Agresivní řidiči, kteří ohrožují ostatní, budou vybodováni rychleji, plánují politici. Ilustrační foto

Agresivní řidiči, kteří ohrožují ostatní, budou vybodováni rychleji, plánují politici. Ilustrační foto | foto: Jiří Meixner, iDNES.cz

Agresivní řidiči dostanou víc trestných bodů, plánuje vláda

  • 182
Koalice se dohodla, že změní bodový systém. Za přestupky, které ohrožují životy, budou přísnější tresty. Zmírní se naopak postihy méně závažných přečinů, některé budou nově bez bodu. A zcela zmizet má oblíbená výmluva na osobu blízkou. Trestán bude majitel vozidla, ať už za volantem seděl kdokoli.

Jízda pod vlivem alkoholu, předjíždění na zákazu či vjezd na trať kolem spuštěných závor budou za sedm trestných bodů, „myšky na silnicích“ za pět.

Za banální přestupky, jako například zhasnutá světla přes den nebo jízda v pruhu vyhrazeném pro autobusy by se naopak už žádné body nedávaly. Podobně tomu bude s malým množstvím alkoholu do 0,3 promile.

Poslanci přitom budou mít hodně usnadněnou práci, vyjdou z novely silničního zákona, která už je ve Sněmovně. Schválil ji senát a počet bodovaných přestupků se podle ní sníží ze 44 na 27.

„Bodově by měly být evidovány pouze přestupky, které skutečně ohrožují lidské zdraví a životy,“ vysvětluje senátor za ODS a předkladatel návrhu Jiří Žák. „Po jednání koalice nemám obavy, že by poslanci návrh nepodpořili,“ předpokládá Žák.

Šance na to, že návrh projde Sněmovnou, je opravdu poměrně velká. Plnou podporu má u poslanců strany Věci veřejné. která se dosud vyjadřuje pro největší zpřísnění trestů pro riskující a nezodpovědné řidiče. Navíc v křesle ministra dopravy usedne její vlivný člen Vít Bárta.

„Dnes je to tak, že způsobíte nehodu sám sobě a přicházíte o body, to bychom chtěli změnit,“ uvedla Kristýna Kočí z Věcí veřejných.

„Odstraníme neúměrné tvrdosti zákona, ale zvýšíme postih za delikty spojené s agresivitou řidičů,“ dodal její kolega z vyjednávacího týmu občanských demokratů Petr Tluchoř.

Jela rychle osoba blízká? Tak si to s ní vyřiďte

Výrazně poklesnout by mělo procento řidičů, kterým se podaří vyhnout trestu za spáchaný přestupek. Oblíbená výmluva „to auto jsem neřídil já, ale osoba mně blízká“ bude zřejmě již brzy k ničemu.

Ministerstvo dopravy má už připravený návrh změny zákona, který tomuto úhybnému manévru zamezí. „Za přestupky, u nichž není možné zjistit viníka, bude mít odpovědnost provozovatel vozidla zapsaný v malém technickém průkazu,“ říká mluvčí ministerstva Karel Hanzelka.

Kolik bodů hrozí za dopravní přestupky.

Týkalo by se to hlavně špatného parkování, jízdy na červenou, kdy kamera zachytí vůz zezadu, a také překročení povolené rychlosti, kterou zaznamenají radary při takzvaném úsekovém měření. Podle dopravního experta a nového poslance Věcí veřejných Stanislava Humla nyní osmdesát procent takových případů končí tím, že není nikdo potrestán.

„Ministerstvo dopravy vychází z modelu, který už dlouho úspěšně funguje v Nizozemsku. Majitel vozu dostane pokutu, ale body se mu nenačítají. Pokud auto neřídil, musí si to sám vyřídit s tím, komu ho půjčil. Úřady mu dají veškerý důkazní materiál pro případný soudní spor,“ uvedl Huml.

Při tajných závodech bude policie zabavovat auta

Novinkou má být také mnohem tvrdší boj proti nelegálním automobilovým závodům, jako je třeba Gumball nebo Diamond Race. Organizátoři těchto mezinárodních závodů luxusních aut často plánují trasu přes Českou republiku možná právě proto, že zde nemají policisté možnost závodům zabránit.

Není výjimkou, že se pak závodníci řítí po českých dálnicích rychlostí vyšší než 200 kilometrů v hodině. Když se podaří policejní hlídce porušení předpisů zaznamenat, řidiči bez řečí sáhnou do peněženky, zaplatí pokutu a jedou dál.

Podle nového zákona by mohli po takové kontrole pokračovat v závodě pouze pěšky. Policisté budou mít právo jim odebrat nejen řidičský průkaz, ale také zabavit auto.

„Vycházeli jsme z toho, že několikrát nám přes republiku přejely tajné závody. Německá policie má proti nim účinný nástroj, kdy může zadržet vozidlo, což už také použila. Česká policie by ráda reagovala stejným způsobem, ale nemá k tomu nástroj,“ popisuje Žák.

Klíčky od vozu by museli odevzdat hříšníci společně se svým řidičákem policistům až na 48 hodin. „Samozřejmě za předpokladu, že svou jízdou budou ohrožovat ostatní účastníky provozu. Třeba rychlou jízdou,“ dodal Žák.

Kamiony budou mít zákaz předjíždění na dálnici

Změny asi nepotěší řidiče kamionů. Těm chtějí zákonodárci zatrhnout předjíždění na dvouproudých dálnicích nebo rychlostních silnicích. Nařízení by platilo po celé zemi v dopravní špičce – tedy mezi šestou a devátou hodinou ranní a 15. a 18. hodinou odpolední.

To ocení řidiči osobních aut. Snad všichni znají situaci, kdy museli zběsile sešlapávat brzdu kvůli nákladnímu autu, které ve snaze předjet jiný kamion náhle přejelo do levého pruhu a pak se „hlemýždím“ tempem sunulo vpřed nehledě na šňůru aut za sebou. Zákaz předjíždění se nebude týkat tříproudových úseků dálnic.

Píchli jste pneumatiku? Oblékněte si reflexní vestu

Návrh novely přináší také povinnost pro osádku vozu obléknout si reflexní vestu při nouzovém zastavení mimo obec, třeba při poruše motoru nebo píchnutí pneumatiky.

Toto nařízení již platí pro řidiče firemních vozů, ale třeba v sousedním Rakousku pro všechny, takže mnoho českých motoristů stejně má reflexní vestu ve své výbavě.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video