Akcie? Města moc neriskují

Střední Morava - Čekat, až se akcie zhodnotí, nebo vzít zavděk aktuální cenou a využít nabídky k odkoupení? Dilema, typické pro makléře, řeší občas i města. Právě nyní projednávala, zda se zbaví akcií České spořitelny, které získala při její privatizaci v 90. letech. Akcie zatím nejsou veřejně obchodovatelné. Na podzim, kdy bude valná hromada banky, to ale má být jinak, a tak většina měst na nabídku obchodníka s cennými papíry kývla.

"Ne vždy se akcie zhodnotí. Nevíme, jestli půjdou nahoru, nebo dolů. Vždy jsou to jen spekulace. Peníze potřebujeme, takže jsme s prodejem souhlasili," řekl místostarosta Šumperka Zdeněk Brož (sdružení nezávislých). Stejně zareagoval i Šternberk. "Vypadá to, že by nám akcie nebyly léta k ničemu. Jednomyslně jsme byli pro prodej," uvedl starosta Petr Skyva (ODS).

Příjmy měst z prodeje akcií České spořitelny, o něž projevila zájem Erste Bank, která finanční ústav vlastní, se budou pohybovat řádově v milionech korun. Olomouc by si ovšem po uskutečnění transakce přišla až na šestnáct milionů korun.
"Naší prioritou je nečekat na zhodnocení akcií, a proto je navrhujeme prodat," tlumočil rozhodnutí radních viceprimátor Pavel Horák (KDU-ČSL).

Město připravuje další průmyslové zóny, na jejichž vytvoření potřebuje peníze. "Je to dobrá investice, neboť přinese pracovní místa Olomoučanům. Prodej se ale ještě neuskutečnil, takže není jisté, na co konkrétně výtěžek použijeme," dodal Horák.

Jeseničtí zastupitelé také souhlasili s prodejem, i když se objevily výhrady. Místostarosta Jeseníku Jan Chytil (sdružení nezávislých) má ale tři důvody, proč to dělat neměli. "Je to dobrý způsob, jak zvyšovat majetek, a také máme nárok na dividendy. Takto akcie prodáme a kromě jednorázové částky nezískáme nic," namítá Chytil, který poukázal na to, že zisk z akcií tvoří z dvousetmilionového rozpočtu města necelé procento.

Za nejvážnější argument pro ponechání akcií považuje místostarosta to, že majitel cenných papírů má přednostní právo koupit další akcie při navyšování základního jmění. Takovou transakcí město před časem vydělalo milion korun. Chytila mrzí, že se zastupitelé při projednání prodeje akcí spořitelny ani na nic nezeptali. "Dostali základní informace a pak jsme to odmávali," posteskl si místostarosta.

"Proč nezkusit získat víc?" řekli si naopak zastupitelé v Prostějově a rozhodnutí o prodeji akcií odložili. "Starostu pověřili, aby vyjednával i s jinými zájemci. Cena 122 korun za akcii se nám totiž zdála být nízká. Nebyl by to nejšťastnější obchod," řekl místostarosta Miroslav Pišťák (ČSSD), který má finance na radnici na starosti.

Jasné neprodat zaznělo zatím jen v Přerově, kde si zastupitelé vzpomněli na prodej akcií Severomoravské energetické, při němž strategicky vyčkali a získali tak více než dvakrát tolik, a v Mohelnici. "Dali jsme přednost perspektivním ziskům před krátkodobým prospěchem," zdůvodnil místostarosta Mohelnice Vítězslav Šmelko (ODS).

Města, která se rozhodla akcie prodat, dala většinou na doporučení makléřů, kteří spravují jejich portfolia. V Mohelnici zase rozhodly ohlasy z velkých měst, jako jsou Praha a Brno, kde si akcie spořitelny ponechali. "Když největší akcionáři drží akcie, je to dobrý signál, abychom se jich nezbavovali," dodal Šmelko.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video