Nejhledanější osoby teroristické organizace Al-Kajda.

Nejhledanější osoby teroristické organizace Al-Kajda. | foto: Koláž - iDNES.cz

Al-Kajda dobývá duše džihádistů, vychovává korunní prince teroru

  • 124
Ani devět let po 11. září nedokázaly USA se statisíci vojáků rozdrtit pár stovek džihádistů. Kouzlo Al-Kajdy spočívá v proměně v ideologické hnutí. I svatá válka o myšlení lidí však potřebuje své velitele a na místo Usámy bin Ládina a Ajmána Zavahrího se tlačí nová generace.

Pochytat pár bojovníků s kalašnikovy na afghánsko-pákistánském pomezí se ještě v roce 2001 některým jevilo jako snadný úkol. Zvlášť pro nejmocnější a nejmodernější armádu světa.

O devět let později je jasné, že zbavit Al-Kajdu její glorioly teroristické organizace číslo jedna nebude tak jednoduché. Právě honba za jejími stoupenci totiž paradoxně způsobila, že se boj přesunul do myslí lidí, kde na Al-Kajdu zbraně nestačí.

Po světě je stovka buněk Al-Kajdy

USÁMA

Usáma bin Ládin

Šéf Al-Kajdy Usáma bin Ládin

Z hierarchické organizace se stalo ideologické hnutí, které dokázalo svůj vliv efektivně rozšířit po celém světě. Podzemních buněk bojovníků, kteří jsou připraveni položit život ve svaté válce, je na světě kolem stovky a zhoubné myšlenky teroru se po internetu šíří stále dál.

Je tedy možné říct, jak je Al-Kajda velká? Velmi těžko. Podle dva roky staré americké zprávy o terorismu může být bojovníků, kteří prošlapávají stezky džihádu pod značkou Al-Kajda, od několika stovek do několika tisíc.

ZAVAHRÍ

Ayman al-Zawahiri (Al-Kajda)

Duchovní vůdce Ajmán Zavahrí

Stejně nesnadné je určit, kde má Al-Kajda své velitelství. Většina členů vedení se nyní podle amerických tajných služeb ukrývá v Pákistánu poblíž afghánské hranice. Měl by tu být i šéf Al-Kajdy Usáma bin Ládin a duchovní vůdce hnutí Ajmán Zavahrí.

Nejhledanější terorista světa s dvojkou Al-Kajdy zároveň zasedají v šuře neboli vnitřním okruhu Usámy bin Ládina. Právě tady vzniká strategie celé organizace. Bin Ládin a Zavahrí zároveň vytvořili její mediální obraz. (o bin Ládinovi na videonahrávce čtěte zde)

Kdo bude v budoucnu řídit Al-Kajdu

LIBI

Abu Yahya al-Libi (Al-Kajda)

Korunní princ Abú Jaj Libi

Podle odborníků se ale postupně oba proměňují ve „světce“, kteří už nemají na praktické fungování soukolí teroru takový vliv. Ale kdo tedy akce teroristů osnuje a rodí se dorost Al-Kajdy?

V bitvách svaté války v minulých letech mnoho bojovníků položilo život nebo skončilo v zajetí. Další generace kajdistů ale rychle dorůstá a neoficiálně už se v pákistánských úkrytech šušká o korunním princi Al-Kajdy Abú Jajovi al-Libim.

ÁDEL

Saif al-Adel  (Al-Kajda)

Saíf al-Ádel, Usámův strážce

Tento Libyjec už také okusil zajetí, ale v roce 2005 se mu z amerického vězení v Afghánistánu podařilo utéct. Zprávy, že zemřel v roce 2009 při náletu, se nepotvrdily, a tak může dál budovat svoji pověst vrchního stratéga a teologického učence.

Právě efektivní propagace globálního džihádu z něj podle bývalého analytika CIA Jarreta Brachmana udělala horkého kandidát na bin Ládinovo místo.

Vysoko šplhá po kajdistickém kariérním žebříčku také Abú al-Jazíd, vrchní poradce Usámy bin Ládina.

MASRÍ

Abu Mohamed al-Masri (Al-Kajda)

Abú Mohammed al-Masrí je byl šéfem výcvikových táborů

Další důležitou figurou je šéf Usámovy ochranky Saíf al-Ádel, který údajně učil radikály používat výbušniny a byl zapletený i do plánování teroru z 11. září 2001 a útoků na velvyslanectví USA v Keni a Tanzanii o tři roky dříve.

Abú Mohammed al-Masrí, který si také říká Abdullah Ahmed Abdullah, vedl afghánské výcvikové tábory Al-Kajdy a nyní spravuje hospodaření organizace. Financování operací Al-Kajdy se věnuje i Šejk Saíd.

Jen málo se toho ví o novém šéfovi irácké odnože Al-Kajdy Abú Hamzovi al-Muhadžirovi, který vystřídal Abú Musava al-Zarkávího. Abú Chait je zase mluvčím organizace. Všichni tito lidé jsou na svobodě a jsou na ně vypsané vysoké odměny.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video