Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Albrechtice chtějí po útoku Romů na místostarostku více strážníků

  • 58
Po útoku Romů na místostarostku Albrechtic v Jizerských horách chtějí zastupitelé v obci větší bezpečnost. Na středečním mimořádném zastupitelstvu proto rozhodli, že Albrechtice bude hlídat více strážníků.

Malá obec vlastní městskou policii nemá, střežit ji dojíždějí strážníci ze sousední Desné. "Zastupitelstvo schválilo mimořádné hlídky městské policie z Desné," oznámil starosta Jaroslav Zeman.

Místostarostka Albrechtic v Jizerských horách Anna Kuřátková, kterou napadli místní Romové.

Obyvatele zasáhlo napadení místostarostky Anny Kuřátkové místními Romy. V úterý ráno u ní doma zazvonila matka dcery, kterou soud zbavil svéprávnosti kvůli schizofrenii a dal ji na žádost rodiny do opatrovnictví obce. A protože místostarostce se podařilo vymoci pro ni zpětně důchod a částka se vyšplhala na několik desítek tisíc korun, začala rodina zase toužit po tom, aby dceru získala zpět do své péče.

"Navíc po mně stále chtěli peníze, které údajně dostávám za opatrovnictví. To ale není pravda, jenže jsem jim to nevymluvila," vypráví místostarostka.

A tak si s ní přišli členové rodiny promluvit. Po slovní přestřelce se z ulice přihnal statný Rom a místostarostku profackoval. Když se jí chtěl manžel zastat, srazil ho útočník k zemi.

"Chtěl do něj kopnout, ale trefil se do přepravek se dřevem. Ty pak vzal a hodil je na manžela, ten je naštěstí stihl odrazit, takže kromě toho, že byl celý od pilin, se mu nic nestalo," popsala Kuřátková.

Rodina se zamkla v bytě

Demeterovi, kteří se na ženu zaútočili, nechtěli k události nic říct, na jejich byt se nepodařilo dozvonit. S rodinou si chtěl promluvit i Miroslav Tancoš, předseda Romské hospodářské rady.

Předseda Romské hospodářské rady Miroslav Tancoš přijel do Albrechtic domluvit

"Chci se jich zeptat, proč to udělali a chceme, aby se paní místostarostce i jejímu muži omluvili. Tohle přece nejde, aby šli za ní až domů a tam ji napadli, vždyť je to veřejný činitel, to si nesmí dovolit," řekl romský aktivista.

Jenže dveře zůstaly zavřené i jemu. Tancoš si pak vzal mobil na místostarostku i starostu s tím, že se jim za romskou komunitu omluví.

Demeterovi jsou v malé obci, která ožívá hlavně v zimě díky lyžařskému areálu Tanvaldský Špičák, jedinou romskou rodinou. Léta nebyly žádné problémy. Otec pracoval až do důchodu v továrně na hračky Detoa a se svou ženou měli tři děti.

Jedna z dcer, dnes jedenačtyřicetiletá Marcela, ale trpí schizofrenií. Občas někoho z rodiny napadla, občas si vymyslela, že ji otec znásilnil. "Asi před dvěma lety za námi přišli, jestli bychom jim nepomohli, že už ji doma nechtějí," řekl starosta Jaroslav Zeman.

Rodina dostane dceru nazpět

Zažádali o zrušení opatrovnictví a soud svěřil jejich dceru do péče obce. Nějakou dobu byla Marcela v psychiatrické léčebně v Kosmonosích, pak se na propustku dostala domů a když rodiče zjistili, že na ni nemohou během jejího pobytu v léčebně dostávat dávky, vzali si ji zase domů natrvalo.

"Pak se změnily zákony, a tak jsme za obec, jako opatrovník Marcely, požádali o důchod, který jí uznali a navíc i dali zpětně ve výši několika desítek tisíc korun," popsala Kuřátková.

Peníze dala obec na zvláštní účet, jenže rodina je chtěla. A tak začala na místostarostku tlačit a matka požadovala dceru zpět do své péče. Vše vyústilo v úterní napadení.

"Teď už mi od soudu přišel návrh na zrušení opatrovnictví. Pak už budou mít Marcelu zase ve své péči," dodala místostarostka.

Případem se zabývají jablonečtí policisté. "Ještě jsme nikoho neobvinili, případ šetříme jako útok na veřejnou osobu. Už jsme nějaké aktéry vyslechli, další máme v plánu příští týden," uvedla mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video