Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při projevu v Teheránu (11. února 2010)

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád při projevu v Teheránu (11. února 2010) | foto: AP

Ahmadínežád pohrozil Obamovi za novou doktrínu a nazval ho kovbojem

  • 26
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád důrazně odpověděl na novou jadernou strategii USA, kterou v úterý představil Barack Obama. Ahmadínežád pohrozil bouřlivou odpovědí a Obamu označil za kovboje a nezkušeného nováčka. Zbytek světa dokument uvítal.

Washington podle nové strategie hodlá zeštíhlit nukleární arzenál. Obama přislíbil, že USA nepoužijí jaderné zbraně proti nejaderným státům. Jinak je tomu se zeměmi jako jsou Írán a Severní Korea, které nedodržují Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. (o nové doktríně čtěte zde)

Ahmadínežád se k nové strategii USA vyjádřil během dnešního projevu na severu Íránu. "Doufám, že zveřejněné (Obamovy) výroky nejsou pravdivé. Pohrozil, že použije nukleární i chemické zbraně proti těm zemím, které se nepodrobí Spojeným státům," řekl Ahmadínežád v projevu přenášeném íránskou televizí.

"Dávej si pozor. Půjdeš-li ve stopách Bushe, bude odpověď stejně bouřlivá jako ta, která se dostala Bushovi," prohlásil Ahmadínežád. Kromě toho nazval Obamu kovbojem a nezkušeným nováčkem, kterého řídí Izrael, uvedla agentura AP.

Barack Obama využije setkání s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem během podpisu odzbrojovací smlouvy v Praze a prokonzultuje s ním společnou strategii vůči Íránu.

Svět novou strategii vítá

Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle Írán vyzval, aby se vzdal svých ambicí získat jadernou zbraň. Írán by měl být připraven jednat a "transparentně se vzdát jakékoli možnosti jaderného vyzbrojení", uvedl Westerwelle. Nová jaderná strategie a zítřejší podpis odzbrojovací smlouvy mezi Ruskem a USA dokazují, že svět bere nukleární odzbrojení vážně, řekl Westerwelle.

Americký tisk Obamovu novou jadernou strategii komentoval jako pragmatickou. "Nový dokument je jasně vymyšlen a sepsán tak, aby byl nejlepší možnou jadernou strategií, kterou Obama může předložit a přitom získat 67 hlasů (v Senátu) pro ratifikaci nové smlouvy (s Ruskem)," citoval deník Washington Post analytika George Perkoviche.

List upozorňuje, že snížení jaderných hlavic ohlášené v nové strategii se kryje se snížením obsaženým v nové rusko-americké odzbrojovací smlouvě. Dokument ale už není tak nejednoznačný ohledně účelu amerických jaderných zbraní a říká, že "jejich základním účelem je odradit od jaderného útoku" proti USA.

Doktrína navíc klade důraz na to, že jaderné nebezpečí hrozí Spojeným státům spíš od teroristů než od jaderných mocností jako Rusko nebo Čína.

Ruský tisk reaguje na novou doktrínu zdrženlivě. "Barack Obama lehce zmírnil globální úderné ambice USA. Nová strategie je malý krůček na cestě k zmenšení role jaderných zbraní" napsal deník Kommersant.

Podle ruského experta Antona Chlopkova je nová strategie vítězstvím přívrženců postupných kroků na cestě k jadernému odzbrojení nad "radikály", toužícími po "jaderné nule" už v nejbližších desetiletích. Americké vojenské kruhy údajně hodlají jaderné zbraně nahradit novými druhy vyspělých a vysoce přesných nejaderných zbraní.

Íránská hrozba

Západní státy Teherán podezřívají, že usiluje o získání nukleární zbraně. Írán ale taková obvinění odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program je určen pouze k mírovým účelům. Německo spolu s Francií, Británií a Spojenými státy usiluje o uvalení nového kola sankcí na Írán právě kvůli jeho jadernému programu. Zdrženlivější je v tomto směru Rusko a zvlášť Čína. Ta se dosud stavěla k možným sankcím odmítavě a prosazovala diplomatické řešení situace. Čína a Rusko mohou jako stálí členové Rady bezpečnosti OSN uvalení sankcí vetovat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video