Albánský premiér Edi Rama (vlevo) přijel na státní návštěvu do Bělehradu, kde...

Albánský premiér Edi Rama (vlevo) přijel na státní návštěvu do Bělehradu, kde jednal se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučićem, na snímku po jeho levici (10. listopadu 2014). | foto: Reuters

Uznejte Kosovo, vyzval premiér Albánie na návštěvě Srbska. Nepochodil

  • 67
Albánský premiér Edi Rama zahájil návštěvu Srbska. Je to poprvé po 68 letech, kdy do Bělehradu oficiálně zavítal vrcholný představitel albánské vlády. Rama přitom na historické návštěvě srbské metropole nešetřil výbušnými slovy a vyzval tamní vládu k uznání nezávislosti Kosova.

Albánský premiér Edi Rama na tiskové konferenci po setkání se svým srbským protějškem Aleksandarem Vučićem prohlásil, že Kosovo, někdejší jihosrbská provincie, je nyní nezávislé a srbská vláda by měla tento fakt akceptovat. „Čím dříve to uznáte, tím dříve se můžeme hnout kupředu,“ citovala jeho slova agentura Reuters. Srbská veřejnoprávní televize RTS Ramův patnáctiminutový projev s poukazem na technické problémy netlumočila.

Za poznámku o Kosovu si albánský premiér prakticky okamžitě vysloužil ostrou reakci svého hostitele. „Nedovolím nikomu, aby nás v Bělehradě ponižoval,“ reagoval podle stanice B92 srbský předseda vlády Vučić na slova o uznání Kosova. To podle něj bylo a bude nedílnou součástí Srbska. Vučić přímo po boku albánského premiéra vyjádřil zklamání nad tím, že tuto ožehavou otázku na historické návštěvě vůbec otevíral. Prohlásil, že od něj „neočekával provokaci“.

Edi Rama zavítal do Srbska jako první představitel albánské vlády po bezmála sedmi dekádách vypjatých vztahů mezi Bělehradem a Tiranou. Naposledy se takto setkali v roce 1946 vůdcové Josip Broz Tito a Enver Hodža. Vzájemné vztahy ustrnuly na bodu mrazu s rostoucími nepokoji právě v Kosovu, někdejší jihosrbské provincii, v níž v druhé polovině 20. století začalo dominovat albánské obyvatelstvo.

Srbský premiér prohlásil, že i navzdory slovní roztržce hodlá Bělehrad nadále pokračovat v rozhovorech s Tiranou a spolupráci mezi zeměmi. V pondělí představitelé obou vlád podepsali dohodu umožňující občanům Albánie a Srbska vstup na území druhého státu jen s občanským průkazem.

Další vyostření vztahů mezi zeměmi ale není vyloučeno. Albánský premiér podle srbského tisku hodlá ještě v pondělí přímo z Bělehradu odjet do jihosrbského města Preševo, kde mají silné zastoupení etničtí Albánci usilující o připojení této oblasti ke Kosovu.

Napětí mezi Bělehradem a Tiranou rozdmýchal fotbalový zápas

Albánský premiér Rama měl původně do Bělehradu přijet již minulý měsíc. Kvůli incidentu při kvalifikačním zápase národních týmů na fotbalové Euro 2016 však musel návštěvu odložit. Nad hřiště bělehradského Partizanu tehdy při utkání srbského a albánského týmu spustil z neznámého místa ovládaný dron vlajku takzvané Velké Albánie. Tento koncept „etnické Albánie“ by podle albánských nacionalistů měl zahrnovat kromě celé dnešní Albánie a Kosova také části Srbska, Černé Hory, Makedonie a Řecka.

Nad stadion bělehradského Partizanu snesl dron vlajku zobrazující takzvanou...

V reakci na spuštění vlajky nad trávník se srbští a albánští hráči poprali a na hřiště vběhla také zhruba dvacítka srbských fanoušků (podrobnosti o tom najdete zde). Srbská média spekulovala o tom, že tím, kdo bezpilotní letadélko s vlajkou řídil, měl být mladší bratr Ediho Ramy Olsi, který zápas sledoval z VIP lože (více o tom zde).

Říjnový incident na stadionu bělehradského Partizanu opět naplno rozvířil odvěký spor mezi Srby a Albánci. Nepokoje se prakticky okamžitě přesunuly z fotbalového trávníku také do ulic napříč Srbskem a Kosovem. V Srbsku se terčem odvety za provokaci na fotbalovém trávníku stala celá řada Albánci vlastněných pekáren. V Kosovu vandalové zase pálili srbské vlajky a na domy menšinových Srbů čmárali nápisy (více o tom zde).

V ulicích Kosovské Mitrovice, města rozděleného barikádami na srbskou a albánskou část, vyjeli v reakci na Ramova pondělní slova tamní Srbové v automobilech na protestní jízdu ulicemi, informovala stanice RTS.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video