Al-Kajda pohrozila novými útoky

  • 51
Krátce před výročím útoků z 11. září 2001 se připomněli bin Ládinovi teroristé. Arabská televize Al-Arabíja odvysílala zvukový záznam, na němž údajný člen Al-Kajdy pohrozil Spojeným státům novými akcemi. Teroristická síť zároveň odmítla zodpovědnost za srpnový atentát před mešitou v iráckém Nadžáfu.

Oznamujeme nové, ještě ničivější útoky, po nichž Američané ve své zemi i mimo ní zapomenou na sebevražedné únosy z 11. září, zaznělo ze záznamu, který měl před čtyřmi dny pořídit člen Al-Kajdy.

Představil se jako Abdal-Rahmán Nadždí, televize ukázala i fotografii vousatého muže v arabském oblečení, údajného mluvčího.

Řady Al-Kajdy se podle něj rozrostly na dvojnásobek. "Naše ztráty jsou vzhledem k současnému dobrému stavu zanedbatelné. Nadcházející mučednické akce dokáží to, co nyní tvrdíme," dodal. Al-Kajda odvysílala letos už pět výhrůžných nahrávek.

Mluvčí odmítl, že by teroristická síť byla zapletena do srpnového atentátu v Nadžáfu. Před mešitou v posvátném městě zahynulo přes osmdesát lidí včetně vůdce někdejší irácké šíitské exilové opozice ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma.

Některé irácké a americké bezpečnostní zdroje obvinily z krveprolití Al-Kajdu. Ta se podle nich účelově spojila se stoupenci bývalého režimu. Od útoku dal ovšem ruce pryč sám Saddám, pokud lze věřit nahrávce odvysílané televizí Al-Džazíra. - více zde

"Bakra Hakíma zabili Američani a Židé, protože veděli, že je oddaný Íránu," vysvětlil v nejnovějším záznamu stoupenec Al-Kajdy. Kromě jiného též prohlásil, že americké ztráty v Afghánistánu jsou mnohem vyšší, než tvrdí Washington.

AKCE SPOJOVANÉ S AL-KAJDOU PO 11. ZÁŘÍ (zdroj: ČTK)

11. dubna 2002, Tunisko - Výbuch cisternového vozu s plynem, který narazil do zdi synagogy v Ghribě na ostrově Džerba na jihu země: 21 mrtvých (z toho 14 Němců a jeden Francouz). Al-Kajda se k odpovědnosti přihlásila v červnu 2002.

6. října 2002, Jemen - Útok na francouzský tanker Limburg u pobřeží Jemenu, jeden námořník zahynul.


8. října 2002, Kuvajt - Útok na příslušníky americké námořní pěchoty na ostrově Fajlaka; jeden americký voják zahynul, jeden byl zraněn a dva teroristé byli v odvetné palbě zastřeleni.

12. října 2002, Indonésie - Pumové útoky na indonéském ostrově Bali připravily o život 202 lidí, převážně zahraničních turistů. Atentát provedlo komando regionální islamistické organizace Jemaah Islamiyah (JI), která je údajně napojena na síť Al-Kajda.

28. listopadu 2002, Keňa - Při výbuchu auta v izraelském hotelu v Mombase zahynulo 18 lidí (z toho tři Izraelci). Ve stejnou dobu byly vypáleny dvě střely proti izraelskému letadlu
startujícímu z místního letiště. K útoku se v prosinci údajně přihlásila Al-Kajda.

4. března 2003, Filipíny - Výbuch bomby na letišti města Davao na ostrově Mindanao na jihu země usmrtil 21 lidí (včetně jednoho Američana) a přes 150 zranil. K odpovědnosti se
přihlásila Skupina Abu Sayyafa, která je podezírána z napojení na teroristickou síť Al-Kajda.

12. května 2003, Saúdská Arábie - Čtyři pumové atentáty v rezidenčních čtvrtích Rijádu: 35 mrtvých (mimo jiné i devět Američanů) a 196 zraněných. V červnu zatčen údajný organizátor útoků Alí Abdar Rahmán Ghamdí, podle Reuters vysoký člen teroristické sítě.

16. května 2003, Maroko - Série pěti atentátů na zahraniční hotely a židovské cíle v Casablance si vyžádala nejméně 42 mrtvých (většina Maročanů, čtyři Španělé, tři Francouzi, jeden Ital a 13 sebevražedných útočníků) a na 100 zraněných.

5. srpna 2003, Indonésie - 14 mrtvých a 152 zraněných si vyžádal sebevražedný atentát v hotelu Marriott v centru Jakarty; explozi způsobila bomba nastražená v autě, její konstrukce a
složení byly stejné jako na Bali. K útoku se přihlásila odnož Al-Kajdy Jemaah Islamiyah.

7. srpna 2003, Irák- Výbuch bomby v automobilu před jordánským velvyslanectvím v Bagdádu: 14 mrtvých a 40 zraněných. K útoku se nikdo nepřihlásil, USA jej ale připisují extremistům z
organizace Ansar Islám, která je napojená na Al-Kajdu.

19. srpna 2003, Irák - Sebevražedný atentát proti sídlu OSN v Bagdádu: 22 mrtvých (včetně zvláštního zástupce generálního tajemníka OSN v Iráku Brazilce Sérgia Vieiry de Mella) a na 100 zraněných. K útoku se přihlásily tři organizace: Ozbrojený předvoj druhé Muhammadovy armády, Muhammadova armáda a Brigády mučedníka Abú Háfize Masrího, údajně spjaté s Al-Kajdou.

29. srpna 2003, Irák - Pumový útok před mešitou v posvátném šíitském městě Nadžaf: 80-124 mrtvých (včetně vůdce někdejší irácké šíitské exilové opozice ajatolláha Muhammada Bakra Hakíma) a na 200 zraněných. Devatenáct zatčených přiznalo, že jsou napojeni na Al-Kajdu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video