"Chtěli jsme svobodu a demokracii, ale pod jejich vládou zkrátka nikdo nemůže žít," obává se Thaer temné budoucnosti, která by Sýrii v případě úspěchu islámských radikálů může čekat.

"Chtěli jsme svobodu a demokracii, ale pod jejich vládou zkrátka nikdo nemůže žít," obává se Thaer temné budoucnosti, která by Sýrii v případě úspěchu islámských radikálů může čekat. | foto: Reuters

Je to horší než u Asada, líčí Syřan podmínky ve věznicích al-Káidy

  • 77
Věšení ke stropu, elektrické šoky a vyhrožování příbuzným. To všechno zažil podle svých slov syrský aktivista v rebelské věznici. Pár hodin před popravou se mu podařilo protáhnout mezi mřížemi a utéct. Díky tomu se teď osmadvacetiletý tlumočník může svěřit se svými zážitky.

Osmadvacetiletému syrskému aktivistovi média říkají Thaer. Nejde však o jeho skutečné jméno. Muž, který v Sýrii pracoval jako tlumočník pro zahraniční novináře, se bojí o život a svou rodinu. Momentálně je v Turecku, kam se mu podařilo utéct ze syrského vězení. Jen pár hodin před plánovanou popravou.

Povstalci jej zajali před dvěma měsíci ve zhruba třicetitisícovém městě Azaz na severozápadě země. Strategické místo, které leží asi 30 kilometrů od Aleppa v bezprostřední blízkosti tureckých hranic, bylo tou dobou ve správě umírněné povstalecké skupiny Severní bouře (Liwa Asifat al-Šamal). Její členové se domnívali, že odhalili britského špiona.

Rozkol v opozici

Proč rebelové bojovali o město ovládané rebely?

Syrské rebely bojucící proti režimu Bašára Asada není možné chápat jako jednotné hnutí. V různých částech země operují desítky povstaleckých skupin.

Část se jich hlásí k Syrské osvobozenecké armádě hájící zájmy Národní koalice sil revoluce a syrské opozice.

Koncem září se ovšem islamistická hnutí společně s některými umírněnými skupinami oznámila, že Národní koalice nereprezentuje jejich zájmy. Koalice se tak začala tříštit (více čtěte zde).

K nejradikálnějším islámským milicím patří i hnutí ISIS nebo al-Nusra. Obě se hlásí k teroristické síti al-Káida.

Mnohá strategická místa přebírají islamisté od umírněnějších rebelů i násilím. Syrský zpravodajský server Breaking News píše, že stoupenci ISIS vtrhli v Azazu do příbytků stoupenců Severní bouře a unesli i jejich ženy.

Kontrolu nad městem však záhy přebrali militantní islamisté z hnutí Islámský stát Iráku a Sýrie (ISIS). To patří mezi nejradikálnější islamistické milice v zemi zmítané občanskou válkou. Jeho vedení se otevřeně hlásí k teroristické síti al-Káida. Spolu s městem připadli radikálním islamistům i tamní zajatci, a to včetně osmadvacetiletého Thaera.

Aktivistu nejdříve přímo v Azazu donutili natočit několik videí. Přiznal se v nich mimo jiné i k tomu, že ve spolupráci se stoupenci Severní bouře a Velkou Británií připravoval vraždu vysokých představitelů skupiny ISIS.

Nahrávku pak džihádisté pustili jeho otci a bratrům. "Řekli jim, že mají na výběr. Buď mě můžou zabít sami, nebo to udělá ISIS," vzpomíná Thaer. K účasti na vraždě se přitom přiznal jen proto, aby unikl mučení.

"Nabídl jsem jim, že řeknu, cokoli budou chtít. Jen když s tím přestanou," vysvětlil tlumočník britskému listu The Times. Mezi donucovací prostředky patřilo bití, pálení elektrickým kabelem a věšení domnělého agenta ke stropu za zápěstí.

V opuštěné továrně jsou i tři západní novináři, tvrdí Thaer

"Podmínky ve věznicích al-Káidy jsou horší než u Asada," říká mladý aktivista s tím, že po natočení videí byl přesvědčený, že jej čeká jistá smrt. Věznice v Azazu přitom nebyla jediná, kterou navštívil. Teroristé Thaera po nějaké době převezli do opuštěné továrny v Aleppu, kde drží asi stovku dalších zajatců.

"Dva z vězňů tam zemřeli přímo během mučení. Dalšího zranili tak vážně, že se nakonec rozhodl spáchat sebevraždu. Vypil vodu s rozmíchaným pracím práškem," vzpomíná aktivista s tím, že v aleppské věznici je podle něj minimálně jeden americký a dva francouzští novináři.

A vedle nich i několik bojovníků Syrské osvobozenecké armády, které tamní odnož al-Káidy rovněž zajala.

Před smrtí se tlumočníkovi podařilo uniknout oknem vězeňské cely, kde trávil čas na samotce. Protáhl se mezi mřížemi a s pomocí prostěradla sešplhal po stěně z prvního patra budovy. "Musel jsem být naprosto potichu, zpoza dveří jsem slyšel rozhovor dozorců. Mohli stát tak tři metry od cely," líčí Thaer.

Činnost radikálních islamistů podle něj podkopává snahy Národní koalice. Dva a půl roku trvající občanská válka kvůli nim nabírá úplně jiný směr, než si většina Syřanů původně představovala. "Chtěli jsme svobodu a demokracii, ale pod jejich vládou zkrátka nikdo nemůže žít," obává se Thaer temné budoucnosti, která by Sýrii v případě úspěchu islámských radikálů může čekat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video