ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Jan Karásek, MAFRA

Cizinci nedostali plat za lesní práce, podpoří je pochod se sekyrami

  • 26
Stovky cizinců zřejmě nedostaly zaplaceno za práci v českých státních lesích. Přes padesát jich kvůli tomu podalo trestní oznámení. Na jejich případ upozorní akce Týden za stromkaře, která v pondělí začíná.

Cizinci na pozemcích státního podniku Lesy ČR a Krkonošského národního parku loni a předloni sázeli či prořezávali stromky. Firmy Affumicata a Wood Servis Praha jim však za práci nezaplatily.

Podle právníka Matouše Jíry, který zastupuje část dělníků, je podezření, že došlo k trestným činům podvodu, zločinného spolčení, obchodování s lidmi a neodvedení daně. Firmy čelí i žalobám právnických osob kvůli údajným dluhům za ubytování, stravu a dopravu dělníků.

Trestní oznámení podalo 51 pracovníků z Vietnamu, Rumunska a Slovenska. Podle jejich svědectví s nimi v lese pracovali i Mongolové či Moldavané. Jednalo se zejména o pracovníky v průmyslu, kteří kvůli ekonomické krizi přišli na přelomu roku 2008 a 2009 v Česku o práci.

Advokáti dělníků a neziskové organizace uvádějí, že stejně dopadly stovky dalších lesních dělníků. Mnozí z nich se prý po zakázce vrátili do svých zemí a dnes je obtížné je dohledat. 

Podle právníka by mělo být vyšetřování rychlejší

"Naším cílem je upozornit veřejnost na podvody při zaměstnávání stovek cizinců v českých lesích," říká Do Duy Hoang z Iniciativy za práva pracovních migrantů a migrantek, která spolu s Iniciativou Ne rasismu! akci pořádá.

Podle Jíry by měla také přimět k větší aktivitě kriminalisty, kteří případ vyšetřují. "Vědí o tom od března loňského roku, v červenci jsme podali trestní oznámení. Vyslechli ale jen tři dělníky," říká právník. 

Vyšetřovatelé mluvili i s bývalým jednatelem Affumicaty Davidem Mrkosem. Ten tvrdí, že dělníci nedostali mzdu kvůli špatným pracovním výsledkům. 

Jíra také považuje za nešťastné, že celostátní případ řeší hospodářská kriminálka pro Prahu 1. "Bylo by potřeba, aby se toho ujal Útvar pro odhalování organizovaného zločinu a za součinnosti státního zástupce rozhodl, zda šlo o obchod s lidmi nebo ne," míní Jíra.

Podle Šárky Pokorné z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 1, které případ dozoruje, šetření zřejmě potrvá delší dobu. "Poškozených je víc a spousta z nich je mimo republiku. Přistoupíme k žádostem o mezinárodní právní pomoc,“ řekla Pokorná na konci února Lidovým novinám.

Aktivisté zasadí stromy před ministerstvy

V rámci Týdne za stromkaře se v pondělí v kavárně klubu Cross v Praze od 19:30 uskuteční diskuse ke kauze a promítání videa z náboru dělníků. V Národní technické knihovně se objeví fotografie a informační panely.

Iniciátoři akce se v průběhu týdne také sejdou se zástupci Českomoravské konfederace odborových svazů a dalších institucí. 

Týden za stromkaře zakončí v neděli 27. března v 15 hodin pochod na podporu lesních dělníků. Účastníci mají dorazit v pracovním oděvu a s lesnickým náčiním. Od ministerstva zemědělství v Praze na Těšnově půjdou k budově ministerstva vnitra.

"Bude to symbolická akce. Před obě ministerstva, se kterými se snažíme komunikovat, zasadíme malý strom," říká Do Duy Hoang.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video