Navalnyj je dočasně na svobodě, policie zatýkala jeho příznivce

  • 3
Ruský soud dočasně propustil z vězení Alexeje Navalného, který byl ve čtvrtek odsouzen k pětiletému odnětí svobody. Významný kritik Kremlu tak na výsledek odvolání počká na svobodě, nesmí však odcestovat. Při protestech proti odsouzení Navalného policie v Moskvě zatkla přes 200 lidí.

Navalnyj, oblečený do kalhot a černého trička, po pátečním verdiktu vystoupil ze zamřížovaného prostoru pro obžalované s úsměvem. Poděkoval všem svým stoupencům, kteří proti jeho odsouzení ve čtvrtek protestovali. Jeho první kroky mířily k manželce Juliji, aby se s ní objal.

Uvěznění Navalného hned ve čtvrtek napadla generální prokuratura, podle níž byl tento krok soudu neodůvodněný. Ke kladnému vyřízení její poněkud překvapivé stížnosti zřejmě pomohly silné protesty, k nimž se v řadě velkých ruských měst, ve čtvrtek večer sešly tisíce lidí.

Prokuratura uvedla, že uvěznění před vyřízením odvolání by Navalného neoprávněně zbavilo práva kandidovat ve volbách. Propuštění na svobodu tak známému blogerovi a ostrému odpůrci prezidenta Vladimira Putina otevírá možnost ucházet se v září o post starosty ruské metropole.

Navalnyj po propuštění řekl, že se sebou nenechá manipulovat a že se teprve se rozmyslí, zda se voleb starosty skutečně zúčastní, nebo zda se rozhodne pro výzvu k bojkotu tohoto hlasování.

Odsouzen za podvod se dřevem

Soud ve městě Kirov asi 900 kilometrů severovýchodně od Moskvy uznal ve čtvrtek Navalného - a spolu s ním i jeho údajného komplice Pjotra Oficerova - vinným ze zpronevěry a poslal ho na pět let za mříže. Obhajoba dala najevo, že se proti rozsudku odvolá. Soudce Sergej Blinov současně nařídil uvěznění opozičníka do vyřízení odvolání.

Podle obžaloby Navalnyj jako poradce gubernátora Kirovské oblasti v roce 2009 zorganizoval podvod, při němž byl lesnický podnik Kirovles okraden o 10 000 metrů krychlových dřeva a tím poškozen o 16 milionů rublů (přes 9,5 milionu Kč).

Navalnyj popírá, že by porušil zákon. Podle něj má případ politické pozadí a jeho cílem je odstranit ho jako politickou hrozbu pro Putina. Průzkumy mínění nicméně nadále potvrzují, že prezident je nejpopulárnějším ruským politikem.

Sedmatřicetiletý bloger a právník vedl loňské protestní demonstrace proti Putinovi, do nichž se zapojily desítky tisíc stoupenců opozice, které ale postupně upadly po nástupu Putina do nového, šestiletého funkčního období v čele státu.

Obvinění, vznesené v tomto případu proti Navalnému loni koncem července, následovalo jen týden poté, co bloger nařkl šéfa ruských vyšetřovatelů Alexandra Bastrykina, že je "zahraniční agent", a to kvůli někdejšímu podnikání v Česku. Nařčení souviselo s novým zákonem, který nutí nevládní organizace přijímající peníze ze zahraničí označovat se za "zahraniční agenty". Bastrykin nařčení popřel s tím, že v Česku nevydělal jediné euro a byt v Praze si pořídil ještě před nástupem do státních služeb a převedl jej na bývalou manželku.

Tisícové protesty

Agentura Reuters míní, že Navalného propuštění by mohlo být pouhým manévrem k odvrácení možných nepokojů. Někteří pozorovatelé prý poukazují na to, že v Kremlu a v jemu blízkých obchodních a bezpečnostních kruzích panují na Navalného případ rozdílné názory.

"V elitních kruzích je skutečný rozkol," cituje agentura analytičku Ellu Panějachovou z petrohradské Evropské univerzity. "A zdá se, že jeho vyústění nebude klidné." Verdikt vyvolal kritiku v zahraničí, zejména na Západě, ale i v Rusku, kde se v řadě velkých měst ještě týž den sešly tisíce lidí k protestům.

V Moskvě se podle opozičních zdrojů shromáždilo na 10 000 lidí, proti nimž zasáhly protiteroristické jednotky Omon a podle policejních zdrojů ITAR-TASS zadržely kvůli narušování veřejného pořádku na 150 lidí. Valná část z nich byla po vyslechnutí propuštěna. V Petrohradu protestovalo kolem šesti tisíc lidí a policie přiznala 56 zadržených.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video