Čína se podle zprávy AI v oblasti lidských práv nezlepšila

Čína se podle zprávy AI v oblasti lidských práv nezlepšila | foto: Profimedia.cz

AI: Čína i před olympiádou dál šlape po lidech

  • 26
Čína podle Amnesty International nesplnila slib, že zlepší situaci v dodržování lidských práv, než se v roce 2008 uskuteční v Pekingu olympiáda. AI kritizuje mimo jiné to, že země nešetří trestem smrti a popraveným odebírá orgány. Vyzvala proto olympijský výbor, aby na Čínu zatlačil.

AI uvádí, že se v Číně dál porušují lidská práva - například se rozsáhle uplatňuje trest smrti a popraveným odsouzencům lékaři odebírají orgány pro transplantace. Také neutuchá pronásledování aktivistů bránících občanská práva a objevují se nové metody ovládání médií, včetně cenzury internetu.

"Aktivisté za lidská práva jsou nadále zadržováni a vězněni a oficiální kontrola médií a internetu je stále tvrdší," uvádí zpráva AI. Na vysílání zahraničních médií se dá narazit jedině v hotelech a ubytovacích zařízeních pro cizince, ale pro běžné Číňany není dostupné. Výjimkou není přerušení vysílání zpráv o politice, náboženství nebo jiných citlivých tématech.

V dokumentu se také připomíná, že Peking nutí lidi opouštět své domovy, aby uvolnili prostor pro výstavbu projektů spojených s olympiádou. Organizace vyzvala čínskou vládu, aby udělala reformy a situaci napravila. Od olympijského hnutí žádá větší tlak na čínské úřady, aby propustily politické vězně, zrušily trest smrti a odvolaly omezení volného toku informací.

Čína kritiku odmítá
Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang zprávu odmítl. Čína podle něj "splnila všechny závazky přijaté v souvislosti s hrami a AI zkresluje záležitosti spojené s Čínou". "Její zprávy jsou vždycky politicky motivované a jejich obsah je neopodstatněný," prohlásil Čchin.

Čína podle Čchinova vyjádření respektuje lidská práva a demokracii. Pracuje také na zvýšení standardu života Číňanů. "Věříme, že jsme schopni uspořádat úspěšné olympijské hry," dodal.

MOV: Ještě je čas
Mezinárodní olympijský výbor tvrdí, že je ještě příliš brzy na tvrzení, že Čína nedokázala splnit své závazky. "Nevyvíjíme na ni tlak. To není naše metoda," uvedla mluvčí MOV Giselle Daviesová.

Ve snaze získat místo konání olympiády Čína v roce 2001 slíbila, že hry povedou ke zlepšení ovzduší v oblasti lidských práv a svobody sdělovacích prostředků. "Pokud umožníte Pekingu uspořádat hry, pomůžete rozvoji lidských práv," připomněla AI pět let staré prohlášení místopředsedy pekingského výboru pro pořádání her a nyní člena přípravného orgánu Liou Ťing-mina.

Mučení kvůli výstavbě
Ovšem snaha Pekingu vybudovat velkolepá sportoviště a potřebnou dopravní infrastrukturu podle AI přispěla znovu k porušování práv, které zahrnuje i násilné vystěhovávání. Jeden z postižených se prý kvůli své kritice ocitl ve vězení, kde ho mučili.

Vedení Pekingu také zvažuje, že z města na dobu her vykáže velkou část z milionu migrujících dělníků a násilně hospitalizuje mentálně postižené. AI se obává, že značně vzroste počet případů věznění bez soudu kvůli "očistě města pro olympiádu".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video