Zpráva vyšla u příležitosti pátého výročí zřízení americké zadržovací věznice v Guantánamu na jihovýchodním pobřeží Kuby.

Zpráva vyšla u příležitosti pátého výročí zřízení americké zadržovací věznice v Guantánamu na jihovýchodním pobřeží Kuby. | foto: Reuters

Aktivisté: EU by měla převzít otěže boje za lidská práva

  • 37
Vedoucí roli při prosazování lidských práv na mezinárodním poli by měla převzít Evropská unie. USA jsou totiž pošpiněné svým krutým zacházením s lidmi podezřelými z terorismu. Upozorňuje na to ve své výroční zprávě organizace bojující za uplatňování lidských práv Human Rights Watch.

Zpráva vyšla u příležitosti pátého výročí zřízení americké zadržovací věznice v Guantánamu na Kubě. EU, ale i jiné organizace a skupiny vyzývají USA aby toto zařízení uzavřela.

Vzhledem k pokleslé roli Washingtonu v boji za lidská práva musí Evropská unie vystupovat silněji a její obrana lidských práv musí být účinnější, zdůraznil výkonný ředitel Human Rights Watch (HRW) Kenneth Roth.

Hlas Spojených států teď zní podle něj prázdně a představuje ohromnou ztrátu pro otázku lidských práv.

"Loňský rok rozptýlil jakoukoliv pochybnost o tom, že vláda (prezidenta George) Bushe využívá mučení a jiné týrání jako součást své politiky," uvedl Roth.

Na nejnižší úroveň důvěryhodnosti se pak dostala v září, kdy Bush obhajoval mučení zlehčujícím obratem "alternativní způsob vyšetřovacích postupů", upozornil Roth.

V neposlední řadě se washingtonská vláda podle Rotha mylně dovolává pravomoci zadržovat bez soudního dohledu jakéhokoliv cizího občana kdekoliv v zahraničí coby "nepřátelského bojovníka" a to libovolně dlouho, bez toho, aby byl obviněn, nebo postaven před soud.

V několikasetstránkovém dokumentu pak HRW upozorňuje mimo jiné na to, že situace v oblasti dodržování lidských práv se v loňském roce výrazně zhoršila v Číně. Společnost čelí sílící "kontrole tisku, internetu, akademiků a právníků".

Zhoršenou situaci v oblasti ochrany lidských práv zažívá i Rusko. Nejpádnějším dokladem tohoto stavu se stala vražda investigativní novinářky Anny Politkovské.

Kritika Egypta
"Těžká ruka" dopadla i na politické disidenty v Egyptě, kde se o další dva roky prodloužil výjimečný stav. Ten úřadům umožňuje držet lidi po dlouhou dobu ve vazbě bez vznesení obvinění a soudit civilisty před vojenským soudem. Obžalovaní u něj mají menší práva. Výjiměčný stav dále omezuje svobodu projevu a sdružování.

Kritice se nevyhnul ani Izrael, jehož ozbrojené síly podle HRW porušily válečné právo. V době letního konfliktu s Hizballáhem v Libanonu údajně nerozlišovaly "mezi bojovníky a civilisty" .

Lidská práva samozřejmě naprosto pomíjelo i extremistické hnutí Hizballáh.

Pošlapaná práva
Ve světě je podle zprávy stále velký počet oblastí, kde jsou lidská práva pošlapávána. Situace se zhoršuje také v Sýrii, Saúdské Arábii, Súdánu, Afghánistánu, Barmě, Zimbabwe, Íránu nebo Severní Koreji. Problémy zažívá i Srí Lanka nebo Indie.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video