Akademický senát vyzval ke stávce

Brno - Přestože české vysoké školy zatím nehodlají následovat příklad Univerzity Palackého v Olomouci a nepřeruší výuku, neuspokojivá finanční situace na školách je však chladné nenechává. Své znepokojení nad situací, v níž se nacházejí české vysoké školy, už vyjádřil i Akademický senát Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Senát již přijal stanovisko k situaci na vysokých škol v zemi. "České vysoké školy jsou dlouhodobě nekoncepčně a nedostatečně financovány ze státního rozpočtu, což negativně ovlivňuje kvalitu stávající výuky i výzkumu, neumožňuje uspokojení rostoucí poptávky po vysokoškolském vzdělání a celkově omezuje strategické plánování a perspektivní rozvoj vysokého školství," stojí ve stanovisku Akademického senátu Filozofické fakulty Masarykovy university v Brně.

Univerzita má krajní řešení
Brno (los) - Posluchač Masarykovy univerzity v Brně sahá do peněženky a platí zhruba 40 tisíc korun za rok studia. Zatím to je jen katastrofická vize, která by se však mohla stát skutečností. Pokud vláda neschválí školné nebo navýšení rozpočtu českých vysokých škol, a tedy i Masarykovy univerzity, začne škola hledat jiné zdroje peněz.
"Zřejmě bychom využili novely vysokoškolského zákona, která nedávno vstoupila v platnost. Nabídli bychom studentům možnost absolvovat část studia za úplatu. A to by bylo horší, než placení školného, protože by museli v prvních dvou letech hradit plnou nebo dokonce tržní cenu za výuku," říká rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška.
Podle akademiků jsou příkladem nevyhovující vysokoškolské politiky chybějící peníze pro zhruba 12 procent nově přijatých studentů. "Vyzýváme vládu České republiky, aby se touto situací neprodleně zabývala. Současně vyzýváme ministra školství, mládeže a tělovýchovy Zemana, aby přijal svou odpovědnost a odstoupil z funkce. Nebude-li situace adekvátně a urychleně řešena, vyzve AS FF MU akademické senáty ostatních vysokých škol a celou akademickou veřejnost k protestním akcím včetně stávky v jarním semestru 2002," praví se v brněnském stanovisku.

Rektor je proti stávce
Rektor Masarykovy univerzity Jiří Zlatuška výzvu akademického senátu respektuje i když sám by se jí nezúčastnil. "Jsem šéfem univerzity a tento způsob protestu mi nepřísluší. Stávkovat na jaře, když se státní rozpočet probírá na podzim předchozího roku, je navíc pozdě," míní rektor. Je přesvědčen, že by neměli stávkovat studenti společně s akademiky, ale především vysokoškolské odborové organizace.

O výzvě budou jednat všechny brněnské vysoké školy
O výzvě senátu filozofické fakulty a formě jakou ji podpoří, budou jednat akademické senáty všech vysokých škol v Brně. Připojit se k ní hodlá také senát Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně. Budeme samozřejmě o o výzvě jednat, stejně jako se chceme dohodnout na formě její podpory. Je však velmi pravděpdobné, že se k ní připojíme v plném znění, jsme na tom stejně jako všechny ostatní vysoké školy," uvedl předseda akademického senátu Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně Michal Žemlička.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video