Při izraelském útoku na ústředí OSN v Gaze shořely desítky tun humanitární pomoci.

Při izraelském útoku na ústředí OSN v Gaze shořely desítky tun humanitární pomoci. | foto: Profimedia.cz

AI: Bomby s bílým fosforem, které použili Izraelci v Gaze, vyrobily USA

  • 91
Zpráva organizace na ochranu lidských práv Amnesty International tvrdí, že izraelské bomby s bílým fosforem, které během konfliktu v pásmu Gazy zřejmě dopadaly i na civilisty, pocházely z amerických továren. Organizace obviňuje Hamas i Izrael z válečných zločinů a volá po zbrojním embargu pro obě strany konfliktu.

Odborníci z Amnesty International (AI) se hned po skončení konfliktu v pásmu Gazy, tedy 18. ledna, vydali do oblasti a začali sbírat důkazy o vojenském běsnění Hamasu a izraelské armády.

Podle šéfky mise Donatelly Rovery v pásmu pracovníci AI našli stovky střel, jejichž výrobní čísla je dovedla až do továren na území Spojených států.

ZPRÁVA AMNESTY INTERNATIONAL

Amnesty International žádá EU a USA, aby přestaly posílat zbraně do Izraele

"Prodejem zbraní do Izraele Američané porušují svoje vlastní zákony, které říkají, že zbraně nesmějí být prodávány do zemí, kde by mohly být zneužity. A způsob, kterým tyto zbraně byly používány v Gaze, je válečným zločinem," uvedla Donatella Rovera.

Používání bílého fosforu vyšetřuje i izraelská armáda

Amnesty International ve své zprávě tvrdí, že odborníci na zbraně v Gaze našli dělostřelecké granáty M825 A1 s obsahem bílého fosforu, které se vyrábějí ve Spojených státech. Na používání těchto střel upozornil už 8. ledna britský deník The Times. Reportérům se podařilo vyfotit střelu nedaleko pozic izraelské armády.

Mluvčí izraelské armády tehdy na dotaz britských reportérů odpověděl, že "tuto bombu izraelská armáda nazývá klidnou střelou a neobsahuje trhavinu ani bílý fosfor".

Pracovníci organizace Human Rights Watch sbírají izraelské bomby, které dopadaly na Gazu

Odborníci z Amnesty International zkoumají střely, které dopadaly na pásmo Gazy.

BÍLÝ FOSFOR V BOJÍCH

Bílý fosfor je toxická látka, která může vyvolat popálení kůže a poškodit játra, srdce a ledviny. Jeho použití nezakazuje žádná mezinárodní smlouva, nicméně podle protokolu III. konvence o konvenčních zbraní z roku 1980 nesmí být použit proti civilnímu obyvatelstvu nebo proti vojenským silám rozmístěným mezi civilním obyvatelstvem.

                        zdroj: ČTK

Po skončení třítýdenního konfliktu izraelská armáda připustila, že bílý fosfor používala, ale pouze k vytváření kouřových clon. Videozáběry z vojenských operací však dokazují, že látka, která vypadá jako bílý fosfor, dopadala na oblasti obydlené civilisty.

Média židovského státu informovala o tom, že sama izraelská armáda vyšetřuje použití střel s bílým fosforem, a to při útoku na hlavní sídlo OSN v Gaza City 15. ledna. Během tohoto útoku shořely ve skladech OSN desítky tun humanitární pomoci.

AI nyní uvádí, že odborníci na místě našli střely s označením PB- 91K018-035, které značí, že byly zkompletovány v továrně Pine Bluff Arsenal (PB) v americkém Arkansasu v říjnu 1991.

Spojené státy jsou podle zprávy Amnesty International největším dodavatelem zbraní do Izraele. Podle smlouvy, kterou se židovským státem uzavřela Bushova administrativa, dodá Washington během deseti let do země vojenskou pomoc za 21 miliard dolarů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video