Obliba iránského prezidenta klesá. Prý nedokáže splnit sliby, které dal chudým Iráncům, aby ho zvolili prezidentem.

Obliba iránského prezidenta klesá. Prý nedokáže splnit sliby, které dal chudým Iráncům, aby ho zvolili prezidentem. | foto: Reuters

Ahmadínežádova hvězda hasne, ukázaly volby

  • 135
Podpora íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda v jeho vlastní zemi je dosti chatrná. Ukázaly to názorně volby do místních zastupitelstev, když například v Teheránu získali jeho stoupenci pouhá dvě z patnácti míst v městské radě.

Je však otázka, jak velkou vzpruhou budou výsledky hlasování, které se týkalo rovněž mocné instituce zvané Shromáždění znalců, pro reformní síly v zemi.

Například v Teheránu jasně zvítězil v boji o křeslo v této dohlížitelské radě umírněný konzervativní duchovní a bývalý prezident Alí Akbar Hášemí Rafsandžání.

Jen těžko lze očekávat, že by Ahmadínežád po tomto testu popularity, v němž rozhodně neobstál, zmírnil svou protizápadní rétoriku. Například včera prohlásil, že "USA, Británie a Izrael jsou odsouzeny k zániku".

Avšak rétorika je jedna věc a praktická politika druhá. Místní zastupitelstva a Shromáždění znalců sice přímo neformují politiku země, avšak nepřímo na nemají nezanedbatelný vliv.

"Hlas pragmatiků bude nyní znít silněji," tvrdí Baqer Moin, londýnský expert na Írán.

Vše záleží na Alí Chameneím
Hlavní slovo v Íránu má v každém případě ajatolláh Alí Chameneí, jenž je zřejmě potěšen tím, že všechny důležité politické frakce dostaly svůj díl podpory, ale žádná nebude vyloženě dominovat.

Chameneí je sice považován za konzervativní osobnost, ale podle znalců má tendenci vyvažovat navzájem si konkurující politické síly.

"Bude to postupná změna, kdy bude názorům pragmatiků, jakým je například Rafsandžání, přikládána větší váha," říká Moin.

Bývalý prezident je pro obnovení kontaktů se Západem, zatímco Ahmadínežád od svého loňského zvolení dostává zemi do stále větší izolace. Reformisté v každém případě považují své vítězství v relativně nedůležitém hlasování za odrazový můstek pro parlamentní volby, které se mají konat v roce 2008.

Ahmadínežád si podle místních znalců nepodkopal pozici pouze tím, že vede zemi ke konfrontaci s mezinárodním společenstvím, ale rozzlobil i řadu umírněných konzervativců, neboť na kandidátské listiny prosadil pouze své stoupence.

V příštích několika měsících se v žádném případě nedá očekávat žádná viditelná změna. Íránský prezident přímo překypuje sebevědomím, a kdekoli pronese nějaký projev, vždy se najde dostatek lidí ochotných mu bouřlivě aplaudovat.

Sociolog Násir Džazy z Teheránské univerzity soudí, že Ahmadínežáda stále oddaně podporují nejchudší vrstvy, které si prezident získal slibem, že bude zisky z ropného bohatství země rozdělovat spravedlivějším způsobem.

Tento slib se mu však může vymstít, pokud mu prezident nedostojí. "To ale bude trvat ještě nejméně rok," tvrdí Džazy.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video