Na snímku, který Greenpeace datuje na pondělí 9. září 2013, sedí na lodi Arctic...

Na snímku, který Greenpeace datuje na pondělí 9. září 2013, sedí na lodi Arctic Sunrise zleva Sini Saarela z Finska, Anthony Perrett a Phillip Ball z Británie a Camila Speziale z Argentiny. | foto: AP

Aktivisté Greenpeace jsou ve vazbě. Rusko je chce soudit za pirátství

  • 106
Ruské úřady rozvezly ve středu brzy ráno tři desítky aktivistů ekologické organizace Greenpeace do vyšetřovací vazby v několika městech. Ruští pohraničníci je zadrželi minulý týden při protestní akci proti těžbě v Barentsově moři. Za "pirátství" jim hrozí až 15 let za mřížemi. Ruský prezident Vladimir Putin je za piráty nepokládá.

Třicítka aktivistů z Greenpeace v Rusku na lodi Arctic Sunrise protestovala proti vrtné těžbě ropy a zemního plynu v Arktidě. Tvrdí, že každý únik ropy by byl pro nedotčené prostředí a jeho volně žijící zvířata katastrofální.

Jejich protestní akce vyvrcholila minulé úterý, kdy se dva z nich pokoušeli vyšplhat přímo na ropnou plošinu Prirazlomnaja, kterou chce na přelomu roku zprovoznit ruský energetický gigant Gazprom. Tím se však hnutí podle mluvčího Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimira Markina dopustili "útoku na ruskou svrchovanost".

Putin zatčené aktivisty za piráty sice nepovažuje, ale i tak soudí, že proniknutím na těžební plošinu Gazpromu porušili mezinárodní právo.

"Neznám podrobnosti toho, co se odehrálo, ale je jasné, že to samozřejmě piráti nejsou. Formálně se ale snažili zmocnit těžební plošiny. Je zcela zjevné, že se tito lidé dopustili porušení norem mezinárodního práva," komentoval vzetí aktivistů do vazby téměř ihned Putin.

Ruská pohraniční služba v reakci na protest loď aktivistů obsadila a to i přesto, že hnutí tvrdí, že protest byl pokojný a loď se navíc pohybovala v mezinárodních vodách. Stráže zamkli aktivisty v kajutě lodi, stranou si vzali pouze kapitána, kterého vyslýchali.

Po několikadenní plavbě dorazilo zadržené plavidlo s aktivisty v úterý k severoruskému přístavu Murmansk, kde na ně také čekali právníci hnutí Greenpeace. Ovšem marně.

Vyšetřovatelé nepustili k zatčeným žádné zahraniční diplomaty s výjimkou amerického konzula, informovala agentura Interfax s odvoláním na ředitele ruské pobočky Greenpeace Ivana Blokova. "Právnici nedostali soudní povolení k tomu, aby mohli hájit zájmy zadržených. Nedali jim příležitost předložit doklady, že zastupují zadržené. To je porušení zákona," sdělil Blokov. "Jde o nepochopitelné jednání," postěžoval si.

Kopali do nás, líčí chování ruských pohraničníků aktivistka

Aktivisté pochází z různých koutů světa, jsou mezi nimi mimo jiné obyvatelé Austrálie, Velké Británie, Finska, Švýcarska, ale i Ruska. "Je třeba vzít v potaz, že všechny osoby, které zaútočily na plošinu, budou bez ohledu na svou státní příslušnost vystaveni trestní odpovědnosti," řekl podle serveru Times mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruské federace Vladimir Markin.

Aktivisté čelí obvinění z pirátství. V případě odsouzení jim hrozí až 15 let vězení a vysoká pokuta (více čtěte zde).

Podle Greenpeace se Rusové chovali agresivně. "Proti některým z nás použili násilí. Lidi mlátili, kopali je na zem a strkali do nich," hlásila přímo ze zadržené lodi 26letá nizozemská aktivistka Faiza Oulahsen.

Už samotné obsazování lodi bylo dramatické, podle serveru telegraph.co.uk naběhli na loď ruští zakuklenci se zbraněmi a za pokřikování výhrůžek (více čtěte zde). Loď přitom neobsadila obyčejná pobřežní stráž, ale muži z tajné služby FSB, pod kterou spadá i pohraniční služba. FSB odmítá, že by při zadržování aktivistů zbraně použila.

Skandál staví do zvláštní pozice i samotného Putina. Ten sám sebe líčí jako bojovníka za životní prostředí, v jedné ze svých výprav dokonce hladil ledního medvěda v Arktidě. Svou zemi však žene kupředu zejména prostřednictvím těžby energetických surovin, podotýká server Times. Hnutí Greenpeace Putina už dvakrát vyzvalo, aby nechal aktivisty okamžitě propustit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video