Ukázka z časopisu Inspire, který nabádá k útoku na operu v Sydney a nabízí

Ukázka z časopisu Inspire, který nabádá k útoku na operu v Sydney a nabízí třetí díl instruktáže, jak zacházet s kalašnikovem. Časopis vydávala al-Káida na Arabském poloostrově. | foto: Profimedia.cz

Al-Káidě dochází dech, v kybersvětě verbuje osamělé vlky

  • 33
Odhalení atentátníka Joseho Pimentela, který byl v New Yorku jen hodinu od sestrojení ničivé bomby, obnažilo sílu osamělých vlků inspirovaných zhoubným džihádistickým patosem. Ten po internetu šíří vlivní našeptávači al-Káidy a motají tím hlavu agentům po celém světě.

Sedmadvacetiletý Jose Pimentel žil se svým strýcem poklidný život na newyorském Manhattanu. Rozvedený muž na mizině se podle sousedů jevil jako samotář bez nějakého zvláštního zápalu pro náboženství.

V soukromí ale konvertita k islámu psal nedávno zesnulému radikálovi Anwaru al-Awlakímu e-maily, četl štváčský magazín Inspire a podle článku "Jak sestrojit bombu v kuchyni vaší matky" dával dohromady tři pumy, kterými chtěl útočit proti americkým vojákům. (více o zadržení Pimentela čtěte zde)

Ve chvíli, kdy osamělého vlka, jak ho překřtila americká média, odváděla policie v poutech, chyběla mu k dokončení nálože sestrojené z budíku, trubky, vánočních světel, baterek, sirek a hřebíků necelá hodina.

Oslabená al-Káida nahání osamělé vlky

Jeho případ upozornil na to, že jsou dávno tatam doby, kdy se myšlenky al-Káidy šířily jen diasporami a osobními kontakty. Chřadnoucí teroristická síť není schopná provést velký útok, a tak v kybersvětě verbuje osamělé vlky, které inspiruje k sólovým útokům.

Zavřít, nebo sledovat?

Ve zpravodajských kruzích se teď diskutuje, jak nejlépe s hrozbou al-Káidy na webu pracovat. Někteří agenti se zasazují, aby experti jednoduchým kybernetickým útokem vyřadili stránky radikálů z provozu. Další ale tvrdí, že by to stanovilo nebezpečný precedens a daleko moudřejší je sledovat ty, kdo si magazín stáhnou, a získávat tak cenné zpravodajské informace.

Zdroj: BBC

Pimentela sice policie sledovala od roku 2009, ale obecně způsobují samotáři na stezkách džihádu zpravodajcům po celém světě pořádný bolehlav. Svůj útok osnují pomalu a nenápadně, proto je velmi těžké je odhalit. Na druhou stranu jejich údery většinou nemají takovou sílu jako mise radikálů vydrilovaných v pákistánských táborech.

Zvrhlé myšlenky džihádistů se na Západ dostávají především prostřednictvím webu. Sám Pimentel podle deníku The New York Times hltal stránku trueislam1.com, kde také našel odkaz na proslulý článek "Jak sestrojit bombu v kuchyni vaší matky".

Takových stránek jsou stovky, ale legendou mezi nimi je on-line magazín Inspire, který z webu sice letos kvůli radikálním myšlenkám zmizel, ale jeho off-line verze stále koluje po síti a láká do spárů džihádu další zapálené bezprizorní mladíky.

Autoři magazínu Inspire jsou mrtví, jejich myšlenky kolují dál

Magazínu, který měl za úkol radikalizovat osamělé vlky á la Pimentel a dát jim do ruky návod, jak mohou sami podniknout ničivý útok, dal tvář sám Anwar al-Awlakí, kterého Američané zabili při náletu v Jemenu. Vytvořil ho ale jeho blízký spolupracovník Samír Chán, který zahynul při tom samém útoku.

Radikálové ale se svými pěšáky podle BBC často komunikují i e-mailem. Pimentelovi sice al-Awlakí nikdy neodpověděl, ale čile komunikoval například s Nídalem Malikem Hasanem, který postřílel na základně Fort Hood třináct lidi.

Duchovní guru byl také v kontaktu s Faisalem Shahzadem, který se pokusil odpálit nálož na Times Square. Radikálové tak sice slevili z velkých masakrů, ale našli další skulinku, jak strašit Západ. Kdo ví, kolik nenápadných Pimentelů, Hasanů a Shahzadů teď u internetu v tichosti osnuje atentát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video