Al-Kajda je jak velká chobotnice

Evropská chapadla Al-Kajdy jednají podle svého uvážení: dokud nepřijde povel z "jádra". Teroristickou chobotnici lze obtížně zničit, protože části jejího těla žijí vlastním životem. Tak ji v listu Washington Post popsal znalec na slovo vzatý, Jean-Jacques Pascal, šéf francouzské DST. Ta je podle činitelů amerických zpravodajských služeb jejich nejdůležitějším spojencem v boji proti terorismu.

Evropská Al-Kajda je podle Pascala volně uspořádaná konfederace různých islamistických skupin, jakási teroristická internacionála. Má pevné jádro, které tvoří tvrdí vůdcové a spojovací důstojníci, kteří plánují operace a dávají rozkazy. "Ti strukturu Al-Kajdy v Evropě zpevňují," soudí Pascal.

K tvrdému jádru patří egyptské skupiny napojené na Islámský džihád a Alžířané ze Salafistické skupiny pro kázání a boj. Na své operace dostávají peníze zvenčí. Další části celé sítě se musí podle Pascala postarat samy o sebe: jde o řadu polonezávislých teroristických skupinek, financovaných nenásilným zločinem, například falšováním dokumentů.

Američané a Britové hledají bin Ládina

K nim asi patřila většina buněk teroristů, které se dosud v EU podařilo rozbít. Tyto skupiny nejsou tak sofistikované jako "jádro", obtížně se však odhalují a kontrolují.
Nebezpečí představují zejména jejich agenti-spáči a to, co mohou způsobit. Ještě počátkem devadesátých let zde toto nebezpečí nebylo.

Na poli mezinárodního terorismu se nejdříve etabloval právě Islámský džihád a Alžířané. Od roku 1997 začalo být zvykem odjíždět na výcvik do táborů Al-Kajdy v Afghánistánu: objevili se "Novoafghánci", lidé ze středních a vyšších vrstev, kteří dokážou přežít nenápadně v cizí společnosti a čekat na svůj den D.

Lidí, kteří se vrátili z Afghánistánu, jsou po Evropě přinejmenším stovky. "Bin Ládinovo hnutí vytvořilo základny po Evropě před několika lety a horlivě pracovalo na jejich rozšíření. Zatčení, k nimž zatím došlo, ukazují, že jsme dosud podceňovali míru, v jaké Al-Kajda a další skupiny již rozvinuly svou evropskou síť," tvrdí britský expert na terorismus Paul Wilkinson.

Ale jak zdůrazňují francouzské zpravodajské zdroje, pozornost nelze omezit jen na Evropu. "Nelze předvídat tuto hrozbu. Může přijít z Malajsie, ale může být i z Austrálie či Kalifornie. Neexistuje jeden model," uvedl francouzský činitel a poukázal na to, že Al-Kajda může sáhnout po lidech z padesáti zemí světa.

Francouzi upozorňují i na vynalézavost teroristů. Ještě roce 1994 neměli alžírští extremisté pilota pro úder do Eiffelovky a chtěli k tomu donutit posádku letadla. Už o rok později dostal mladý Pákistánec s čerstvě získanou pilotní licencí úkol naletět letadlem plným výbušnin na sídlo CIA. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video