Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011)

Protivládní demonstrace v jemenské metropoli Saná (22. května 2011) | foto: AP

Al-Káida a islámští radikálové obsadili jemenské město

  • 25
Stovky islámských radikálů a mezi nimi i členové al-Káidy ovládli pobřežní město Zindžibar na jihu Jemenu. Ozbrojenci zaútočili v pátek, do neděle prý měli město bez většího odporu armády pod kontrolou. V pondělí jejich pozice bombardovala jemenská letadla a dělostřelectvo.

Maskovaní islámští radikálové od pátku obsadili ve dvacetitisícovém městě v Adenském zálivu některé banky i vládní budovy, další budovy zapalovali. V sobotu navíc zabrali asi šest tanků a několik obrněných vozidel. Situaci jim ulehčil místní guvernér, šéf bezpečnostních složek a velitel jedné z armádních brigád, kteří z města prchli.

Další místní jednotky sváděly s ozbrojenci boje ještě v neděli, pozice radikálů ostřelovaly z předměstí a přinutily k útěku i civilní obyvatele města. Zdravotníci tvrdí, že od soboty zahynulo osm civilistů a osmnáct vojáků. Další jsou zranění, píše agentura AP.

Doktor kontroluje kmenového bojovníka, který byl zraněn během bojů v San´á

Kouř stoupá z ulice v San'á nedaleko jemenského ministerstva vnitra

Protivládní demonstranti v San'á (26. května 2011)

Svědci serveru telegraph.co.uk popsali, že ještě během neděle dostali ozbrojenci město pod kontrolu. "Vypálili budovy a řekli, že nastolí islámský kalifát. Lidé jsou velmi vystrašení," vylíčil jeden z místních obyvatel.

Sáliha opouští stále více věrných z řad vojáků i gard

Jemenem zmítají už měsíce protesty proti dlouholetému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi. Ten odmítá odstoupit a nepodepsal už několik dohod, na něž přistoupila opozice. Počet obětí nepokojů vzrostl podle údajů agentury Reuters na 300. A situace se dále komplikuje.

Sáliha opouštějí stále další věrní - kromě některých kmenů se proti němu už postavilo i množství armádních důstojníků a také jedna brigáda významných republikánských gard.

Jemen balancuje na pokraji války

Letadla bombardovala vzbouřené kmeny

Rostoucí počet dezertérů je zatím vůbec největší hrozbou pro prezidenta, který je u moci už více než třicet let. Spojené státy, jež kdysi Sáliha považovaly za svého spojence proti jemenské odnoži al-Káidy, už hegemona vyzvaly, aby bez krveprolití předal moc.

Ozbrojenci jsou stoupenci prezidenta, tvrdí plukovník

Sálih od začátku nepokojů varuje, že odstoupí-li, teroristická organizace al-Káida chudou arabskou zemi ovládne. Jeho kritikové tvrdí, že to je nesmysl a prezident se tak prý jen snaží udržet u moci. Například plukovník Abdulláh Badaví, který se přidal na stranu demonstrantů, podle agentury AP řekl, že ozbrojenci v Zindžibaru jsou ve skutečnosti příznivci jemenského lídra.

Jemenský prezident Alí Abdulláh Salih

Podobně hovoří šéf ozbrojených jednotek, které vypověděly věrnost vládě, generál a zároveň bývalý ministr obrany Abdulláh Alí Elevá. Ten se sice nevyjádřil tak přímo, ale prohlásil, že Sálih prý šíří strach, že "Jemen se bez něj stane dalším Somálskem".

Washington považuje jemenskou odnož al-Káidy za největší teroristickou hrozbu pro Spojené státy. Spojuje ji například se zmařeným pokusem o útok na letadlo do Detroitu v prosinci 2009 nebo s loňskými jemenskými zásilkami určenými pro synagogy v Chicagu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video