opoziční parlamentní stranou. 

Po posledních volbách v červnu 2012 má v řeckém parlamentu 71 z celkových 300 poslanců. Od loňska je zastoupena i v Evropském parlamentu, kde z jejích řad zasedá šest z 21 řeckých europoslanců.

Zdroj: ČTK

„Zdál se mi velmi inteligentní, klidný, nadšený a přitom všímavý. Dokázal dobře reprezentovat několik set tisíc mladých lidí, kteří si nebyly úplně jistí tím, za co demonstrují. Myslím, že to souviselo s tím, že byl členem komunistické mládeže a byl na podobné situace zvyklý,“ řekl BBC Matthew Tsimatakis, který se s Tsiprasem potkal během protestů.

Tsipras, který mezitím vystudoval stavařinu, postupně vyměnil vysoké funkce v různých studentských organizacích za skutečnou politiku. Stavařině se věnoval jen velmi krátce.

Motorku ano, svatbu ne

Skutečně známým se stal v roce 2006, kdy za nově vzniklou koalici Syriza kandidoval v athénských komunálních volbách. Ač byl v politice nováčkem a strana byla dosud prakticky neznámá, získal třetí nejvyšší počet hlasů a stal se athénským radním.

Velkou zásluhu na tom zřejmě měla jeho otevřenost, vzpomíná úřednice Elpida Ziuva. „Nikdo o něm nemohl říct cokoli špatného. Objížděl athénské čtvrti a snažil se o blízký kontakt s možnými voliči. Lidem to připomnělo staré časy, kdy lidé znali politiky křestním jménem a dostávali odpovědi na své otázky.“

Tsipras se vymykal i svým životním stylem. Nejen, že nikdy nenosil kravatu (nesnáší je) a narozdíl od většiny politiků raději jezdí na motorce než v limuzíně, i jeho rodinný život je poměrně nekonvenční.

Ačkoli svou partnerku Peristeru Batzianu potkal ještě na střední škole, nikdy se s ní neoženil. Mají spolu dva syny, mladší z nich se mimochodem jmenuje Ernesto na počest latinskoamerického revolucionáře Che Guevary. Počítá se k věrným fanouškům athénského klubu Panathinaikos a bydlí v těsném sousedství jeho stadionu.

Spása, nebo pohádka?

V roce 2008 se Tsipras stal předsedou strany Synaspismos, nejsilnějšího člena Syrizy. Ve 33 letech se tak stal dosud nejmladším předsedou politické strany v Řecku a krátce nato se dostal i do čela celé koalice.

Příznivci jeho mládí oceňují a poukazují na to, že Řecko do tíživé ekonomické situace dostali naopak zkušení politici. Podle mnohých kritiků však Tsipras postrádá potřebné zkušenosti, aby dokázal řídit celou zemi.

Syriza slibuje vyšší minimální mzdu, konec propouštění státních zaměstnanců či úlevy u mezinárodních věřitelů, to jsou však podle mnohých expertů vzhledem ke stavu řecké ekonomiky nerealistické sliby.

Řecký premiér Antonis Samaras z konzervativní strany Nová Demokracie (ND) prohlásil, že pokud Syriza splní předvolební sliby, skončí země mimo eurozónu, což si tři čtvrtiny voličů nepřejí. 

„Syriza veřejnosti vykládá populistickou a propagandistickou pohádku,“ citovala agentura AP bývalého řeckého vicepremiéra Theodorose Pangalose. „Předstírají, že dokážou vyřešit problémy celé země mávnutím kouzelné hůlky.“


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video