V Sýrii po boku vzbouřenců bojují stovky Evropanů proti režimu prezidenta

V Sýrii po boku vzbouřenců bojují stovky Evropanů proti režimu prezidenta Bašára Asada (ilustrační foto). | foto: Profimedia.cz

Al-Káida rozdává Syřanům zmrzlinu. Je to boj o duše, tvrdí povstalci

  • 14
Teroristická organizace al-Káida se snaží zalíbit Syřanům. A jde na to překvapivě mírumilovně. Pro místní válkou tížené obyvatele totiž pořádá veřejná setkání, organizuje zábavné akce a děti zásobuje tunami zmrzliny. Bojovníci opozice však varují, že se tím jen snaží koupit veřejnost a prosadit své islamistické názory.

Je to válka o srdce a duše, shodují se bojovníci z řad rebelů. Nebojuje se však se zbraní v ruce, ale se zmrzlinou v kornoutu. Al-Káida a její spřátelené organizace se totiž již několik týdnů snaží zlepšit svůj pošramocený obrázek u obyčejných Syřanů. Zejména ve válkou nejpostiženějším Aleppu tak není výjimkou pořádání slavností, které vrcholí soutěží dětí v pojídání zmrzliny na čas. Do běžné propagace teroristické skupiny, která se zaměřuje na videa s explicitním násilím, tak má současná taktika hodně daleko.

Vedení al-Káidy k tomuto překvapivému kroku dohnal rostoucí odpor Syřanů, kteří žijí mimo území ovládané vojsky Bašára Asada. Ti totiž stále častěji tvrdí, že islamisté za místní povstalecké skupinky bojují jen kvůli budoucímu vlivu a ne kvůli ideologii a svržení Asada.

"Je jim jasné, že lidé jejich principy, které se snaží v Sýrii zavádět, příliš nemusí. Vědí tedy, že lid si na svou stranu musí získat jinak. Chtějí dokázat, že jejich přítomnost nemusí být negativní," uvedl pro server washingtonpost.com expert na problematiku teroristických skupin Charles Lister a dodal, že je jen na opozici, jestli bude al-Káida v tomto ohledu úspěšná.

Počet islamistických bojovníků v Sýrii roste od dubna letošního roku. Podle zahraničních pozorovatelů jich zde nyní bojuje až tři tisíce. Nejvíce jich operuje právě v Aleppu a oblastech Idlib a Latakia. V uplynulých týdnech se však od nich snaží místní rebelové distancovat. "Dělají nám jen a jen špatné jméno," myslí si jeden z rebelů Mohammed Fajzú.

Členové al-Káidy se však ze všech sil snaží reputaci vylepšit. Obyvatelé Aleppa potvrdili, že během ramadánu se členové této organizace snaží zajistit dodávky potravin pro město. Pořádají také soutěže ve čtení Koránu, jejichž vítěz prý obdrží v přepočtu asi sto dolarů (asi dva tisíce korun).

Sto tisíc mrtvých a tlaky na mírová jednání v Ženevě

Ozbrojený konflikt v Sýrii, který začal před více než dvěma roky a dále se vyhrocuje, si již vyžádal přes 100 000 mrtvých. Před několika dny to potvrdil generální tajemník OSN Pan Ki-mun. Ten dále uvedl, že většinu obětí tvoří civilisté.

"Musíme ukončit tento konflikt a obě strany musejí zastavit násilí. Je nezbytné svolat co nejdříve do Ženevy (mezinárodní) mírovou konferenci (k Sýrii)," zdůraznil šéf OSN. Konference by se podle něj měla konat v září.

O uspořádání konference usilují společně Spojené státy a Rusko. Zasedání v Ženevě, které se původně mělo konat v červnu, ale podle agentury AFP nemá velkou naději na úspěch vzhledem k vážným neshodám o jeho cílech a účastnících a k pokračující válce v terénu a neústupnosti obou stran.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video