Mahmúd Ahmadínežád při projevu během Valného shromáždění OSN. (23. září 2009)

Mahmúd Ahmadínežád při projevu během Valného shromáždění OSN. (23. září 2009) | foto: AP

Ahmadínežád před poloprázdným sálem v OSN kritizoval Izrael

  • 31
Kontroverzní íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád včera promluvil ve Valném shromáždění OSN. Obvinil Izrael z nehumánní politiky vůči Palestincům a cizí armády z krveprolévání na Blízkém východě. Hovořil však k poloprázdnému sálu, mnoho politiků totiž při jeho projevu odešlo. O jaderném programu své země se nezmínil.

Cizí armády podle Ahmadínežáda šíří Blízkým východem "válku, krveprolévání, agresi, teror a zastrašování". K Izraeli, jehož právo na existenci v minulosti popřel, řekl, že mu svět "díky šířící se svobodě a probouzení národů nedovolí pokračovat v dosavadním pokrytectví".

"Jak si lze představit pokračování tak nehumánní politiky v Palestině? Jak mohou některé vlády bez podmínek podporovat zločiny okupantů na bezbranných ženách a dětech?" tázal se.

Svět teď na to podle něj musí reagovat. "Je nepřijatelné, aby menšina opanovala politiku, hospodářství i kulturu velké části světa zavedením nové formy otroctví," řekl Ahmadínežád. Izrael prý ve jménu svých rasistických ambicí poškozuje pověst ostatních zemí, včetně evropských i USA.

Mahmúd Ahmadínežád při projevu během Valného shromáždění OSN. (23. září 2009)

Ačkoli se na protest proti němu u sídla OSN sešlo několik tisíc Íránců a volalo, že ho nepovažují za svého prezidenta, Ahmadínežád hájil své červnové volební vítězství. Řekl, že má země za sebou "skvělé a naprosto demokratické volby". Íránská opozice tvrdí, že je Ahmadínežádovo vítězství dílem podvodu, v Teheránu protestovaly kvůli tomu statisíce lidí.

Jaderný program v projevu nebyl

O jaderném programu, který je trnem v oku Západu, Ahmadínežád nepromluvil. V říjnu mají začít rozhovory o jaderných otázkách, přítomní budou zástupci Íránu a šesti velmocí - pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu v New Yorku řekla, že těchto šest zemí je odhodláno tlačit společně na Írán, aby splnil své mezinárodní povinnosti.

Íránu hrozí za neústupnost v otázce obohacování uranu další sankce. Ruský prezident Dmitrij Medveděv při setkání s prezidentem Barackem Obamou ve středu přiznal, že sankce sice nepovažuje za účinnou metodu, ale že někdy jsou nevyhnutelné. Bude ale nadále považovat diplomacii za prvořadou. "Musíme Íránu pomoci rozhodnout se správně," řekl k jednáním s Íránem. - přečtěte si Medveděv připustil možnost nových sankcí proti Íránu

Britský ministr zahraničí David Miliband, který je rovněž v New Yorku, prohlásil, že šestice velmocí od Íránu očekává "zásadní odpověď, protože íránský jaderný program stále vzbuzuje zásadní obavy".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video