Aktivisté z Greenpeace obsadili věž elektrárny Chvaletice

  • 481
Chladicí věž elektrárny Chvaletice obsadilo v pondělí ráno 11 aktivistů ekologické organizace Greenpeace. Protestují tak proti plánovanému prodloužení provozu elektrárny, které prý úřady schválily za zavřenými dveřmi.

Aktivisté elektrárnu obsadili v brzkých ranních hodinách, na ochoz jedné z chladících věží vyšplhali po stometrovém žebříku. „Chceme upozornit na to, že provoz vůbec největšího znečišťovatele v Pardubickém kraji má být o mnoho let prodloužen,“ řekl iDNES.cz mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.

Dva ze čtyř kotlů elektrárny v současnosti podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace tvrdí, že podle původních slibů měla být elektrárna odstavena nejpozději v roce 2020.

Před polednem rozvinuli aktivisté na komíně první část transparentu s nápisem Již brzy. Druhou část vyvěsí v úterý. „Jsou připraveni tam být i několik dní,“ řekl ČTK Hrábek. Aktivisté se před vyvěšením prvního transparentu chtěli setkat s hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým a přimět jej, aby se jednoznačně vyjádřil k zamýšlenému prodloužení provozu do roku 2030.

03.října 2016 v 07:05, příspěvek archivován: 03.října 2016 v 08:03

Jsme nahoře! Protest proti elektrárně Chvaletice! Koukněte na první fotky! #Greenpeace #NeChvaletice... https://t.co/piMhZRfm5f

Policie se odpoledne snažila s aktivisty vyjednávat. Několik policistů za nimi vylezlo na chladicí věž, další mluvili se zástupci Greenpeace na zemi. „Odmítají slézt dolů, zůstanou tam. Sundávat je násilím by nemělo smysl, měli by mnohem větší divadlo a bylo by riziko, že by se jim něco mohlo stát,“ řekla ČTK mluvčí krajské policie Eva Maturová. S policisty podle ní aktivisté částečně spolupracovali, sdělili jim například své osobní údaje.

„Politici z toho před krajskými volbami nedělají žádné téma. V budoucnu přitom bude prodlužování provozu starých elektráren přibývat a my nechceme, aby se tak dělo automaticky,“ dodal Hrábek.

Rozhodnutí o prodloužení provozu chvaletické elektrárny úřady podle aktivistů vydaly za zavřenými dveřmi, aniž by posoudily jeho vliv na životní prostředí. Elektřinu z Chvaletic navíc podle Greenpeace Česko nepotřebuje, neboť jí vyváží čtyřikrát více, než elektrárna vyrobí.

Elektrárna Chvaletice

„Za současný stav může šlendrián či dokonce zlý úmysl krajských úředníků a naprostá lhostejnost a pasivita pana hejtmana a vedení kraje. Ten jako účastník všech správních řízení proti prodloužení provozu elektrárny nehnul ani prstem,“ uvedl vedoucí energetické kampaně Greenpeace Jan Rovenský.

Provoz elektrárny protest neohrožuje

Vlastník elektrárny, společnost Severní energetická, již dříve uvedl, že nesouhlas Greenpeace považuje za absurdní, neboť modernizace hnědouhelné elektrárny z roku 1979 sníží emise škodlivých látek i prachových částic.

Provoz elektrárny pondělní protest Greenpeace neohrožuje. Dva bloky jsou odstaveny kvůli modernizaci, zbývající dva kvůli nedávnému požáru dopravníku uhlí.

„Problém je, že v Čechách se nectí soukromé vlastnictví a kdejaký člověk si může vlézt ke komukoliv domů a dělat si tam, co chce,“ řekl ČTK generální ředitel Luboš Pavlas. Podle něj nikdy slib ukončení provozu elektrárny v roce 2020 nepadl, zařízení může být v provozu, pokud splňuje všechny zákonné podmínky.

Společnost Severní energetická uvádí, že už bývalý vlastník chvaletické elektrárny - ČEZ - přehodnotil své rozhodnutí o jejím odstavení a plánoval její modernizaci a další provoz. Elektrárna proto před časem vstoupila do Národního přechodového plánu ekologizace.

Podle mluvčí Severní energetické Gabriely Sáričkové Benešové se tak organizace Greenpeace snaží vstoupit do předvolebního boje. „Je smutné, že ekologická organizace bojuje proti zlepšení životního prostředí, které má zajistit právě dokončovaná oprava chvaletické elektrárny,“ uvedla s tím, že investici do ekologizace elektrárny ve výši tří miliard korun požadovala Evropská unie.

„Výstupem na komín elektrárny se Greenpeace také zřejmě snaží zvrátit neúspěch své akce před 14 dny, při které se protestní petice proti modernizaci elektrárny nesetkala u občanů Pardubic s žádným ohlasem,“ dodala Sáričková Benešová (více jsme o akci psali zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue