Irácké úřady rozbily buňku teroristické sítě al-Káida, která vyráběla chemické zbraně určené pro útoky v Iráku, Evropě a Severní Americe. Ilustrační snímek

Irácké úřady rozbily buňku teroristické sítě al-Káida, která vyráběla chemické zbraně určené pro útoky v Iráku, Evropě a Severní Americe. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Irák rozbil buňku al-Káidy vyrábějící chemické zbraně na útoky v Evropě

  • 6
Irácké úřady rozbily buňku teroristické sítě al-Káida, která vyráběla chemické zbraně určené pro útoky v Iráku, Evropě a Severní Americe. V sobotu to oznámil mluvčí iráckého ministerstva obrany.

Podle mluvčího bylo během zásahu zadrženo pět lídí podezřelých z výroby zbraní. Buňka dostávala pokyny ohledně způsobu výroby od jiné skupiny spojené s al-Káidou. Mluvčí upozornil, že teroristé počítali s využitím chemických zbraní při útocích nejen v Iráku, ale také v Evropě a v Severní Americe.

Sarin objevili nacisté v roce 1938 jako vedlejší produkt v chemickém podniku IG Farben. Experti jej považují za druhou nejnebezpečnější známou chemickou látku po plynu soman. I když je jeho použití v bojových akcích zakázáno mezinárodními dohodami, nasadila sarin například irácká armáda v roce 1988 při vyhlazovací akci proti Kurdům na severu Iráku.

Při násilnostech v Iráku v květnu podle statistiky OSN zahynulo více než tisíc lidí, což je nejhorší bilance za poslední rok. Důvodem k násilí je zejména obnovené napětí mezi sunnity a šíity. Z podrobně vedené statistiky OSN vyplývá, že v květnu zaplatilo životem pumové a sebevražedné útoky 1 045 lidí. Dalších skoro 2 400 lidí při nich bylo zraněno.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue