S fotografiemi zadržených aktivistů Greenpeace v pátek 27. září přišli lidé i...

S fotografiemi zadržených aktivistů Greenpeace v pátek 27. září přišli lidé i před ruský konzulát v Hongkongu. | foto: Reuters

Rusko zrušilo stíhání posledního aktivisty Greenpeace, rozdává jim víza

  • 5
Rusové v rámci prezidentské amnestie zastavili trestní stíhání posledního z 30 aktivistů hnutí Greenpeace. Verdikt si ve čtvrtek od vyšetřovatelů vyslechl Ital Cristian D'Alessandro, informovala ekologická organizace na komunitní síti Twitter. Aktivisté postupně dostávají víza a míří domů.

Ve skupině je 26 cizinců, kteří okamžitě požádali o výstupní vízum, aby mohli z Ruska odjet. Jako první je obdržel Brit Anthony Perrett, který s úsměvem razítko ve svém pasu ukázal novinářům. O den později byla stažena obvinění dalších 28 zadržených aktivistů. Zůstával jen D'Alessandro, kterému nesehnali tlumočníka.

Organizace Greenpeace na své internetové stránce uvedla, že ruská "imigrační služba dnes (ve čtvrtek) dala do pasů výstupní razítka 14 členům posádky plavidla Arctic Sunrise, kteří se teď mohou vrátit domů. Ostatní obdrží víza zítra (v pátek)." 

Již o druhém vánočním svátku odjel z Petrohradu vlakem do Helsinek první ze skupiny, Švéd Dmitri (Dima) Litvinov, který je ruského původu. Pro Greenpeace začal tento jednapadesátiletý absolvent studia antropologie pracovat v roce 1989. Věnoval se zejména akcím zaměřeným proti testování jaderných zbraní v Rusku a nelegálnímu rybolovu v Antarktidě.

"Teď jedu za manželkou, dětmi a svým životem," sdělil po překročení hranice. "Opouštím Rusko se smíšenými pocity. Na jednu stranu cítím úlevu z toho, že už to skončilo, na druhou stranu mám pocit nespravedlnosti, protože nás považují za zločince. Zrušili stíhání, ale ta záležitost není uzavřená. Bojím se o ty (kolegy), kteří žijí v Rusku," poznamenal před odjezdem.

Aktivista s rodokmenem

Organizace Greenpeace informovala, že Litvinov je čtvrtý ve své rodině, kdo byl v Rusku zatčen kvůli politickým aktivitám. Jeho pradědeček Maxim byl stíhán za odpor proti carovi, dědečka Lva Kopeleva poslal stalinský režim do vězení na deset let za kritiku toho, jak Sověti zacházeli za 2. světové války s německými civilisty. Kopelev byl uvězněn se svým přítelem Alexandrem Solženicynem a stal se inspirací pro hrdinu Solženicynova románu V kruhu prvním.

Dimův otec Pavel byl v roce 1968 jedním z těch, kteří na Rudém náměstí v Moskvě protestovali proti invazi do Československa. Byl odsouzen k vyhnanství na Sibiř, když bylo Dimovi šest let. Rodina pak po pěti letech z Ruska odešla.

Aktivisté skončili za mřížemi v polovině září kvůli protestu u ruské ropné plošiny Prirazlomnaja v Barentsově moři. Ruské ozbrojené komando zadrželo třicetičlennou posádku lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace 19. září. Všichni aktivisté byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko. Vyšetřovatelé je původně obvinili z pirátství, než obvinění zmírnili na výtržnictví. I tak jim ale hrozilo až sedm let za mřížemi.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video