Aktivisté: Úřady nám v blokádě nezabrání

  • 7
Rakouští odpůrci Temelína míní bojovat i proti svým úřadům. Ty totiž rozhodly, že nepovolí blokády hranic s Českou republikou, které aktivisté chystají na neděli 24. června. Odpůrci atomu se ale nehodlají vzdát a blokády přechodů Dolního Dvořiště a Studánek chtějí uspořádat i přes zákaz.

Hornorakouští odpůrci atomu se kvůli zákazu úřadů rozhodli přesunout blokádu z hraničního přechodu na příjezdovou silnici asi 500 metrů od přechodu. Učinili tak po dohodě s úřady, které nezakázaly úplnou blokádu silnice B310.

Mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer tvrdí, že se "bude něco dělat" i na hraničním přechodu Weigetschlag-Studánky, na který se prý zákaz blokád zatím nevztahuje.

Blokády mají zabránit veřejnému slyšení
Odpůrci atomu chtějí blokádami protestovat proti veřejnému slyšení o elektrárně, které se má konat 26. července. Jeho uspořádáním by Česko splnilo jeden z posledních kroků, které Rakousko požaduje před spuštěním prvního bloku elektrárny.

Rakousko ukáže, jak to myslí s Temelínem

Hranici blokovaly dětské traktůrky

Odpůrci Temelína se obávají prohry

 Rakušané nevpustili nákladní vůz do Česka

Rakousko blokádou porušilo dohodu

"I navzdory tomu, že tyto protestní akce na hranicích úřady zakázaly, budeme je provádět, a to nejenom v neděli, ale i v úterý, kdy se má ve Vídni konat veřejné slyšení o Temelíně," řekl mluvčí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josef Pühringer.

Podle něj jsou blokády pouze opatřením nouzové obrany před jaderným nebezpečím. "Úřady se tu tak trochu pokoušejí kriminalizovat odpůrce atomu a obyvatelstvo," řekl Pühringer, podle něhož to odpor proti Temelínu nesníží, ale  naopak zintenzivní.

 Temelín se připravuje na další testy
V Temelíně se přitom rovněž na červenec chystá pokračování testů štěpné reakce. "Pokračují práce na turbíně," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář.

"Jsme dohodnuti s hlavním dodavatelem, že nám předá turbínu 21. července. Hned nato bychom mohli pokračovat v testech," dodal Nebesář. Komplexní testy, při kterých blok běží nepřetržitě na sto procent, by podle Nebesáře mohly začít v závěru roku.

Aktivisté nemají k blokádám povolení
Blokády mají podle mluvčího Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera vyvinout tlak na českou a rakouskou vládu i na EU, aby se z prověrky vlivu Temelína na životní prostředí nestala fraška.

Pět hlavních protiatomových organizací v Horních Rakousích sice podalo žádost o uspořádání blokády na Dolním Dvořišti, která by se měla konat v neděli 24. června od 17 hodin do půlnoci, ale úřady ji ve čtvrtek neschválily.

Stejně tak byla podána i žádost o povolení protestní blokády ve stejném termínu na přechodu Weigetschlag-Studánky u krajského hejtmanství Urfahr-Umgebung.

Blokovat hranici chtějí i příznivci Temelína

Ve středu proběhne v Českých Budějovicích tisková konference, kterou organizuje Sekce mladých při České nukleární společnosti s občanskými sdruženími Jihočeští taťkové a Ženy v jádře.

V 15 hodin plánují příznivci jaderné elektrárny blokádu hraničního přechodu Dolní Dvořiště dětskými traktůrky.

"Bude to pouze symbolická blokáda. Nechceme zhoršovat vztahy mezi Českou republikou a Rakouskem. Chceme poukázat na nesmyslnost blokád a podpořit dostavbu Temelína," sdělil pro iDNES předseda Sekce mladých Daneš Burket.

Pühringer: K akci dojde v každém případě
Podle mluvčího Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera dojde k protestním akcím i v případě, že aktivisté povolení nedostanou, stejně jako tomu bylo před měsícem. Tehdy aktivisté zablokovali hraniční přechod Wullowitz-Dolní Dvořiště i bez povolení a policie proti nim nakonec nezasáhla.

Některé protitemelínské organizace, například iniciativa Stop Temelín, již vyjádřily odhodlání uskutečnit blokádu i v případě, že nebude úředně povolena.

Podle Pühringera je ještě možné, že se plánované blokády nakonec přece jenom neuskuteční, což by se stalo v případě, že by se rakouská vláda rozhodla zrušit veřejné slyšení o Temelíně. 

Rakouská vláda: Spuštění Temelína se nevyplatí
Rakouská vláda předala české straně oficiální stanovisko k dokumentaci o vlivech jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí.

V dokumentu se podle této informace především poukazuje na ekonomické aspekty provozu Temelína.

Stanovisko obsahuje závěr, že uvedení elektrárny do provozu za nynějších podmínek na energetických trzích by nepřineslo žádné ekonomické výhody, a naopak bilance ekologických a ekonomických aspektů neuvedení
Temelína do provozu by byla v každém případě pozitivní.

"Cílem této žaloby má být určení hodnoty sporu v možném budoucím řízení o náhradu škody způsobené provozem Temelína," řekl hornorakouský hejtman Josef Pühringer.

Rakouské země chtějí podat kvůli Temelínu žalobu
K odpůrcům Temelína se přidaly i vlády rakouských spolkových zemí Horní Rakousy, Dolní Rakousy a Salcbursko. Ty hodlají podat v souvislosti s Temelínem takzvanou určovací žalobu a podělit se spolu o její náklady.

Žaloba má být po poradě s právníky podána jednak u Evropského soudního dvora a jednak u českých soudů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video