Inspektoři MAAE v Temelíně

Inspektoři MAAE v Temelíně - Šéf inspektorů Mezinárodní agentury pro atomovou energii Pierre B. Labbé (vlevo) a člen skupiny expertů Denis Acker při prohlídce Temelína, kde inspektoři posuzují bezpečnost. (20. listopadu 2001) | foto: ČTK

Aktivisté odešli za pět minut dvanáct

  • 40
Rakouští ekologičtí aktivisté odešli z centrály lidové strany ÖVP. Tu obsadili v pondělí na protest proti politice vlády v otázce české jaderné elektrárny Temelín. Asi dvacet aktivistů začalo z budovy odcházet krátce před polednem. Čas 11:55 si vybrali, aby demonstrovali, že je pro Rakousko za pět minut dvanáct.

Sympatizanti ekologických organizací Greenpeace a Global 2000 blokovali část prostor ÖVP a prostranství před budovou celou noc. Policie, která posílila hlídky, ulici načas uzavřela. Proti demonstrantům však nezasáhla.

I přesto si ale aktivisté ještě před skončením protestu stěžovali, že v noci neměli kontakt s lidmi venku, bylo jim odpojeno topení a nemohli si zajít ani na záchod.

Jednání s politiky se nekonalo
Aktivistům se i přes jejich akci nepodařilo setkat se s lídry vládních lidovců. Chtěli si na nich vynutit slib, že nebude při jednáních EU s Českem souhlasit s uzavřením energetické kapitoly dokud se neprokáže, že Temelín dosáhl žádaných bezpečnostních standardů.

Do Vídně jela své kolegy podpořit i hornorakouská delegace Platformy proti atomovému nebezpečí. Šéf této organizace Josef Pühringer míní, že je třeba demonstrovat jednotu rakouských odpůrců atomu.

Do Temelína míří jaderný transport

Schröder je opět šéfem SPD

Šéf rakouské SPÖ žádal o podporu proti Temelínu Němce
Šéf rakouských sociálních demokratů (SPÖ) Alfred Gusenbauer požádal o podporu německých partnerů proti Temelínu. Na sjezdu německé sociální demokracie (SPD) v Norimberku vyzýval k co nejvyšším bezpečnostním standardům nových jaderných reaktorů.

Sociálnědemokratický německý kancléř Gerhard Schröder v minulých měsících poukázal na rozdílná hodnocení bezpečnosti Temelína na české a německé straně. Naposledy za říjnové návštěvy premiéra Miloše Zemana v Berlíně ale ujistil, že Německo nebude problém Temelína spojovat s jednáními o vstupu ČR do Evropské unie a nezdrží uzavření kapitoly o jaderné energetice.

Gusenbauer se v úterý na sjezdu zároveň vyslovil pro co nejrychlejší rozšíření Evropské unie. Přijetí nových členů podle něho přispěje k politické stabilitě na kontinentu. "Proces rozšíření se nesmí zastavit a nesmí se odkládat," dodal šéf rakouských sociálních demokratů.

PONDĚLÍ:
Temelínské slyšení bylo jednostranné
Obavy z Temelína byly hlavním námětem pondělního veřejného slyšení o elektrárně na půdě Evropského parlamentu v Bruselu. Zorganizovaly ho rakouské poslankyně Marilies Flemmingová (Rakouská lidová strana) a Maria Bergerová (Sociálnědemokratická strana Rakouska) a přišlo na ni dalších pět poslanců EP, vesměs z Rakouska nebo z klubu Zelených.

Místnost v budově Evropského parlamentu zaplnily desítky stážistů, pomocníků, studentů, lobbistů a diplomatů rakouské mise. Česká strana nebyla oficiálně zastoupena, přítomni byli jen zástupci společnosti ČEZ a hlavního města Prahy.

"Na naše pozvání z ČR nikdo nereagoval," tvrdí Bergerová s tím, že proto bude tudíž uspořádat ještě navazující slyšení s účastí české strany. "Smyslem bylo poskytnout prostor všem." Připustila ovšem, že pozvání možná nebylo řádně formulováno. "Měla jsem zato, že česká mise byla pozvána a že slíbila někoho sehnat. Zdá se, že tato informace byla mylná."

Podle českého velvyslance Libora Sečky mise pouze obdržela informaci, že se slyšení koná, bez specifického pozvání a bez upřesnění, kdo by se za českou stranu měl účastnit.
 
Předseda stálé české parlamentní delegace pro spolupráci s EP Jan Zahradil soudí, že neúčast oficiálního zástupce české strany a naproti tomu seznam hlavních řečníků vzbuzují určité pochybnosti o možné objektivitě, vyváženosti a smyslu slyšení. "Proto jsme nuceni považovat naši účast na slyšení za neúčelnou, a tudíž k ní nevidíme žádný důvod," podotkl.

V Bruselu proti Temelínu promluvil i hornorakouský představitel pro jadernou bezpečnost Radko Pavlovec a nizozemský poslanec Alexander de Roo. Předseda delegace EP ve výboru přidružení EU-ČR Karl-Erik Olsson se snažil o vyvážený projev a pochopení pro obě strany.

Vídeňský profesor Wolfgang Kromp a mnichovský profesor Helmut Karwat, staří harcovníci procesu z Melku, na technických detailech dokazovali nespolehlivost Temelína či jeho zaostávání za nejlepšími dnešními standardy jaderné bezpečnosti. Nejmenovaný bruselský expert k tomu poznamenal, že takovéto složení řečníků veřejného slyšení považuje za skandál.

Finský poslanec Ari Vatanen, donedávna šampión automobilových rallye, v závěru prohlásil, že jednostranná slyšení tohoto druhu jsou velmi špatná pro pověst Evropského parlamentu. "Mám dojem, že experti z Horní Volty by byli věrohodnější než ti, kteří tady dnes mluvili," konstatoval pobaveně. 

Odpůrci Temelína obsadili centrálu lidovců
Asi 25 aktivistů organizací Global 2000 a Greenpeace obsadilo v pondělí dopoledne vídeňskou centrálu vládní lidové strany (ÖVP). Demonstranti vyvěsili z okna transparent s nápisem "Stop Temelín". Na balkóně rozvinuli nápis "Neuzavírat energetickou kapitolu". Generální tajemnice ÖVP Maria Rauchová-Kallatová označila akci za politováníhodnou.

Odpůrci atomu chtějí akcí dosáhnout především písemného závazku ÖVP, že kapitola energetika vstupních jednání ČR s EU nebude uzavřena, dokud elektrárna v Temelíně nebude odpovídat současnému stavu techniky.

"Vládní strana musí konečně přijít k rozumu," prohlásil mluvčí Greenpeace Erwin Mayer. "Musíme zabránit tomu, aby lidovci zradili protiatomový boj rakouského obyvatelstva."

Zástupce organizace Global 2000 Jens Karg dodal, že účastníci protestu požadují od šéfa ÖVP a rakouského kancléře Wolfganga Schüssela podpis pod protiatomový manifest.

"Odpůrci Temelína mohou dosáhnout pouze další eskalace problému, zatímco ÖVP je toho názoru, že jedinou cestou k nalezení řešení je jednání s českou stranou," reagovala Rauchová-Kallatová. Je přesvědčena, že Rakousko by mělo vůči Česku vystupovat jednotně, protože jen tak může dosáhnout dobrého výsledku jednání.

Generální tajemnice ÖVP nabídla aktivistům rozhovor, ovšem pod podmínkou, že ukončí nezákonnou okupaci části budovy. To však odpůrci Temelína odmítli. Policie proti nim zatím nezasáhla, protože jí slíbili, že nebudou bránit volnému pohybu lidí.

Rauchová-Kallatová dále oznámila, že akce protestujících odpůrců jaderné energie se postupně soustředila na balkón budovy, který patří k jednomu neobsazenému bytu, který ovšem není v majetku strany.

Ke sporu o Temelín generální tajemnice ÖVP řekla, že takzvaný melkský proces bude pokračovat tak dlouho, dokud nebude Temelín odpovídat stavu techniky. "Dokud bude pokračovat proces z Melku, nedá Rakousko ani souhlas k uzavření energetické kapitoly," dodala Rauchová-Kallatová.

Budíček německé vládě
Rakouští odpůrci atomu chtějí získat pro svůj boj proti Temelínu významnou posilu - Německo. Svolali proto na příští sobotu demonstraci na rakousko-německý hraniční přechod Saalbrücke na silnici Salzburk-Freilassing. Jejím cílem je změnit dosavadní vlažný postoj Německa k jejich úsilí zastavit jihočeskou jadernou elektrárnu.

Demonstrace na přechodu Saalbrücke je naplánována na sobotu 24. listopadu mezi 11. a 12. hodinou, řekla Maria Fellenrová, mluvčí salcburské iniciativy PLAGE. Ta je organizátorem celé akce.

Její účastníci si mají přinést nejrůznější nástroje na výrobu hluku, jako bubny, trubky, píšťalky a podobně. Chtějí prý zatroubit "budíček" německé vládě. Ta by podle svého vyjádření sice Temelínu na svém území povolení k provozu nedala, nicméně dala najevo, že dále se ve sporu angažovat nehodlá.

Také evropský komisař pro rozšíření Günter Verheugen se projevil jako zastánce Temelína, ačkoli většina členských zemí se už rozhodla proti atomu, tvrdí aktivisté. "Proto musíme německé sousedy probudit a připomenout jim naše heslo: Být proti nestačí, je třeba něco dělat!," píše se ve výzvě PLAGE.

O tom, že by měl být přechod zablokován, jak se často stávalo při demonstracích na přechodech do Česka, se výzva nezmiňuje.

Do elektrárny přijeli experti z MAAE
V Temelíně pracují odborníci, které do jižních Čech vyslala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) z Vídně. Jejich úkolem je posoudit bezpečnost. Podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře přijelo do Temelína, jehož první blok je už dva týdny odstaven, 11 expertů z Francie, Německa, Velké Británie, Španělska, Bulharska a pozorovatel z Rakouska.

"Odborníci z MAAE působili v Temelíně naposledy letos v únoru. Tentokrát posoudí bezpečnostní otázky projektu reaktoru VVER 1000, které agentura specifikovala už v roce 1995. V březnu 1996 experti MAAE posoudili způsob řešení bezpečnostních otázek v Temelíně a teď se budou zabývat ryze technickými problémy," řekl Nebesář. Podle něho budou odborníci hodnotit především postup jejich řešení od prověrky v roce 1996.

Nebesář upozornil, že experti mimo jiné posoudí technická řešení, která v poslední době zpochybňojí Rakousko i Německo. Mise MAAE bude podle Nebesáře trvat týden.

První blok Temelína, jehož reaktor je už přes dva týdny odstaven, bude za týden pokračovat ve spouštění dalšími testy při výkonu reaktoru do 75 procent. Technici již odstranili netěsnost, která byla důvodem odstávky. Teď provádějí kontroly a připravují zařízení elektrárny na další provoz. Odstávku využijí i k úpravám turbosoustrojí.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video