Vojáci Africké unie, ilustrační snímek

Vojáci Africké unie, ilustrační snímek | foto: AP

Somálští rebelové jsou na lopatkách, hlásí vojáci Africké unie

  • 25
Vojáci Africké unie uvedli, že islamistická militantní organizace al-Šabáb v Somálsku padá na lopatky. Islamisté před hrozbou porážky utekli ze své poslední bašty v přístavu Kismayo na jihu země. Al-Šabáb ve svém vyjádření uvedl, že je to jen propaganda somálské vlády, nad Kismayem prý dál má kontrolu.

Ozbrojení extremisté z hnutí al-Šabáb, které je napojeno na teroristy z al-Káidy, odjeli v autech z města Kismayo. Na cestě propustili vězně z městského žaláře, řekl agentuře AP jeden z obyvatel Muse Hassan při telefonickém hovoru. "Obyvatelé z Kismaya nám potvrdili, že většina lídrů a bojovníků al-Šabábu opustila město," uvedl jeden z reportérů africké verze BBC Daud Aweis na oficiálním Twitteru.

Plukovník Cyrus Oguna, mluvčí keňské armády, která je součástí sil Africké unie bojujících proti islamistům z al-Šabábu, uvedl, že militanti utekli, protože ucítili porážku. Oguna dále sdělil, že al-Šabáb se přesunuje do města Džilib asi 130 kilometrů na severovýchod od Kismaya. Extremisté podle něj dokonce rozebrali vysílače rádia al-Andalus, které fungovalo jako hlásná trouba al-Šabábu.

Ze strachu utíkají i obyčejní lidé

Podle Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uteklo z Kismaya od začátku září už 5 200 lidí. Podle odhadů úřadu může toto číslo vzrůst v následujících dnech až na šedesát tisíc. Obyvatelé přitom tvrdí, že al-Šabáb jim zakázal opouštět město pod hrozbou krutých trestů. Al-Šabáb dodnes vykonává tresty jako bičování, amputace končetin nebo kamenování.

Jusuf Haši, další obyvatel Kismaya, uvedl, že několik bojovníků al-Šabábu viděl v ulicích města. Vládní budovy byly podle něj prázdné.

To však ještě brzy ráno na Twitteru vehementně popíral mluvčí islamistů, označil to za "nestydaté lži". "Islámská vláda v Kismayu si jede po svém, jako obvykle; město zůstává klidné; pevně pod kontrolou HSM (anglická zkratka pro al-Šabáb, pozn. red.)"

Bojovníci al-Šabábu se dle AP lehce ztratí v davu, takže je těžké zjistit, kolik jich ve městě může být.

Poslední velké město pod kontrolou al-Šabábu

Přístavní město Kismayo je (nebo bylo) posledním důležitým bodem, který islamisté ovládali. Poté, co byli v loňském roce vytlačeni z pozic v hlavním městě Mogadišu, přesunuli svoji gerilovou válku právě sem, na jih země. Klíčová města Afgoye, Baidoa nebo přístav Marka dobyla vojska provládní Africké unie v posledních měsících, takže se zdá, že al-Šabáb je v úzkých a ustupuje.

Odborník na oblast Afrického rohu z Mezinárodní krizové skupiny Abdirašíd Haši pohyb militantů považuje za logický. Al-Šabáb podle něj nemůže kontrolovat všechna města, která obsadil. Navíc nemá dostatečnou palebnou sílu proti tankům, bojovým lodím a letadlům keňské armády, která s vládními vojsky operuje na jihu země.

Haši uvedl, že obsazení Kismaya může být pro spojené síly Africké unie důležitý moment v boji proti islamistům. Přesto varuje, že al-Šabáb zůstává trvalou hrozbou hlavně kvůli sebevražedným útokům.

Nový prezident jako symbol změny

Vyhlídky na lepší časy pro Somálce svitly 10. září, kdy proběhla první prezidentská volba po desítkách let. Zvolen byl podceňovaný kandidát Hassan Šejch Mohamoud (více o volbě čtěte zde). OSN tuto volbu považuje za milník v dějinách země, která nemá funkční centrální vládu od vypuknutí občanské války v roce 1991. Na prezidenta byl dva dny po zvolení spáchán atentát, novopečená hlava státu přežila bez úhony.

Přesto je ještě na čem pracovat. Kromě vleklých bojů proti pirátům je podle OSN Somálsko velmi zkorumpovanou zemí, protože v letech 2009 až 2010 z každých deseti dolarů státních příjmů do státní pokladny doputovaly jenom tři dolary. Bývalý prezident Šaríf Šejch Ahmed tato nařčení popřel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video