Dřevorubci dnes opět chtějí kácet u Ptačího potoka na Šumavě. Jejich práci se snaží blokovat aktivisté, proti nimž zřejmě i dnes zasáhne policie. | foto: ČTK

I přes blokádu se na Šumavě kácí, policie zadržela tři aktivisty

  • 290
Na Šumavě u Ptačího potoka pokračuje blokáda kácení stromů napadených kůrovcem. Policie ekologické aktivisty v pondělí rozehnala. Dnes je jich na místě víc než včera, a to zhruba padesát. Mnozí se dokonce přivazují ke kmenům, aby je uchránili před těžbou. I přesto dřevorubci kácí dál.

Po pondělním zásahu policistů, kteří vyvedli z lesa některé aktivisty dokonce v poutech (více čtěte zde), blokáda na Modravsku pokračuje. Někteří aktivisté se řetězy přivazují ke stromům, přestože takový postup původně neplánovali.

Policisté zasahují proti aktivistům, kteří na Šumavě blokují kácení stromů

Policisté jim ale řetěz vždy přeštípnou kleštěmi a z lesa je vyvedou. Tři z přivázaných aktivistů už policisté zadrželi a odvezli na policejní služebnu do Kašperských Hor. Všichni jsou podezřelí ze spáchání přestupku.

Jedna z aktivistek si také stěžovala, že ji jeden z policistů hrubě napadl. Podle jejích slov ji škrtil a řekl, že ji zabije. Incident prošetří policejní inspekce. 

Blokádu odsoudil i Přemysl Sobotka

Blokádu odsoudil i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS. Podle něj aktivisté svými extremistickými postoji překračují pravidla demokratické společnosti. Boj s kůrovcem formou kácení zasažených stromů by mohl příští týden podpořit i Senát jako celek na své schůzi. "Dle mého aktivistům nejde primárně o přírodu, ale o vlastní zviditelnění," uvedl Sobotka v prohlášení zaslaném ČTK. Podle něj se aktivisté chovají protiprávně už tím, že se v první zóně Národního parku Šumava pohybují mimo vyznačené cesty.

Kácení i přes blokádu pokračuje, v pondělí dřevorubci pokáceli asi necelé tři stovky stromů, dnes jich padlo přibližně stejné množství.

Hnutí Duha informovalo, že mu bylo doručeno předběžné opatření klatovského okresního soudu, který nařídil, aby aktivisté od blokády upustili a odešli z lesa.

Programový ředitel organizace Vojtěch Kotecký ale upozornil, že toto nařízení se týká pouze několika lidí.

„Soudní opatření se vztahuje na Hnutí Duha, které jej bezezbytku dodrží. Ale lesy na Ptačím potoce před kácením nehájíme pouze my, nýbrž i desítky dalších lidí. Na ně se rozhodnutí soudu nevztahuje a každopádně za ně nemůžeme mluvit," řekl Kotecký s tím, že Duha se proti opatření obratem odvolá.

Aktivisté Hnutí Duha se ale na Šumavě střetávají i s odporem veřejnosti. Měli například problém, když chtěli po týdnu v kempu přespat v noci na úterý v penzionu. Ze všech hotelů je místní vyhnali nebo tvrdili, že nemají místo.

Na jednom domě v Modravě dokonce visí transparent s nápisem "Hnutí Duha táhněte ze Šumavy, chceme ji zelenou!"

Stráský se sešel s aktivisty, nedohodli se ale na ničem

Aktivisté blokovali kácení u Ptačího potoka od pátku 15. července. Padnout tu mají asi tři tisíce stromů. Jsou přesvědčeni, že správa národního parku nemá pro kácení v tomto místě potřebnou výjimku ze zákona. Chtějí proto kácení bojkotovat tak dlouho, než bude oficiálně zakázáno. Předběžné opatření povolující kácení ale vydal klatovský soud.

Vedení parku ale odmítlo nátlaku aktivistů ustoupit. Tvrdí, že pro kácení není třeba žádná výjimka. Ředitel Národního parku Šumava Jan Stráský se v pondělí sešel s aktivisty v Modravě. Společnou řeč ale ohledně kácení nenašli.

Správa parku přitom teď bojuje o čas. Nemocné stromy u Ptačího potoka musí pokácet do čtrnácti dnů, pak už z nich kůrovec vylétne a napadne tisíce dalších stromů. Blokáda ale bude zřejmě pokračovat i v dalších dnech.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video