Stanislav Penc

Stanislav Penc | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Aktivista Penc odmítl převzít ocenění za účast ve třetím odboji

  • 183
Aktivista Stanislav Penc odmítl převzít ocenění za účast ve třetím odboji z rukou ministra obrany Martina Stropnického. Odůvodnil to tím, že podle něj ve vysokých funkcích i dnes zůstávají zastánci komunistického režimu a tehdejší pachatelé bezpráví dosud nebyli odsouzeni.

Penc o osvědčení o účasti v protikomunistickém odboji sám žádal, podle svých slov se chtěl vymezit proti "tzv. bojovníků proti komunismu, kteří své hrdinství projevují vesměs až po 17. listopadu 1989". 

Na slavnostní předání, kde měl od ministra obrany převzít osvědčení a odznak, ale přijít odmítl. Jako důvod uvedl to, že se řada dnešních politiků a úředníků chová podobně jako jejich předchůdci před rokem 1989.

"Velkým příkladem je právě Ministerstvo obrany, kde je řada vysokých funkcionářů vyšetřována za korupci, úplatkářství, rozkrádání státního majetku a za zneužívání svěřené moci," uvedl Penc v tiskovém prohlášení s tím, že se při vyřizování své žádosti setkal s řadou problémů.

Armádu ČR podle něj řídí "tehdejší zastánci komunistického režimu, prospěcháři a podporovatelé okupace našeho státu vojsky tehdejšího Sovětského svazu". 

Ti, kdo za minulého režimu páchali bezpráví - zejména policisté, prokurátoři a soudci - podle Pence vesměs dodnes nebyli potrestáni, často přitom pobírají vysoké důchody a odslužné. "Na druhou stranu velká část odpůrců komunistického režimu žila a žije v nuzných podmínkách," tvrdí Penc.

"Pan Penc je svérázná osobnost a vlastně jsme ani nic jiného nečekali," reagoval na Pencovo prohlášení mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Penc se sice odmítl zúčastnit slavnostního předání, osvědčení nicméně dostal i s finanční náhradou ve výši 100 tisíc korun. Tu Penc podle svých slov věnoval romské rodině, která žije nedaleko něj. "Rodina léta žije ne vlastní vinou v tak neskutečně neutěšených podmínkách, že až nelze uvěřit, že je to v podstatě státu, obci a občanským sdružením, pobírajícím subvence a dotace na poli sociálním, skoro jedno," stěžuje si aktivista.

Stropnický kritizuje dřívější práci komise

Ministr obrany Stropnický v pondělí za účast ve třetím odboji ocenil celkem 35 lidí, kteří v letech t 1948 až 1989 ukrývali pronásledované, šířili protirežimní materiály nebo převáděli komunistickému režimu nepohodlné lidi přes hranice. Česká republika už takto uznala zásluhy více než 500 lidí, 64 z nich získalo statut válečného veterána.

Za necelé tři roky platnosti zákona o účastnících odboje a odporu proti komunismu, který umožnil morálně i finančně ocenit bojovníky proti totalitnímu režimu v Československu, požádalo o uznání účasti v třetím odboji požádalo přes čtyři tisíce lidí. V 515 případech pracovníci ministerstva osvědčení schválili, více než 800 žádostí naopak zamítli a přes 200 jich zastavili. Zatím tak rozhodli ve zhruba 1500 případech.

Stropnický po nástupu do funkce do čela odboru, který se žádostmi zabývá jmenoval vojenského historika Eduarda Stehlíka, jemuž se podle ministra podařilo množství vyřízených žádostí téměř zdvojnásobit. "Ani to nebylo nasazením více lidí, ale změnou přístupu," uvedl Stropnický, podle něhož dřívější práce "vykazovala známky nevůle".

Neúspěšní žadatelé se pak mohou ještě obrátit na speciální etickou komisi, která případ přezkoumá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue