Al-Kajda plánovala útoky na řadě míst Ameriky

  • 175
Zabavené videozáznamy členů sítě Al-Kajda ukazují, že teroristé se chystali v USA zaútočit nejen na "dvojčata" v New Yorku, nýbrž na celou řadu významných objektů po celé zemi.

Na seznamu možných cílů průzkumného týmu Al-Kajdy figurovaly kromě řady míst v New Yorku i chicagská Sears Tower, zábavní parky u Los Angeles, stejně jako most Golden Gate v San Francisku.

Tato nová fakta vyplývají z videozáznamu, jehož části v pondělí zveřejnila americká televizní síť ABC. Natočil ho v srpnu 1997 Ghasúb Abraš Ghalyún, který byl loni zatčen ve Španělsku při zátahu na členy Al-Kajdy.

Takřka půlhodinový videozáznam, částečně odvysílaný sítí ABC, zachycuje podrobně newyorská dvojčata, vyhlídkovou terasu na jižní věži a další významné newyorské stavby jako Empire State Building a brooklynský most.

Tuto kazetu společně s dalšími patnácti zajistila španělská policie u Syřana Ghasúba Abraše Ghalyúna při jeho loňském zatčení v Madridu.

Další videozáznamy, které jsou dosud pro veřejnost utajeny, obsahují podle odborníků ostatní cíle teroristů po celém území USA, od jedné z nejvyšších amerických budov v Chicagu Sears Tower přes zábavní parky Disneyland a Universal Studios u Los Angeles až po známý most Golden Gate v San Francisku.

Podle protiteroristických expertů z USA, Německa a Španělska měla rozprášená madridská buňka Al-Kajdy přímé spojení s vedoucími činiteli kolem Usámy bin Ládina a pomáhala i financovat hlavního únosce Muhammada Attu v Hamburku.

Experti jsou přesvědčeni, že záznam byl zřejmě předán vedení Al-Kajdy do Afghánistánu jen pár měsíců poté, co byl natočen. Videozáznam natočený 31. srpna 1997 svědčí také o tom, že Al-Kajda se na útoky v New Yorku připravovala celé čtyři roky.

Průzkum místa činu?
"Byl to průzkum místa útoku," uvedl k videozáznamu Gustavo de Aristegui, španělský poslanec a někdejší vysoký činitel španělské policie. Odborníci soudí, že záznam se vymyká běžnému pohledu turisty, který zaznamenává na video nejrůznější pamětihodnosti.

Je na něm totiž až příliš mnoho technických detailů a chybějí v něm "rodinné snímky". Například se zaměřuje na velké rádiové a televizní antény na vrcholu obou věží, kamera dlouze sleduje údolí řeky Hudson - stejnou cestu, kterou o čtyři roky později proletěly unesené letouny a přinesly smrt více než třem tisícům lidí.

"Když jsem to viděl, až mě z toho mrazilo," uvedl Jack Cloonan, donedávna jeden ze zvláštních agentů FBI a člen týmu pátrajícího po bin Ládinovi.

Španělské úřady tvrdí, že čtyři měsíce poté, co Ghalyún natočil newyorské video, byl pásek poslán kurýrem Al-Kajdy ze Španělska do Afghánistánu. Policie identifikovala kurýra jako Muhammada Bahája, který pravidelně obstarával spojení mezi španělskou buňkou a muži bin Ládina v Afghánistánu.

Podle Cloonana, který nyní pracuje jako konzultant pro televizi ABC, je zde i další nápadná shoda. Například teroristickému útoku Al-Kajdy na americkou ambasádu v Keni v srpnu 1998 předcházel dlouhý průzkum místa činu, který trval rovněž čtyři roky.

"Budovu amerického velvyslanectví v Nairobi začal tým Al-Kajdy sledovat již na konci roku 1993 či na začátku 1994 a své zprávy průběžně zasílal zpět bin Ládinovi a jeho pobočníkům k posouzení," konstatoval Cloonan.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video