Albrightová: NATO není u konce s dechem

  10:16
Washington - Bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová soudí, že pražský summit ukáže, kolik Ameriku a Evropu pojí společných zájmů. Albrightová, rodačka z Prahy, v rozhovoru, který poskytla zpravodaji Českého rozhlasu před svým včerejším odletem do Česka, tvrdila, že věří, že naopak zmizí vše, co bylo v poslední době předmětem vzájemných sporů mezi spojenci.

Řada politiků v Evropě i v Americe soudí, že se NATO do pravděpodobného vojenského úderu proti Iráku nezapojí. Není to jen další důkaz, že se Severoatlantická aliance na počátku 21. století už vyčerpala?
Myslím, že NATO zůstává i nadále nejsilnější aliancí, a to nejen z vojenského hlediska, ale i z politického. Byla by velká chyba, kdybychom najednou tvrdili, že je NATO vyčerpané. Je to organismus, který se pořád musí měnit, a je nutné zdůrazňovat to, co je potřebné v tu či onu chvíli. Lepší alianci nenajdeme. Přestože se vytvářejí jednorázové koalice, které třeba mohou fungovat, ale i ne, je lepší je dělat v rámci NATO než mimo alianci.

Znepokojuje vás rozdílný pohled kontinentální Evropy a Ameriky na Irák?
Ano, ale myslím, že prezident Bush udělal to, co chtělo mezinárodní společenství - celou záležitost k Iráku předložil Spojeným národům a konkrétně její Radě bezpečnosti. Pokud Saddám Husajn nebude spolupracovat a plnit rezoluci Rady bezpečnosti OSN, bude muset nést důsledky. To neznamená, že já úplně souhlasím s tím, že nyní nastává nejlepší doba pro úder proti Iráku. Ale rozumím tomu, proč se něco proti Iráku musí podniknout, a doufám, že Evropané to také tak chápou.

USA a Německo spolu téměř na té nejvyšší úrovni nekomunikují. Jsou to však klíčoví spojenci. Jak vážná je podle vás krize mezi vedením obou zemí, která se odvíjí od neshod okolo případného útoku na Irák?
Doufám, že příliš vážná není, neboť Německo je velmi důležitý spojenec. Přesto si myslím, že (německý kancléř) Gerhard Schröder zašel ve své kritice Ameriky dosti daleko, a hlavně bylo hrozné, když Schröderova ministryně přirovnala Bushův postup vůči Iráku k přístupu Hitlera. Věřím, že jsou to jen věci, které se občas stávají, že se i přátelé hádají a poté se zase dají dohromady. Je velmi důležité, aby Německo a Amerika měly spolu dobré vztahy.

Američané v poslední době, a začalo to i za vaší administrativy, blíže komunikují s některými spojenci, například s Británií, s jinými méně. Není to ukázka toho, že NATO splnilo již svou roli?
Absolutně ne. Jistě, když jsem kdysi jednala o problému Kosova, mluvila jsem s někým častěji než s druhými. Ale jednala jsem se všemi pravidelně. Bylo to ostatně poprvé, co aliance musela skutečně fungovat, nebyla to jen papírová organizace, jakou byla do té doby. A tato struktura NATO zůstává dobrá a užitečná i nyní.

Evropa zaostává za USA ve výzbroji a ochotě investovat do zbrojení. Generální tajemník NATO George Robertson nedávno obvinil USA, že nechtějí poskytovat některé technologie. Nebude se s přílivem chudých zemí do NATO tato propast prohlubovat?
Nedá se popřít fakt, že Amerika je mnohem víc technologicky připravená a má vlastně nejlepší vybavení na světě. To je pravda stejně jako to, že nový člen NATO se zavazuje dávat na armádu určité procento svého rozpočtu, aby byla funkční. Zároveň je důležité, a myslím si, že o tom se bude nyní mluvit především, aby každá země dělala to, čím skutečně alianci přispěje. Tak například Češi jsou opravdu odborníci na ochranu před chemickými a biologickými zbraněmi. Každý si může najít svou klíčovou oblast, kterou skutečně umí, a ne že všichni jsou na tom úplně stejně. Myslím si, že to není důvod, proč si myslet, že NATO nefunguje.

Řada demokracií, které se dostávají do NATO, má mezi sebou historické a etnické neshody, například Rumunsko - Maďarsko, Maďarsko - Slovensko, Polsko - Litva neobáváte se toho, že se do aliance tyto rozmíšky přenesou?
Existují různé problémy mezi zeměmi, nejen mezi těmi zmíněnými, jsou i mezi staršími členy NATO. Lidé si od vstupu do aliance slibují, že tyto problémy tam nebudou. Takové rozmíšky by se neměly přenášet do NATO, kdyby se to přece jen dělo, byla by to velká škoda, na úkor společné věci.

NATO nyní zvažuje, jakým směrem se vůbec vydat. Co to vyžaduje od nových členů?
Domnívám se, že musí chápat, že nejde o jakýsi dárek - je to velká odpovědnost a hodně práce. Nemohou žít minulostí, musí hledat, jak má Evropa fungovat. Není to lehké, ale myslím si, že pro ty země je dobré, aby si uvědomily, že jsou členy klubu celé Evropy, že nezůstaly mimo. Zároveň si myslím, že země, které k tomu nejsou připravené, by se mezi novými členy neměly objevit, protože skutečně jde o velkou odpovědnost. Vědí to nyní i Češi, že členství v NATO neznamená, že všechno je hned zařízené. Všichni si musí uvědomit, že vše je těžší i o to, že veškerá rozhodnutí jsou demokraticky přijímána společně.

Řada lidí ze střední a východní Evropy, kteří mají co činit s USA, si často stěžuje na aroganci a na to, že v posledních letech se změnila atmosféra vzájemných vztahů. Jak to cítíte vy a co se s tím dá dělat?
Ovšemže to cítím, a myslím, že problém je v tom, že nikdy v historii světa nebyla taková situace, kdy existuje jedna supervelmoc. A nejenom to: supervelmoc, která má zájem o záležitosti všude na celém světě. Myslím, že když jsme byli s prezidentem (Clintonem) ve funkci, že jsme tomu rozuměli a dělali jsme všechno pro to, abychom nevypadali arogantní. Podepsali jsme řadu smluv a snažili jsme se učinit vše, abychom je dodrželi. Já sama teď v Americe mluvím o tom, že není správné, že USA opustily Kjótský protokol (o ochraně ovzduší) nebo dohodu o protiraketové obraně a tak dále. Ale lidé si musí zvyknout na to, že je jeden svět, v němž existuje jenom jedna supervelmoc. I když mluvím o tom, že Amerika je "indispensable nation", nepostradatelný národ, což znamená, že jsme potřební ve všech oblastech, neznamená to, že všechno musíme dělat sami. Proto já věřím v NATO, v OSN a řadu dalších organizací, kde se všichni podílíme na rozhodování. Realitou však je, že Amerika je největší a nejmohutnější země na světě.

Chystáte se do Prahy, do své původní vlasti. Na co se tentokrát těšíte kromě těch velkých politických jednání, která budou souviset se summitem?
Já už jsem nebyla v Praze asi dva tři roky a těším se, že uvidím, jak tam všechno vypadá, že uvidím své známé. Doufám, že povodně ji moc nezničily. Těším se na zlatou krásnou Prahu. Také čekám na to, jak se Praha vytáhne s tím, že může být městem, kde všechny sny o tom, co se může dít v 21. století, se stanou viditelnějšími. Je fantastické, že nový člen NATO bude hostitelem všech. Pro mne je to symbol, co všechno Češi dokázali za poslední léta, a opravdu se zase těším na setkání s velmi dobrým přítelem prezidentem Havlem.

Bývalá šéfka americké diplomacie Madeleine Albrightová věří, že Severoatlantická aliance není mrtvá.

Autoři:

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Mohly by hlídat tisíce dětí. Většině z dětských skupin ale stát nedá peníze

26. dubna 2024

Premium Míst pro děti ve školkách je zoufalý nedostatek. Státu se pro letošek přihlásilo 180 lidí z...

Izraelský ministr Ben Gvir měl nehodu, auto po nárazu skončilo na střeše

26. dubna 2024  19:04

Izraelský ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir měl autonehodu ve městě Ramla ve středu země....

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...