Al-Kajda může mít 'špinavou' pumu

  • 10
Jeden z nejvyšších velitelů Al-Kajdy vůbec poprvé přiznal, že teroristická organizace dokáže vyrobit tak zvanou "špinavou bombu". Tedy konvenční nálož, jež by po explozi rozšířila radioaktivní látky a zamořila spadem rozsáhlé území. Palestinec abú Zubajdá, pravá ruka Usámy bin Ládina, který byl až do svého březnového zadržení v Pákistánu šéfem operací Al-Kajdy, to řekl americkým vyšetřovatelům.

Podle americké televize CBS nicméně neuvedl, zda už má teroristická síť takovou zbraň k dispozici. Tvrdil však, že teroristé nalezli bezpečnou cestu, jak bombu dopravit do Spojených států.

Americké tajné služby tuto informaci rozhodně nepodceňují, její představitelé si však nejsou jisti, zda abú Zubajdá mluví pravdu, či je chce jen zmást. Už minulý týden totiž řekl, že Al-Kajda chystá úder proti bankám na severovýchodě USA, což se dosud nepotvrdilo.

V každém případě jeho prohlášení dokládá řadu už dříve známých indicií, že Al-Kajda o výrobu zbraní hromadného ničení opravdu usiluje. Mnohokrát na to upozorňovali i nejvyšší představitelé Spojených států.

"Teroristické organizace na celém světě shánějí informace o chemických, biologických a také jaderných zbraních," uvedl už v březnu ředitel CIA George Tenet.

V souvislosti s Al-Kajdou se například spekulovalo o kontaktech bin Ládina na špičkové pákistánské jaderné vědce. Přesvědčivé důkazy však zatím chybějí.

Odborníci soudí, že výroba skutečné atomové pumy dosud v silách teroristů není. Ale sestrojení "špinavé" bomby podle nich není až tak náročné, největším problémem zůstává získání jaderného materiálu.

I tak podniká americká administrativa řadu preventivních opatření. Američané se totiž důvodně domnívají, že by cílem případného útoku radioaktivními materiály bylo v první řadě jejich území. Washington mimo jiné odstartoval vývoj citlivých senzorů na odhalování zbraní hromadného ničení a přepravu radioaktivních látek.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video