Václav Klaus se vymezil proti tvrzení, že Lisabonská smlouva je nezbytná pro přijetí dalších zemí (foto ze 3. 10., Praha)

Václav Klaus se vymezil proti tvrzení, že Lisabonská smlouva je nezbytná pro přijetí dalších zemí (foto ze 3. 10., Praha) | foto: Profimedia.cz

Albánie smí do EU i bez mého podpisu, vyvracel Klaus „bruselské mystifikace“

  • 31
Tvrzení, že schválení Lisabonské smlouvy otevře cestu pro další rozšíření Evropské unie, je podle prezidenta Václava Klause mystifikace, kterou šíří "bruselská centrála" a někteří evropští politici. Začlenění dalších zemí do EU je podle něj možné i podle stávajících smluv EU.

Klaus to řekl v Tiraně po jednání se svým albánským protějškem Bamirem Topim. Reagoval tak na otázku novináře, zda si uvědomuje, že schválení smlouvy je pro Albánii důležité, aby měla šanci do EU vstoupit.

"Mystifikace, že Lisabonská smlouva otevírá dveře dalším zemím ke vstupu do Evropské unie, to je opravdu jedna z nepravd, které se šíří a které bohužel někdo z bruselské centrály a z politiků či úředníků stále kolem sebe šíří. To prostě není pravda," řekl český prezident.

POLSKO: KLAUS PODEPÍŠE

Smlouvu český prezident nakonec uzná, věří polský tisk

Existující smlouvy podle něj umožňují, aby další země do EU vstoupily. "V tomto ohledu nic nestojí a nepadá s Lisabonskou smlouvou," vysvětlil Klaus svůj postoj českým novinářům. Na tiskové konferenci uvedl, že je "tragické neporozumění" myslet si, že smlouva je podmínkou pro rozšíření Unie.

Klíčové evropské země - Francie a Německo - dávají najevo, že bez schválení Lisabonské smlouvy o reformě EU nejsou vstupu dalších států do Evropské unie nakloněny. Lisabonská smlouva má podle nich efektivněji uspořádat Unii po předchozích rozšířeních o země ze střední a východní Evropy.

Na českého prezidenta je nyní upřena pozornost celé Evropy, protože může být posledním, jehož podpis bude chybět k ukončení ratifikace Lisabonské smlouvy. Hned první dotaz albánských novinářů směřoval na to, jak Klaus se smlouvou naloží a zda si uvědomuje její důležitost pro Albánii.

"Jste jak prolisabonský aktivista"

Klaus novináři vytkl, že jeho dotaz zní spíš jako výrok prolisabonského aktivisty. Zopakoval, že nyní musí čekat na výrok českého Ústavního soudu. - přečtěte si, jak nyní vidí budoucí Klausovy kroky Brusel

"Nemohu smlouvu podepsat, ani kdybych hrozně chtěl," řekl. Zdůraznil také, že do Albánie nepřijel diskutovat o Lisabonské smlouvě, ani o její ratifikaci v České republice.

Albánie přihlášku do Unie podala letos v dubnu v Praze během českého předsednictví EU. Tehdejší předseda vlády Mirek Topolánek prohlásil, že Česko bude po celou dobu přístupových jednání "stát Albánii bok po boku". Také Klaus dnes v Tiraně řekl, že ČR bude podporovat "albánskou budoucnost v EU".

Český prezident je v Tiraně na dvoudenní návštěvě. Na programu dnes měl také oběd s premiérem Salim Berishou a setkání s předsedkyní albánského parlamentu Jozefinou Topalliovou.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video