Al-Kajda trénuje hackery

  • 10
Novým teroristickým Pearl Harborem a mnohem ničivějším než 11. září by mohl být pro Ameriku kybernetický útok proti počítačům řídících center pohotovostních služeb. Američtí odborníci tento apokalyptický scénář opírají o stále častější pokusy o průniky Al-Kajdy do řídících počítačů záchranných služeb, ropovodů, klasických i jaderných elektráren, vodovodních, komunikačních a jiných životně důležitých sítí.

Možnost této hrozby vyplývá i z výslechů zadržených členů Al-Kajdy a z obsahů počítačů získaných Američany v Afghánistánu. Podle amerického deníku The Washington Post, který ve čtvrtek o této hrozbě informoval, FBI zjistila, že po celých USA bylo zaznamenáno "mnohonásobné narušení sítí", a to nezvanými návštěvníky ze Saúdské Arábie, Indonésie a Pákistánu.

Narušitelé zejména studovali nouzový telefonní systém, energetiku, zásobování vodou, jaderné elektrárny a plynárny. Až dosud se úřady domnívaly, že hrozba koordinovaného kybernetického útoku či zneužití internetu by mohly vyjít od jednotlivců, především čínských či ruských hackerů.

Není to science fiction, zvládl to i malý chlapec
"Podceňovali jsme míru pozornosti, kterou Al-Kajda věnuje internetu," citoval deník Rogera Cresseye, šéfa Bushova úřadu pro ochranu infrastruktury. "Už víme, že na internet Al-Kajda pohlíží jako na možný útočný prostředek. Teroristé strávili mnohem více času na zmapování našich zranitelných bodů v kyberprostoru, než jsme si dosud mysleli.

Útok je otázkou kdy, nikoli zda." Další expert Ron Ross, který pracuje pro Národní bezpečnostní agenturu (NSA), v této souvislosti připomněl situaci z loňského 11. září, kdy kontrola leteckého provozu po teroristických útocích na New York a Pentagon odvolala ze vzduchu všechna dopravní letadla.

"Kdyby se v té době uskutečnil kybernetický útok proti řídícím počítačům leteckého provozu a zabránilo se tak přistání komerčních linek, byl by rozsah škod mnohem mnohem větší." "A není to žádná science fiction," zdůraznil Ross. "Počítačový útok lze provést s docela omezenými zdroji." Relativní snadnost útoků dokazují i konkrétní případy.

Loni v březnu byl v Austrálii usvědčen osmačtyřicetiletý muž, propuštěný zaměstnanec kanalizačního podniku, že celkem 46krát úspěšně ze svého počítače pronikl k řídícímu systému kanalizací a vypustil desetitisíce litrů hnijících splašků do parků, řek a dokonce na trávníky luxusních hotelů.

"Život v části moře vyhynul, voda v řekách zčernala a zápach byl pro lidi z okolí nesnesitelný," tak charakterizoval škody napáchané tímto mstícím se mužem australský úřad pro ochranu životního prostředí. Zničit přehradu vyžaduje tuny výbušnin, prohlásil loni Michael  Chertoff, vysoký činitel ministerstva spravedlnosti. Ne vždy, někdy stačí pár pohybů na klávesnici počítače.

V roce 1998 dvanáctiletý chlapec, jinak náruživý fanda do počítačů a hacker, jen tak z legrace pronikl do systému, který ovládá arizonskou přehradu F. D. Roosevelta zadržující miliony kubíků vody. Hoch v té chvíli nevěděl, anebo mu to bylo jedno, že naprosto mohl ovládat obří výpusťová vrata a způsobit rozsáhlé a ničivé záplavy...
Jeden z počítačů ukořistěných ve výcvikovém táboře Al-Kajdy obsahoval modely přehrad včetně jejich ovládacích systémů. Vyplývá z toho jediné, hrozbu Al-Kajdy nelze podceňovat. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video