Albrightová přivezla své memoáry domů

  • 2
První slova exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové, když v pátek krátce před polednem vystoupila z letadla v Praze Ruzyni, byla spíš spokojeným povzdychnutím. Jsem tak hrozně ráda, že jsem tady. Vždycky je hezké přijet domů, řekla.

Po dlouhé době přijela do Česka na soukromou návštěvu, kterou vyplní především propagace její autobiografické knihy.

V Česku vychází pod názvem Madeleine a s podtitulem Nejlepší ze všech možných světů. "Ta kniha byla napsána, protože jsem chtěla vysvětlit lidem, odkud jsem, proč jsem dělala rozhodnutí, která jsem dělala, a je tam hodně o Československu," řekla Albrightová.

Své paměti, které psala dva a půl roku, bude osobně podepisovat v sobotu v Brně a v pondělí v Praze. Albrightová doufá, že kniha bude v Česku stejně úspěšná jako v USA, kde memoáry už několik týdnů vedou žebříček bestsellerů.

O psaní své knihy mluví s otevřeností jí vlastní. Nejtěžší pro ni byla kapitola o jejím rozvodu a také o osudu řady příbuzných, kteří kvůli židovskému původu zahynuli za druhé světové války.

Bývalá ministryně prezidenta Clintona má sice i po odchodu z Bílého domu spoustu práce, mimo jiné učí na univerzitě, ale už nyní uvažuje o další knize, tentokrát o českých legionářích. "Tatínek (diplomat Jaroslav Korbel sloužil v zahraničních armádách) shromáždil na toto téma mnoho materiálu," poznamenala.

Na otázku, zda je její politická kariéra definitivně u konce, mimo jiné odpověděla: "Těším se na demokratického prezidenta." I když má její návštěva statut soukromé cesty, čeká ji řada oficiálních aktivit.

V pátek odpoledne promluvila v Obecním domě na konferenci Forum 2000. Její vstup na scénu však zpozdil nenadálý výpadek proudu a hlavní sál se ocitl na necelých deset minut v naprosté tmě.

Během následného proslovu pak bývalá šéfdiplomatka USA kritizovala vládu republikána Bushe za to, že nepodepsala kjótský protokol o klimatických změnách. Večer pak asistovala při předání ceny Hanno R. Ellenbogenové, kterou uděluje Pražská společnost pro mezinárodní spolupráci, Václavu Havlovi za přínos v boji za lidská práva a rozvoj občanské společnosti. "Vždy mě přesvědčil, že mohu být pyšná na tuto zem," řekla Albrightová.

Finanční část ceny (150 tisíc korun) převzal z Havlových rukou Andrej Dynko, šéfredaktor běloruského nezávislého týdeníku Naša Niva. "Je to pro nás moc důležité, protože Bělorusové se cítí zapomenuti," řekl při děkovné řeči.

V pondělí českou rodačku čeká přijetí prezidentem Václavem Klausem. "Já ho znám moc dobře, ale neviděla jsem ho od té doby, co se stal prezidentem." Albrightová se v Praze těší nejen na setkání s řadou přátel, ale i na české jídlo. Ve své knize vzpomíná na zelí, tedy typické české vepřo knedlo zelo. "A na párky, na ty se také těším," dodala.

Madeleine Albrightová a Václav Havel se vítají na konferenci Forum 2000, 17. října 2003


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video