Do Aleppa zamíří pozorovatelé OSN, z města za den odjelo 20 000 lidí

  • 50
Povstaleckou část syrského Aleppa od půlnoci opustilo 20 000 lidí. Oznámila to turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila vyslání pozorovatelů do Aleppa a vyzvala všechny strany konfliktu, aby jim umožnily bezpečný přístup.

Návrh revoluce byl podle International Business Times výsledkem kompromisu mezi Ruskem a Francií a USA předpokládaly, že rezoluce bude schválena jednomyslně.

Rezoluce schválená všemi 15 členy rady vyzývá OSN i další instituce k okamžitému vyslání monitorovacích týmů, které by dohlížely na evakuace z východního Aleppu. Zároveň ukládá generálnímu tajemníkovi OSN Pan Ki-munovi, aby co nejdříve konzultoval se syrskou vládou, povstalci a dalšími zainteresovanými stranami bezpečné podmínky pro pozorovatele.

Turecký ministr zahraničních věcí Mevlüt Çavuşoglu řekl, že evakuace z Aleppa stále pokračuje. Desítky autobusů a sanitek lidi svážejí do nevelké zóny západně od Aleppa, která je v rukou povstalců.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se první kolona autobusů a sanitek s nemocnými a zraněnými dala do pohybu v noci a dorazila do města Rášiddín, které leží západně od Aleppa a pod kontrolou je mají povstalci. Ramí Abdar Rahmán ze SOHR očekává, že by evakuace východního Aleppa mohla být dokončena ještě v pondělí.

Z východního Aleppa se podařilo evakuovat také téměř 50 dětí, které uvízly v tamním sirotčinci. Oznámil to Dětský fond OSN (UNICEF). Některé děti byly raněné nebo nemocné a byly v kritickém stavu. Turecká státní agentura Anadolu oznámila, že do Turecka bylo z Aleppa převezeno 131 lidí, jež potřebovali lékařskou péči. Bylo mezi nimi 46 dětí a pět z nich v Turecku zemřelo.

Východní část Aleppa byla do minulého týdne baštou oponentů Damašku, ale syrská armáda, která se spojenci v listopadu zahájila ofenzivu, postupně povstalecké čtvrti dobyla. Ve čtvrtek bylo evakuováno na 10 000 lidí, dalších 40 000 jich podle OSN chce z města ještě odejít.

Obnovu evakuace umožnila dohoda o souběžné evakuaci šíitských vesnic Fúa a Kafrája v provincii Idlib, které byly dlouhodobě v obležení sunnitské opozice. V pondělí ráno z nich odjelo deset autobusů, které dovezly šíity do vládní části Aleppa.

Ještě v neděli přitom dohodu ohrozil útok sunnitských radikálů z Fronty dobytí Sýrie, kteří napadli na dvě desítky autobusů se šíity vyslaných k evakuaci. Pět nebo šest vozidel shořelo (více zde). Evakuace tak byla přerušena.

Podle nedělních zpráv má z vesnic Fúa a Kafrája odejít v první vlně 2 500 lidí výměnou za stejný počet osob z Aleppa. Dalších 1 500 šíitů pak má být z těchto vesnic odvezeno výměnou za totéž množství osob z měst Zabadání a Madájá v provincii Damašek.

Pokud bude evakuace Aleppa dokončena podle plánu, skončí tím důležitá etapa syrské války, napsala agentura AP. Povstalci východní část tohoto průmyslově a obchodně nejvýznamnějšího města země obsadili v roce 2012. O jejich porážku se zasadilo Rusko jako spojenec Damašku, a také spojenecké milice šíitů z Íránu a Libanonu. Získání celého města pod vládní kontrolu je považováno za největší vojenský úspěch syrského prezidenta Bašára Asada za celou válku, jež začala v roce 2011.

MAPA: města Aleppo a Idlíb
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue