Al-Kajda se přihlásila k útoku na moři

  • 150
Teroristická síť Al-Kajda se přihlásila k atentátům na ropnou plošinu na jihu Iráku. Uvedla to na svých internetových stránkách. Při útocích zemřeli kromě teroristů také tři američtí vojáci. Ropa je životně důležitá pro financování irácké obnovy.

Hledaný Músá Zarkáví přirovnal útok k akcím z let 2000 a 2002.

Tehdy u pobřeží Jemenu zaútočily malé lodě na americké plavidlo USS Cole a francouzský ropný tanker. Akce připisované Al-Kajdě si vyžádaly 17 životů.

"Zopakovali jsme čin bratrů, lvů Al-Kajdy, kteří zničili v adenském přístavu torpédoborec Cole. Novým způsobem a s tvrdohlavou odhodlaností jsme zaútočili na životní ekonomické spojení s bezbožníky a ateistickými státy, které přišly do
muslimských zemí vztyčit křesťanskou vlajku," uvádí se v prohlášení.

Zarkáví slibuje koaličním vojskům a jejich partnerům zkázu, kterou přivedou bojovníci Al-Kajdy po zemi, na moři a i ze vzduchu. Okupanty nazývá autor ďábelskými hady a nepřáteli boha.

Al-Kajda zopakovala útok čluny
K rozsáhlému zařízení, kde se ropa těží a nakládá do tankerů, nejprve připlul v neděli 25. dubna jeden člun. Podle některých zdrojů šlo o malou arabskou plachetnici.

Vojenská hlídka loď zpozorovala a pokoušela se ji zastavit. V tom okamžiku explodovala. Výbuch poškodil také plavidlo námořnictva, tři vojáky zabil a pět zranil. Armáda zatím nezveřejnila informace o počtu útočníků.

Asi o dvacet minut později vojáci zpozorovali další dva čluny. Podle britského vojenského mluvčího Hishama Halawiho se atentátníci zřejmě chtěli přiblížit k dvojici ropných tankerů kotvících v terminálu Bakra.

Také posádky těchto člunů odpálily nálože, jakmile se k nim přiblížila hlídka. Vojáci tentokrát zůstali v bezpečné vzdálenosti.

Útoky export neohrozily
"Ropné zařízení nebylo poškozeno. Musíme vynaložit víc úsilí na to, aby se něco takového už neopakovalo. Budeme potřebovat více hlídek," sdělil Šamchi Faraj, ředitel státní ropné společnosti SOMO.

Ropovody jsou častým terčem útoků iráckých povstalců. Ti se snaží ochromit vývoz ropy, která je hlavním příjmem Iráku a zdrojem financování obnovy země. Častější jsou útoky na severu země, méně se jich odehrává na šíitském jihu.

Většina ze dvou milionů barelů ropy, které Irák denně exportuje, proudí ze země přes Brity kontrolovaný jih země.

Incident se odehrál pouhé tři dny po sérii atentátů v nedaleké Basře. Výbuchy náloží v autech zabily přes sedm desítek lidí. Spolu s posledními útoky zemřelo v Iráku během dubna už 109 amerických vojáků a až 1200 Iráčanů.

Irácký ropný terminál se stal terčem útoku atentátníků v člunech s výbušninami. Američtí vojáci je včas zastavili, dva z nich ale zahynuli. (25. dubna 2004)


Video