AIDS překoná morové rány

  • 1
AIDS se stane největší epidemií dějin, pokud se čtyřiceti milionům lidí, již jsou HIV pozitivní, nedostanou léky, které prodlužují život. Lékařský expert Peter Lamptey napsal v odborném časopise British Medical Journal, že AIDS může přinést více obětí než morové rány, které hubily středověké obyvatelstvo. "Černá smrt" neboli odborně dýmějový mor pustošil Asii a Evropu v průběhu celého středověku.

Vědci odhadují, že ve čtrnáctém století mu podlehlo čtyřicet milionů lidí. Mor působily bakterie, které z krys na lidi přenášely svým kousnutím blechy. Nemoc, na kterou lidstvo nemá protizbraň, zabila od osmdesátých let 20. století pětadvacet milionů lidí. Podle reálných odhadů se každý den virem HIV nakazí dalších čtrnáct tisíc osob.

V nejchudších zemích světa se nachází více než pětadevadesát procent nově nakažených, kteří nemají přístup ani k medikamentům, jež by jim prodloužily život. Dosud vyrobené léky nedokážou HIV pozitivní zcela vyléčit, ale postup nemoci mohou znatelně zbrzdit, a to až o desetiletí. Západní firmy, které jejich nákladný výzkum a výrobu platily, nejsou ochotny snížit vysokou cenu, neboť pak by jim chyběly prostředky na další vývoj.

Lamptey apeluje na světové společenství: "Jestliže se nakaženým nedostane cenově dostupný lék, zemřou. Stejně tak je nutné zvýšit informovanost u obyvatelstva rozvojových zemí o prevenci."

Informativní programy by měly podnítit u lidí změny chování v sexuálním životě - například rozšířit používání prezervativů při pohlavním styku či omezit časté střídání sexuálních partnerů. Tyto programy jsou však brzděny opět nedostatkem financí ve státech třetího světa, a proto vyžadují silnou peněžní podporu od bohatých zemí.

Úroveň znalostí o nemoci mezi africkým obyvatelstvem je minimální. V oblasti se často tradují pověry, které uchu Evropana znějí až neuvěřitelně. Afričané si například myslí, že nákazu z těla odstraní souloží s pannou. Důsledkem této pověry je zvýšený počet zneužitých a nakažených mladých dívek. Pokusy o výrobu vakcíny jsou zatím neúspěšné. Ale vědci z Jihoafrické republiky tvrdí, že se jim do deseti let podaří lék proti AIDS vytvořit. 

Testy nové vakcíny proti AIDS jsou nadějí

Američtí vědci z Pennsylvánie oznámili částečný úspěch při testování nové vakcíny proti onemocnění AIDS (syndrom získaného selhání imunity). Z osmi opic vystavených silné verzi viru HIV, kterým byla injekcí do těla vpravena vakcína, sedm vykazovalo po sedmdesáti dnech od očkování znatelné snížení hladiny HIV v krvi.

Americký tým, který výsledky výzkumu zveřejnil, použil prostředek, který podpořil výrobu buněk, které útočí na buňky již infikované a postupně je ničí. Lék zatím nemůže sloužit jako vakcína, neboť virus v těle zcela nezlikviduje, pouze ho dostane pod kontrolu a zamezí dalšímu rozvoji nemoci. Podle vedoucího projektu Emilia Eminiho se jedná o další krok správným směrem na cestě úplného zničení nejrozšířenější formy viru HIV-1.

Optimistická očekávání však mírní jiná skupina vědců, která poukazuje na skutečnost, že HIV má schopnost měnit svou podobu i v průběhu léčby, takže je těžké vyrobit vakcínu, která by produkovala protilátky proti všem druhům choroby. Vedoucí konkurenčního týmu z Bostonu Dan Barouch říká, že důkazem pro toto tvrzení je osmý makak, u kterého snížení viru HIV v těle nenastalo.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video