AIDS a acylpyrin

  • 5
Jihoafričan Zackie Achmat odmítá užívat léky proti AIDS, kterým trpí, dokud nebudou dostupné pro všechny. My můžeme nemocným AIDS nebo rakovinou pomoci bez bolesti. Stačí, abychom si nenechali od lékařů předepisovat acylpyrin nebo ibuprofen a platili si je ze svého.

Pan Achmat protestuje proti příliš zaostalému systému (v Jihoafrické republice se prý nevěří, že mezi virem HIV a AIDS je souvislost, ba ani tomu, že se přenášejí pohlavním stykem). Protestuje i proti příliš kapitalistickému systému (těžce nemocní si musí léky platit ze svého).

Pojďme protestovat proti příliš osvícenému a příliš socialistickému systému! Každá nemoc, i ta, kterou jsme si prokazatelně přivodili sami, je v něm státní. Všechny léky, i ty banální, jsou hrazeny z pojištění.

V neosvíceném a kapitalistickém jihoafrickém systému se konkrétním chudým lidem nedostává léků proti AIDS. V našem socialistickém pojišťovna šlape na brzdu a říká: Už nemůžeme hradit nové léky proti rakovině. V Jihoafrické republice předčasně zemřou lidé kvůli přílišnému kapitalismu. Je pravděpodobné, že u nás zemřou předčasně lidé kvůli přílišnému socialismu.

Přitom řešení je až děsivě jednoduché: Chřipka je tvoje věc, občane, podobně jako nabouraný blatník u auta. Postarej se o ni. Ba i vymknutý kotník. Není tak drahé se pojistit proti finančním ztrátám, které ti léčením nastanou. V rakovině či AIDS jsme si však všichni rovni - ani nejzarytější konzervativec neřekne, že toto je přílišný socialismus.

Humanistický lékař to neuzná - komfort mají mít všichni, ti s rýmou i ti s rakovinou. A když na obojí není? Přece nebudeme škudlit na lidském utrpení. Zackie Achmat možná umře předčasně proto, aby prosadil pro nás očividnou a nespornou věc - že společnost má pomoci těžce nemocným. Vzdejme se tedy aspoň acylpyrinu, abychom potřeli jiný očividný nesmysl. Společnost nemá pomáhat lehce nemocným na úkor umírajících.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video