S ovládáním svých emocí mají největší potíže mladí muži. Ilustrační foto

S ovládáním svých emocí mají největší potíže mladí muži. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Agresor, narcista, závodník. Kdo vše vás ohrožuje na silnicích

  • 120
Typický agresivní řidič je muž do 35 let, ukázal výzkum psychologů. V poslední době přibývá na českých silnicích i agresivních řidiček. Za jejich chováním je hlavně neschopnost zvládat stres a ovládat emoce nejen za volantem. Jízda autem je však pohodlný způsob, jak se napětí zbavit.

Osmadvacetiletý řidič se ve čtvrtek nechtěl smířit s pokutou za přestupek. Nejprve začal policistovi, který ho zastavil u brněnského výstaviště, sprostě nadávat, pak nasedl do auta a prudce se rozjel. Policista skončil na kapotě.

Agresivní řidič na každých 16 km

Čtěte o výzkumu riskantního chování na českých silnicích

O týden dříve se mladík v Táboře nedokázal vyrovnat s tím, že jiný řidič zablokoval jízdní pruh na kruhovém objezdu před nákupním domem. Rozzuřeně vystoupil. Po spršce sprostých urážek, které adresoval muži bezradně sedícímu v autě, vytáhl pistoli a zamířil mu na hlavu. Spoušť naštěstí nezmáčkl.

Projevy agrese řidičů mohou být někdy dramatické. Dva zmíněné případy z nedávné doby jsou sice extrémní, ale ukazují, že na českých silnicích můžete snadno narazit na nebezpečného člověka. Nemusí na vás zrovna mířit pistolí, ale stačí, že má auto. O život či zdraví vás připraví stylem jízdy.

Přibývá agresivních řidiček, dříve skoro nebyly

Výzkum, který provádí odborníci z ČVUT, policie a Besipu, odhalil, že největší sklon k riskování mají řidiči vozů Audi. Po nich následují majitelé vozů Volvo, BMW a Mercedes. Dá se tedy říct, že silný a luxusní vůz může být jedním z poznávacích znaků? Někdy ano, ale auto samo za to nemůže.

Karel Havlík, dopravní psycholog

Agresivně se na silnici projevují třeba lidé, kteří mají silné pocity méněcennosti

"Agresivně se na silnici projevují hlavně lidé, kteří jsou choleričtí, nezvládají stres nebo mají silné pocity méněcennosti. Ti poslední riskují, protože si chtějí něco dokázat. Ze stejného důvodu si mohou pořídit rychlé a silné auto. Ale neplatí to obráceně. Samozřejmě ne každý, kdo jede v audi, má nějaký problém," říká dopravní psycholog Karel Havlík.

Psychologové mají jasno v tom, že s ovládáním svých emocí mají největší potíže mladí muži. To platí i na silnicích. Dopravní inženýrka Monika Lisá loni jako první provedla pokus s natáčením provozu při jízdě autem. Při sestavování databáze odhalených přestupků a prohřešků proti slušnosti se zaměřila i na jejich pachatele.

"Devadesát procent viníků byli muži, více než polovina z nich byla odhadem mladší než 35 let," říká Lisá.

Tomu odpovídají i statistiky o smrtelných nehodách. Zhruba třetinu z nich mají na svědomí lidé ve věku 25 až 34 let, mezi viníky rovněž převažují muži.

Podle psychologa Havlíka však v poslední době přibývá i agresivních řidiček. "Potvrdil to náš průzkum. Přibližně dvě pětiny sledovaného vzorku žen předvádělo při jízdě autem vlastnosti a sklony příznačné pro problémové řidiče – agresivitu, netoleranci, netrpělivost. Když jsem podobnou studii dělal v sedmdesátých letech, byly agresivní řidičky naprostou výjimkou," říká Havlík.

Matúš Šucha, psycholog

Agresivní sklony má každý. A jejich vybíjení za pomoci auta je jednoduché.

Psychologové rozdělují agresory za volantem do několika základních skupin. Vystresovaného člověka, který pospíchá, aby stihl všechny své povinnosti, vytočí, když se setká s překážkou, například uvázne v koloně.

"Závodníci", kteří si chtějí zvýšit sebevědomí rychlou jízdou, se zase nedokážou vyrovnat s tím, když je druzí řidiči zdržují. Existují i "pasivní agresoři", kterým vadí, když je někdo předjíždí a snaží se mu v tom zabránit. Typ "narcista" je zase často rozezlen na nerozhodné a řidiče začátečníky, "strážce" se na silnici mstí za přestupky druhým.

"Agresivní sklony má v sobě každý. Vybíjení agresivity za pomoci automobilu je jednoduché a pohodlné, avšak velice nebezpečné," varuje psycholog Matúš Šucha.

Příčiny přesněji má popsat právě zmíněný a ještě nedokončený výzkum na dopravní fakultě ČVUT. "Cílem je zjistit, proč mnoho řidičů usedá za volant v klidu a po cestě se z nich stanou nebezpeční závodníci," říká šéf dopravní policie Leoš Tržil.

Agresi prozradí mozkové vlny

Zjišťovalo se také, proč někomu stačí vypustit páru tím, že si sám pro sebe zanadává, a jiný musí dupnout na plyn a pustí se do hazardního předjíždění.

Projekt je však nyní kvůli nedostatku peněz pozastaven. "Ale věříme, že budeme moci pokračovat. Máme na to špičkově vybavené pracoviště," říká profesor ČVUT Mirko Novák.

Výsledkem výzkumu má být i vypracování metody protiagresivního tréninku řidičů pomocí metody zvané EEG biofeedback. Na simulátoru by se řidiči "změřili" mozkové vlny. Zjistilo by se tak, které situace ho nejvíce vyvádějí z míry a co mu naopak pomůže napětí zmírnit.

Nebezpeční řidiči

Z průzkumu ČVUT, Besip a Policie ČR vyplývá, že nejnebezpečnějším a přitom nejrozšířenějším rysem řidiče-agresora je rychlá jízda.

37 % agresivních řidičů překračuje povolenou rychlost v obci (další prohřešky v obci na obrázku vpravo)

74 % agresivních řidičů překračuje povolenou rychlost mimo obec (ostatní porušení pravidel následují na obrázku vlevo)

Nejčastější prohřešky agresivních řidičů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video