Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková a rektor Západočeské univerzity Josef Průša (23.října 2009)

Předsedkyně akreditační komise Vladimíra Dvořáková a rektor Západočeské univerzity Josef Průša (23.října 2009) | foto: Petr Eret, ČTK

Akreditační komise zahájila kontrolu, která rozhodne o právech v Plzni

  • 0
Akreditační komise zahájila velkou kontrolu na plzeňské právnické fakultě. Zaměřuje se na rigorózní řízení a doktorandské studium. Prověřuje podezření, že někteří studenti získali titul příliš rychle a za podivných okolností. Hodnocení, které rozhodne o osudu školy, zveřejní koncem listopadu.

Do 24. listopadu, kdy bude komise hlasovat o tom, co dál s plzeňskou školou, nebude ale dávat žádné výstupy. "S těmi seznámíme vedení školy, které bude moci konečnou zprávu připomínkovat. Výsledný dokument bude základem hlasování akreditační komise," uvedla šéfka komise Vladimíra Dvořáková.

Dvořáková nyní čelí velkému tlaku. Předseda akademického senátu fakulty Daniel Telecký totiž avizoval, že na ni podá trestní oznámení nebo žalobu. Podle Dvořákové ji tak chce znevěrohodnit: "Když dáte na někoho žalobu, tak si lidé řeknou, ta musela opravdu něco udělat, když je na ni žaloba."

Potrestán kvůli studiím v Plzni

Šéf plzeňských strážníků je podezřelý z opsání práce

Jak může akreditační komise školu postihnout? Podle Dvořákové může přistoupit k různým sankcím, rušení studijních programů. "Ve hře je perspektiva fakulty. Pokud omezíte magisterské studium, fakulta přijde o studenty, kteří ji živí přes příspěvky od státu, začne ztrácet profesionály," vysvětlila Dvořáková.

Podle ní hodně naznačí volba nového děkana 2. listopadu. Nyní funguje překlenovací vedení v čele s bývalým ministrem spravedlnosti a absolventem školy Jiřím Pospíšilem. Kromě něj kandiduje advokát Karol Hrádela. Pokud by nebyl děkan zvolen, mohla by škola fungovat pod nucenou správou ministerstva.

Podle Dvořákové byl největším problémem plzeňské školy organizovaný nepořádek neboli vytvoření systému, díky kterému by se na školu dostat každý vytipovaný, aniž by se na to přišlo.

"Proč bylo tolik lidí bráno na odvolání?" ptá se Dvořáková. "Když šedesát nebo 80 lidí vezmete na odvolání, tři speciální jména navíc nikdo nepozná. Kdyby děkan bral na odvoláni tři lidi, tak by to každý odhalil. Netransparentnost na fakultě byla dána tím, že zde neexistovaly vnitřní předpisy obvyklé na univerzitě. V tomto organizovaném chaosu studenti studovali a velmi těžko se teď rozliší, kdo byl standardní student a kdo byl nestandardní."

Co komise kontroluje?

Komise zjednodušeně řečeno zjišťuje, jak je nastaven systém vnitřní kontroly. Jestli je v něm prostor pro zneužití. Technickou část komise zajímá, jakým způsobem se evidovalo studium. Druhá část kontrolorů zamířila do knihovny.

KINDL Z PRÁV ODEJDE KONCEM ŘÍJNA

Vedení práv v Plzni se dohodlo s bývalým proděkanem Milanem Kindlem na ukončení pracovního poměru. Kindl, který zde stále zůstával jako učitel, skončí 31. října, informoval současný šéf fakulty Jiří Pospíšil. "Potvrzuji, že jsme se na tom dohodli," řekl ČTK. Kindl byl posledním z trojice hlavních podezřelých v plagiátorské kauze, jenž ještě na fakultě zůstával. Jeho kolegové, bývalý proděkan Ivan Tomažič a bývalý děkan Jaroslav Zachariáš, dostali od vedení výpověď začátkem týdne.

"Podle určitých kritérií jsme si vytipovali vědecké práce, které bychom chtěli vidět, mezi nimi byly práce standardní, ale i práce studentů podezřelých. Na práce se podíváme komplexně, budeme chtít zkouškové protokoly, záznamy o studiu," doplnila Dvořáková. Jedním z podezřelých momentů podle ní je, když se liší odbornost oponenta od zaměření práce.

Tato kontrola je podle šéfky komise důležitá z hlediska plagiátorství, protože když je oponentem neodborník, tak hůř plagiátorství odhaluje. "Když se opisují knihy, které nejsou v elektronické verzi, tak ani sebelepší protiplagiátorský elektronický systém opisování neodhalí," uvedla Dvořáková.

Vladimíra Dvořáková nyní dostává hodně e-mailů s výzvou, aby řešila všechny školy. Prý dostala i dva podněty na plagiátorství, které vnímá jako hodně závažné, protože už na problémy někdo upozorňoval a byl potrestán.

"Když někdo pošle, že je někde v knihovně plagiát bez toho, že by to oznámil škole a akademickému senátu, těmito podněty se hned zabývat nebudeme a necháme si na případnou kontrolu školy. Tím bychom se mohli zahltit a neudělali nic pořádného."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video