Šéf MI6 Alex Younger pronesl projev v centrále MI6 ve Vauxhall Cross v Londýně...

Šéf MI6 Alex Younger pronesl projev v centrále MI6 ve Vauxhall Cross v Londýně (8. prosince 2016) | foto: Reuters

Může vytvářet nové teroristy, varoval šéf MI6 před aktivitou Ruska v Sýrii

  • 276
Ve výjimečném projevu před novináři varoval ve čtvrtek šéf britské výzvědné služby MI6 Alex Younger před chováním Ruska v Sýrii. Vytváří podle něj podhoubí pro nové teroristy a Británie a Evropa nebude v bezpečí, dokud válka v Sýrii neskončí. Rusko kritizoval také za hybridní válku, která se snaží oslabit demokratické státy.

Veřejné vystoupení či rozhovory pro média jsou pro tajné služby většinou tabu. Snahou je mluvit co nejméně, neposkytovat informace a držet vše v tajnosti. Ve Velké Británii byla například jména šéfů MI5 (zpravodajská služba s vnitřním polem působnosti jako česká Bezpečnostní informační služba) až do roku 1993 státním tajemstvím.

Přesto se v poslední době tajné služby čím dál víc otevírají veřejnosti a snaží se získat její důvěru. I proto se po více jak dvou letech v úřadu šéf výzvědné služby MI6 Alex Younger postavil před novináře a pronesl svůj vůbec první veřejný proslov, informoval o něm britský deník The Guardian.

Sídlo britské zpravodajské služby MI6 v Londýně.

Proslov navíc pronesl jako vůbec první šéf MI6 v centrále britské výzvědné služby Vauxhall Cross na jižním břehu Temže (více o historii MI6 si můžete přečíst zde).

Před novináři se opřel do Ruska, které svou podporou prezidenta Bašára Asada vytváří dlouhodobé problémy a může způsobit další radikalizaci obyvatelstva. „Rusko a syrský režim se snaží v Aleppu vytvořit poušť a nazývají to mírem. Lidské utrpení srdcervoucí,“ prohlásil.

Dokud neskončí válka v Sýrii, nebudeme v bezpečí

„Věřím, že ruské chování v Sýrii spolu se zdiskreditovaným Asadovým režimem, poskytnou tragický příklad nebezpečí ztráty legitimity,“ pokračoval a dodal: „Tím, že nazývají teroristou kohokoli, kdo odporuje brutální vládě, si znepřátelí přesně ty skupiny, které jsou potřeba k porážce extremistů. Nedokážu říct, co přinese příští rok, ale vím jistě, že dokud válka v Sýrii neskončí, nebudeme v bezpečí před těmito hrozbami.“

O nebezpečí terorismu promluvil na začátku listopadu pro britský deník The Guardian v exkluzivním rozhovoru i šéf MI5 Andrew Parker. „Takový počet teroristických spiknutí a pokusů je znepokojující a přetrvává. Pokusů o teroristické útoky v Británii je více, než jsem za celou svou třiatřicetiletou kariéru v MI5 zažil,“ řekl. „V posledních třech letech bylo v Británii zabráněno 12 útokům,“ doplnil.

Kdo je Alex Younger?

Alex Younger je vystudovaný ekonom, do služeb MI6 nastoupil v roce 1991. Sloužil na Blízkém Východě a v Afghánistánu, kde se velmi osvědčil.

V roce 2012 měl na starosti zabezpečení olympiády v Londýně. Ihned poté se stal zástupcem ředitele MI6 a v roce 2014 jejím šéfem.

Younger, který píše pouze zeleným perem, má krycí jméno „C“ a jeho pozice je stejná jako postavení „M“ ve filmech o agentovi 007.

Názor Youngera je v přímém protikladu s postojem nového prezidenta USA Donalda Trumpa, který naopak vnímá Rusko jako možného spojence v boji proti Islámskému státu. O Rusku mluvil Younger i dál, ačkoli ho přímo nejmenoval. Upozornil totiž na stále rostoucí nebezpečí tzv. hybridní války, kterou Rusko využilo proti Ukrajině a v současnosti i proti západním demokraciím.

Hybridní válka je hrozbou pro demokracie

„Propojenost světa, která je základem globalizace, může být skrytě využita státy s nepřátelskými úmysly. Činí to rozličnými způsoby - kyberútoky, propagandou nebo podvratnou činností proti demokratickým procesům,“ řekl.

Právě v tomto duchu se nesly útoky proti americkým volbám v tomto roce, jejichž příkladem může být i hackerský útok proti Demokratické straně (více čtěte zde). „Naše práce je dát vládám informační výhodu: posvítit si na tyto aktivity a pomoc naší zemi a spojencům v Evropě vybudovat odolnost, která je potřeba při jejich ochraně. Rizika jsou závažná a jsou zásadní hrozbou naší suverenitě. Měli by se jimi zabývat všichni, kdo sdílí demokratické hodnoty,“ prohlásil Younger.

Agenta by současná MI6 nezaměstnala

Na řadu se dostal i pověstný agent 007 James Bond. „Bond vytvořil velmi silné povědomí o MI6. Avšak dlouhou dobu si lidé mysleli, že je pouze jeden druh kvalit, které určují příslušníky MI6. Ať už to má být vzdělání v Oxfordu nebo Cambridge, či znalost boje zblízka. To je samozřejmě mylné. Není žádný standardní příslušník MI6. Musíme mít zaměstnance, kteří vytěží to nejlepší z jejich talentu a je jedno, jaké je jejich zázemí,“ vyjádřil se Younger.

Bond by se tak v současné MI6 vůbec neuchytil. „A pokud by chtěl pracovat pro MI6, musel by určitě změnit způsoby, jakými by pracoval,“ pronesl Younger s odkazem na Bondovu neúctu k morálce a zákonům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video