Akce Čisté ruce II. míří na bývalé ministry

  • 80
Vláda v naprosté tichosti rozjela druhé kolo akce Čisté ruce: tentokrát však namířené proti bývalým Zemanovým ministrům. A to konkrétně proti Petru Lachnitovi, Jaroslavu Schlingovi, Eduardu Zemanovi a Janu Kavanovi. Jde o ty sociální demokraty, kteří reprezentují křídlo někdejšího předsedy Miloše Zemana.

Současný premiér Vladimír Špidla už před volbami oznámil, že právě s nimi nepočítá. Nástupci těchto čtyř lidí dnes mají podezření, že se na ministerstvech mrhalo penězi a na spoustě veřejných zakázek tratil stát. Noví ministři proto nechali vypracovat audity a zkoumají jednotlivé smlouvy.

Některé už jako nevýhodné vypověděli, v jiných se snaží úředníci s firmami dohodnout alespoň na snížení ceny. Členové Špidlovy vlády tvrdí, že nejde o žádnou zakázku likvidovat Zemanovy lidi. Výběr kontrolovaných vysvětlují tím, že jejich úřady v minulosti čelily řadě podezření a navíc hospodaří s velkým majetkem. "Pověst ministerstva byla špatná a to byl jeden z důvodů, proč se všechno prověřuje," připustil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj Petr Dimun.

Exministr Lachnit po sobě zanechal například smlouvu o pronájmu lukrativního domu v centru Prahy za cenu bytu, kterou nový ministr hodlá vypovědět. "A to už víme o další smlouvě, kde existuje podezření, že je pro stát nevýhodná. Nyní to řeší naši právníci," dodal mluvčí Dimun.

I druhá transakce se týká pronájmu výhodných prostor v historické části hlavního města. Nejnověji přišlo na řadu ministerstvo dopravy, kde nové lidovecké vedení nyní zkoumá například zakázky na dálnici D47 a státní poznávací značky. "Odkrýváme to tu všechno postupně," říká náměstek ministra Jiří Kubínek. Exministři přitom shodně věří, že z auditů vyjdou s čistým štítem.

Generální úklid po vládě sebevrahů
Vypovídají se smlouvy. Úředníci opouštějí svá místa. Někde dokonce úřaduje policie. Tak vypadá generální úklid, který na ministerstvech vyhlásili nástupci Lachnita, Schlinga, Zemana a Kavana.

To, že ministři Zemanovy vlády dávali mnohdy až miliardové státní zakázky firmám bez výběrového řízení, a nahrávali tak korupci, se všeobecně vědělo. Psalo se o tom v médiích, kritizovala to opozice, všímala si toho dokonce i Evropská unie.

Přesto sociální demokraté, kteří přestoupili do nové vlády Vladimíra Špidly říkají: Neměli jsme ani tušení, co všechno se mohlo dít. "Je to těžké. O nějakých nepravostech jsme neměli ani tušení," krčí rameny například vicepremiér Stanislav Gross, který byl ministrem vnitra i v předchozím kabinetu.

Popírá, že by cílem současných kontrol na některých ministerstvech bylo oslabení vlivu Zemanových stoupenců. Všichni čtyři exministři, jichž se to týká, totiž k Zemanovu křídlu v ČSSD patří. "Výběrové řízení vám stejně nic neřekne, protože nevíte, jak se ti dodavatelé dohodli: kdo má vyhrát, kdo má dělat křoví, kdo vyhraje příště," říkával bývalý ministr dopravy Jaromír Schling, když vysvětloval, proč rozdává zakázky bez soutěže.

Jeho nástupce na ministerstvu dopravy, lidovec Milan Šimonovský, Schlingovu teorii nesdílí. Nejnověji právě tento resort začal zkoumat zakázky z éry minulého ministra. Jde například o loňskou smlouvu s firmou Hicon, která má úřadu dodat státní poznávací značky na auta celkem za dvě miliardy korun. A opět bez výběrového řízení.

Týdeník Euro navíc vypátral, že ministerstvo může dohodu vypovědět až ve chvíli, kdy firma dodá dvanáct milionů značek. Kromě toho se objevily firmy, které jsou ochotny "espézetky" vyrobit levněji. "S takovou smlouvou jsem se ještě nesetkal," říká současný náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

Text dohody dostali právníci, aby novému ministrovi poradili, jestli z ní je ještě možné "vycouvat". Nikdo netuší, co ještě na náměstka Kubínka, který dostal Schlingovy zakázky na starost, v založených šanonech čeká. "Odkrýváme to tu všechno postupně," řekl náměstek.

Jisté už je, že resort musí vypsat novou soutěž na takzvané dopravně-správní agendy za více než miliardu korun. Definitivní není ani zakázka na výstavbu dálnice D47, kterou dostala - rovněž bez výběrového řízení - izraelská firma Housing&Construction. Ministr Šimonovský má pochybnosti mimo jiné o ceně 125 miliard. Dosud není vyloučeno, že soutěž bude zrušena.

Prověrky všech možných zakázek běží už od července i na ministerstvu zahraničí, kde za Jana Kavana existoval důmyslný systém, jenž nahrával korupci. Nový generální sekretář Vladimír Zavázal prověřoval devět soutěží, tři už zrušil, u dvou se podařilo snížit cenu a o dalších se jedná.

"Máme oproti jiným resortům výhodu, že jsme začali dřív a máme náskok. Takže už vidím světlo na konci tunelu," říká Zavázal, který se však zabýval jen těmi zakázkami, s nimiž bylo ještě možné něco udělat. Ty ostatní šetří policie, která už rozdala první obvinění z korupce.

Petra Buzková zase jako jeden z prvních kroků ve funkci ministryně školství nechala prozkoumat předražený projekt Internet do škol. "Čekáme na výsledky od Nejvyššího kontrolního úřadu," říká náměstek Václav Pícl.

Kromě toho už školství vypovědělo osm smluv, které bezprostředně s Internetem do škol souvisí. Stejně jako v Černínském paláci i u Buzkové padaly kvůli hospodaření výpovědi. O internet se stejně jako o zakázky Lachnitovy a Kavanovy éry zajímá policie, zatím bez obvinění.

Potrefení exministři přitom říkají: My jen podepisovali, co nám podřízení předložili. "Rozhodně mi ty kontroly nevadí. Je to právo každého nového ministra," říká například Jaromír Schling. "Ať to všechno klidně prošetří," připojuje se exministr Lachnit.

Jen Eduard Zeman, bývalý ministr školství, si postěžoval, že od ministryně ze stejné strany by podobnou akci neočekával: "Mám z toho lehce smíšené pocity. Většinou se takové věci odehrávají, když ministerstvo přebírá někdo z jiné strany."

Zeman: Určitý nepořádek je všude
Bývalý premiér Miloš Zeman nemá žádný problém s tím, že čtyři ministři jeho vlády po sobě na úřadech zanechali tolik pochybností, že jejich nástupci okamžitě nařídili hloubkové kontroly hospodaření. Říká, že určitý nepořádek je všude a kontrol není nikdy dost. Zeman odpovídal minulý týden v Děčíně na mítinku ČSSD. Víc než dvě otázky na téma auditů u svých bývalých ministrů si však nenechal položit.

Jak si tedy nedůvěru nových ministrů v Lachnita, Kavana či Schlinga vysvětlujete?

No, odpověď je přece jednoduchá. Kontrol - a těch hloubkových zvlášť - není nikdy dost. Já jsem ve vládě například bral velmi vážně kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu a na jejich základě jsem navrhoval, aby ministři podávali trestní oznámení.
Nepředpokládám, že všude je pořádek a jenom na ministerstvech nepořádek.

Stejně naivní je však předpokládat opak. Určitá míra nepořádku je všude. A proto nemám nic proti hloubkovým kontrolám. Samozřejmě, že každá kontrola neznamená, že je někde nepořádek, ten teprve musí kontrola zjistit.

Opravdu věříte, že tito vaši bývalí podřízení byli těmi nejlepšími?

Ty kontroly jsou vždycky něčím vyvolány, pane redaktore. Ale teprve závěry jsou důležité. Platí snad ještě u nás presumpce neviny, což jak jistě dobře víte, je jeden ze základních principů právního státu. Ale já jsem do Děčína přijel na mítink, kde budou představeni kandidáti sociální demokracie do Senátu, na zdejší úspěšnou radnici... Tak je tady máte k dispozici. Velmi se divím, že se na nic neptáte jich.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video