Stávkovou pohotovost zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování svolali do...

Stávkovou pohotovost zaměstnanci Agentury pro sociální začleňování svolali do pražského divadla Komedie (11. 5. 2015) | foto: Zdeňka Trachtová, iDNES.cz

Lidé z úřadu pro chudé stávkují. Ministr má prý poslední šanci jednat

  • 163
Většina pracovníků vládní agentury pro sociální začleňování vstoupila v pondělí do stávky. Zapojilo se do ní 59 ze sedmi desítek zaměstnanců a spolupracovníků. Usilují o samostatnost své instituce a nezávislost na ministrovi pro lidská práva Jiřím Dienstbierovi z ČSSD. V opačném případě dvacet z nich podá výpověď.

„Jsme připraveni jednat. Bereme stávku jako poslední možnost, kdy zástupci zaměstnanců mohou jednat se svým zaměstnavatelem“ řekl místopředseda Nezávislých odborů zaměstnanců Úřadu vlády Petr Čáp v pražském divadle Komedie, kam byla svolána stávková pohotovost. Stávkující zaměstnanci usilují o příslib nezávislosti agentury na ministru pro lidská práva.

„Nemá smysl stávku dlouhodobě protahovat. Teď máme více než 24 hodin prostor pro jednání. Pokud vyhodnotíme, že tento náš poslední pokus nezabral, v ten moment je dvacet lidí připraveno podat výpověď,“ říká Čáp.

Podle něj je to deset zaměstnanců ze středního managementu a dále deset lidí z regionů a z expertního oddělení. „Bude odcházet mozek agentury, který tu byl šest let budován,“ dodává Čáp.

Situace trvá už čtvrtý týden a je bez výsledku. Nic se neposunulo kupředu,“ řekla Lucie Macků, která v agentuře pracuje jako expertka na vzdělávání.

Této stávce nerozumím, řekl Sobotka. Jednat však bude

Zaměstnanci chtějí jednat s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Předseda vlády řekl, že je připraven se s protestujícími sejít. Podle odborářů nabídl schůzku s trojicí zástupců agentury příští úterý večer.

Premiér řekl, že chápe, když zaměstnanci stávkují za vyšší mzdy, za lepší pracovní podmínky a dodržování zákoníku práce. „Ale nerozumím tomu, když někdo stávkuje za to, aby jeho agentura byla autonomní, aby mohl rozhodovat o tom, kdo takovou agenturu vede. To ve státní správě dost dobře není možné,“ uvedl premiér.

Stávka zaměstnanců Agentury pro sociální začleňování (11. 5. 2015)

Agentura pro sociální začleňování je jedním z odborů úřadu vlády a je v Dienstbierově sekci pro lidská práva. Působí ve 36 městech a obcích, kde pomáhá řešit problémy s ghetty. Spor mezi pracovníky agentury a ministrem vyvolalo nedávné odvolání jejího šéfa Martina Šimáčka. Stávka však podle zaměstnanců není personální otázkou. „Neusilujeme o návrat Martina Šimáčka. Dokážeme si v čele úřadu představit i jiného ředitele nebo ředitelku,“ řekl Čáp.

Neshody se týkají i případné reorganizace či využití evropských peněz a sledování jejich účinnosti při integraci Romů.

Stávkující se obávají toho, že po odvolání vedení a po připravovaných změnách kvůli služebnímu zákonu agentura přestane v nynější podobě fungovat. Podle nich by to mohlo ohrozit pomoc regionům s ghetty i čerpání evropských peněz. „Považujeme za důležité posílit agenturu jako nadresortní instituci, která není svázána jen s ministerstvem pro lidská práva, ale spolupracuje třeba s resorty školství, místního rozvoje a dalšími,“ řekl Čáp.

Dienstbier už dříve uvedl, že není možné stávkou autonomie agentury dosáhnout. Vznik nového úřadu by podle něj musel upravit zákon. Dodal, že pochybuje o tom, že by pro to ve vládě a v Parlamentu byla politická vůle. Míní, že z agentury nelze vytvořit ani samostatnou státní příspěvkovou organizaci. Nebylo by prý možné na ni získat peníze z EU, za něž funguje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue