O Iráku můžeme s USA jednat, pokud změní své chování, tvrdí íránský prezident. Ilustrační foto.

O Iráku můžeme s USA jednat, pokud změní své chování, tvrdí íránský prezident. Ilustrační foto. | foto: Reuters

Ahmadínežád o íránském jádru: Blížíme se k cíli

  • 66
Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád doufá, že jeho země brzy oslaví dokončení kontroverzního jaderného programu. Už nyní je plánuje na březen 2007. Jeho režim rovněž zvažuje případnou pomoc spojencům v sousedním Iráku.

NEPŘEHLÉDNĚTE:
Co se skrývá v íránském Natanzu
INFOGRAFIKA: Jaderná zařízení v Íránu

"Díky moudrosti a odolnosti národa je dnes naše pozice stabilní," řekl podle CNN Ahmadínežád novinářům.

"Vkládám velké naděje do toho, že ještě letos ve velkém oslavíme plnou nuklearizaci Íránu," dodal. Íránský kalendářní rok končí 20. března.

Západ se naučí žít s "jaderným Íránem"
Ahmadínežád tvrdí, že se mezinárodní společenství už smířilo s tím, že Teherán bude mít vlastní jaderný program. "Zpočátku zuřili a důvod byl zřejmý: prostřednictvím monopolu na jadernou energii chtěli vládnout světu."

"Nakonec ale souhlasili. Naučí se žít s Íránem, který bude schopen vyrábět jaderné palivo," dodal prezident bez podrobnosti.

Podle vlastních slov rovněž v nejbližší době pošle do Spojených států poselství v němž vysvětlí íránskou politiku. "Mnozí z nich mě žádali, abych s nimi pohovořil a objasnil jim názor íránského lidu. Již brzy tak učiním."

Sebevědomá prohlášení zazněla z Teheránu navzdory tomu, že Rada bezpečnosti OSN stále jedná o možném uvalení sankcí. Proti nim ale brojí především Rusko, které má právo veta. Výhrady vůči případným postihům Íránu má i Čína.

Večer agentury napsaly, že experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii našli v jednom íránském jaderném zařízení plutonium a stopy obohaceného uranu a požádali teherán o vysvětlení.

Íránská jaderná krize se vleče už bezmála rok. Největší tlak soustředilo mezinárodní společenství na režim prezidenta Ahmadínežáda poté, co uvedlo do provozu zařízení v Natanzu.

Teherán tam nyní provozuje dvě kaskády po 164 centrifugách. Do března 2007 plánuje Írán provoz až 3000 odstředivek.

O pomoci v Iráku budeme uvažovat
Ahmadínežád připustil i to, že by mohl se Spojenými státy jednat o výpomoci v neklidném Iráku. Předem si ale stanovuje podmínky: "Pokud změní chování, budeme s nimi jednat jako s jinými."

O zapojení Íránu a Sýrie do irácké operace se začalo intenzivněji hovořit po parlamentních volbách v USA, které vyhráli opoziční demokraté.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video