Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Agenti se omluvili viněné Izraelce

  18:50aktualizováno  18:50
Izraelská tajná služba Šin Bet šlápla vedle. Její vyšetřovatelé zveřejnili šokující zprávu, že při atentátu z 22. května nedaleko Tel Avivu pomáhala útočníkovi izraelská žena. Policie druhý den po atentátu zatkla Ukrajinku Irenu Plicikovou, která se však prokázala falešným dokladem na jméno Marina Pinskiová. Izraelská média poté napsala že Židovka Pinskiová, která do Izraele imigrovala před 11 lety z Ruska, společně s manželem dovezla palestinského sebevraha na místo incidentu autem. Tajná služba se ženě omluvila.
Izraelští vojáci při razii v Betlémě

Izraelští vojáci kontrolují zavazadla palestinské ženy s dítětem při hledání radikálů v Betlémě. (29. května 2002) | foto: Reuters

Média čin označovala za první doložený případ, kdy se na protiizraelském atentátu podílel občan židovského státu.

Pinskiová omyl objevila, teprve když našla zprávu na titulní straně izraelských novin.

Ke zmatení celého případu přispěla i skutečnost, že obě ženy mají za manžela Palestince se stejným jménem Ibráhím Sarašní.

Kancelář izraelského premiéra tvrdí, že přinejmenším manžel Plicikové o plánu na atentát, při němž kromě útočníka přišli o život další dva lidé, věděl předem.

Podle izraelských bezpečnostních zdrojů zatčení manželského páru pomohlo k dohledání organizátorů atentátu v uprchlickém táboře Duhajšá poblíž Betléma.

Solana jedná o mírové konferenci

V Jeruzalémě se v sobotu sešel vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku EU Javier Solana s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem, aby jednali o datu uspořádání mírové konference o Blízkém východě. Podle Solany by se konference měla konat v polovině července na úrovni ministrů zahraničí a měl by na ní být dojednán termín ustavení palestinského státu.
Izrael pokračoval v zatýkání
Izraelské oddíly pokračovaly v pátrání po palestinských teroristech a nebezpečných výbušninách v palestinském městě Nábulusu na západním břehu Jordánu. Při akci zatkly asi desítku podezřelých.

Ve městě nadále trvá zákaz vycházení. Izraelci zůstávají i v přilehlém palestinském uprchlickém táboře Balátá, zatímco z Tulkarmu a Kalkílije se již stáhli.

V průběhu sobotních operací bylo v těchto městech zatčeno na 100 Palestinců. Podle palestinských zdrojů zadržela izraelská armáda v noci na neděli také dva palestinské studenty a čtyři studentky při zátahu v kolejích nábuluské univerzity.

Studenti jsou prý členy hnutí Fatah blízkého palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi.

Izraelské vojenské zdroje tvrdí, že dvě z žen chystaly sebevražedné atentáty a že u jedné z nich byl nalezen pás s výbušninami.


V autě seděla další atentátnice
Při výslechu přiznali, že atentátníka na místo dovezli z Betléma. Sarašní prý přebarvil šestnáctiletému atentátníkovi vlasy na blond. Mladík se podle svědků podobal západnímu turistovi.

V automobilu byla také dvacetiletá Palestinka z Bajt Sahúru. Jejím úkolem bylo odpálit nálož na tomtéž místě jako předchůdce ve chvíli, kdy tam přijedou záchranné týmy. Žena ale těsně předtím změnila názor a nechala se odvézt zpět do Betléma. Zatčena byla ve středu.
 
K atentátu v Rišon Lezionu se přihlásily Brigády mučedníků od Al-Aksá. Tři muže, kteří se podíleli na přípravě, zatkli izraelští vojáci v pondělí.

JERUZALÉM MÁ POHOTOVOST

* Izraelská armáda se bojí nového atentátu palestinských radikálů. V Jeruzalému je proto pohotovost.
* Vojáci kvůli obavám z útoku vyhlásili v nedalekém uprchlickém táboře Šufát na několik hodin zákaz vycházení.
* Vojáci také použili slzný plyn a gumové projektily proti několika stovkám Palestinců. Stalo se to jižně od Ramalláhu - na přechodu do tábora Kalandíja.
* Palestinci tam ve čtvrtek od šesti hodin ráno čekali na otevření stanoviště. To ale kvůli pohotovosti zůstalo zavřeno.
* Na palestinská území se chtěli dostat zejména arabští obyvatelé Jeruzaléma.

Izraelci v pátek zatkli sto hledaných Palestinců
Izraelské jednotky časně ráno vstoupily do Nábulusu na západním břehu Jordánu, do nedalekého uprchlického tábora Balátá a do města Kalkílija. Vojáci pátrají po zbraních, výbušninách a podezřelých radikálech.

Podle Palestinců do Nábulusu a do tábora proniklo nejméně 40 tanků a obrněných transportérů.

V Balátá vojáci zatkli 100 hledaných Palestinců, prohledávali domy a v několika z nich rozbíjeli vnitřní zdi. Armádní mluvčí Ron Kitrey k akci řekl, že je snažší dopadnout sebevražedné atentátníky před odchodem k akci než v izraelských
městech.

Palestinský vůdce Jásir Arafat operaci hodnotil slovy: "Je to, jako by říkali světu: nechceme žádnou dohodu."

Izraelci považují tábor Balátá za jednu z bašt radikálních Brigád mučedníků od Al-Aksá, které se přihlásily k mnoha protiizraelským atentátům.

Ve čtvrtek se izraelské jednotky stáhly z Betléma, v němž operovaly od pondělí. V prohlášení potvrzujícím stažení izraelská armáda uvedla, že zadržela 42 Palestinců.

Izraelci zatýkali i v Hebronu
Ve čtvrtek časně ráno vpadli izraelští vojáci do Hebronu na západním břehu Jordánu. Postup pěších jednotek zajišťovaly tři tanky, dvě desítky obrněných transportérů a na dvacet džípů. Po pěti hodinách se jednotky stáhly.

Vojáci prohledávali domy a údajně zatkli čtyři hledané osoby. Podle novináře agentury Reuters byli mezi nimi i vysocí představitelé radikálních organizací Islámský džihád a Hamas. Dalších šest hledaných Palestinců armáda dopadla ve vesnici Farún u Tulkarmu.

Izraelský vojenský mluvčí zopakoval, že výpady na palestinská území budou pokračovat tak dlouho, dokud nebude dosaženo vytčených cílů v boji proti terorismu.

Židovský stát nemění taktiku
Izraelský bezpečnostní kabinet nemění taktiku vůči palestinským atentátníkům. Ministři ve středu po několikahodinovém jednání rozhodli, že armáda bude i nadále pokračovat v krátkých výpadech na palestinská území. Cílem těchto akcí je dopadnout teroristy.

Izraelští ministři odpovědní za bezpečnost nezmění taktiku výpadů armády na palestinská území nejméně do příštího týdne. "Tyto operace nebudou ničím omezovány," podotkl izraelský premiér Ariel Šaron.

Při zasedání bezpečnostního kabinetu požádal náčelník generálního štábu armády Šaul Mofaz o vyhoštění palestinského vůdce Jásira Arafata z autonomních území.

Proti vyhoštění Arafata byl kromě jiných ministr obrany Benjamin ben Eliezer. Přisadil si i premiér Šaron. Mofaze, který ve funkci skončí v červenci, kritizoval, že se snaží zasahovat do politických záležitostí, místo aby řešil otázky bezpečnostní.

Ministři: Obnovme operaci Obranný štít
Ministři Národní náboženské strany Effi Ejtam a Jicchak Levy by zase rádi obnovili operaci Obranný štít. "Bude-li se na palestinských územích bojovat, přinutí Arafata k odchodu sami Palestinci," míní Ejtam.

FISCHER MÁ PLÁN

Mezinárodní konference o Blízkém východě plánovaná na červenec nabízí podle německého spolkového ministra zahraničí Joschky Fischera novou šanci na opravdový mírový proces v regionu. "Izrael i Palestinci ale musejí přistoupit na bolestné kompromisy," míní ministr. V izraelské Haifě nastínil pětibodový program, který by se podle něj mohl stát jádrem zásadního prohlášení obou stran. V něm by měl být zakotven cíl existence států Izrael a Palestina spojených vzájemnou bezpečností.

Šestitýdenní ofenzivu Obranný štít Izrael zahájil 29. března. Jejím cílem bylo zlikvidovat infrastrukturu teroristů v palestinských autonomních městech. Ve věznicích skončilo na tisíc Palestinců.

Po krátké přestávce však atentáty pokračují. Od pondělí zemřelo šest Izraelců a přes 40 jich bylo zraněno. Izrael útoky připisuje Arafatovi a jeho neschopnosti zasáhnout proti radikálům.

K atentátům se přihlásila neoficiální ozbrojená složka hnutí Fatah, Brigády mučedníků od Al-Aksá. Podle jejích zástupců jsou útoky odplatou za zabití několika vedoucích členů brigád izraelskými vojáky.

Fatah vyzývá k zastavení atentátů
Hlavní grémium palestinského hnutí Fatah blízkého Arafatovi vydalo výzvu k ukončení sebevražedných palestinských útoků na izraelském území. Takové akce podle Revoluční rady Fatahu poškozují boj Palestinců za vlastní stát.

ŽIDÉ DEMONSTROVALI

Proti blízkovýchodní politice Evropské unie demonstrovali v Bruselu Židé ze všech částí Evropy. V projevech odsuzovali postoje EU, její lhostejnost k projevům antisemitismu a požadovali, aby se zasadila o potrestání palestinských předáků, kteří organizují atentáty v Izraeli. Demonstrace svolaná Evropským židovským kongresem prošla centrem města a vyvrcholila v záplavě izraelských praporů na Lucemburském náměstí, pod okny Evropského parlamentu. Účastníci uctili minutou ticha oběti atentátů, modlili se pod dohledem rabínů a zpívali náboženské písně. Organizátoři byli ovšem zklamání účastí - předpokládaných 10 tisíc se smrsklo na sotva dvě tisícovky.

"Ozbrojené útoky uvnitř zelené linie v Izraeli musejí skončit, protože mají negativní dopad na obraz našeho národního boje," stojí v dokumentu vydaném po dvou týdnech vnitřních diskusí v radě, která zároveň odmítla fenomén ozbrojených milicí a zdůraznila, že úkol bránit obyvatele přísluší palestinským bezpečnostním silám.

"Odpor proti okupaci by se měl omezit na palestinské území okupované v roce 1967," píše se v prohlášení vydaném 130 členy Revoluční rady Fatahu, která je nejdůležitějším fórem v rámci hnutí po jeho ústředním výboru.

Činitel Fatahu, který nechtěl být jmenován, však podotkl, že vydaný dokument by neměl být považován za odsouzení Brigád mučedníků od Al-Aksá. Vydané prohlášení má být distribuováno k dalšímu projednání mezi 11 frakcemi Organizace pro osvobození Palestiny.

Sebevražedné útoky proti izraelským civilistům odsoudil nedávno i Arafat a přední představitelé palestinské správy. Izraelští činitelé ale označili Arafatovo prohlášení za prázdná slova a obvinili ho, že nedělá nic pro zastavení násilí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Další z rubriky

Andrej Babiš před diskusí TV Nova (19. října 2017)
Českým premiérem bude zřejmě populista, oligarcha a mogul, píší v Německu

V čele české vlády podle všeho po volbách stane muž s velkým egem, populista, oligarcha a mediální mogul Andrej Babiš, píší média v Německu. Šéfa hnutí ANO...  celý článek

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen (vpravo) pověřil sestavením vlády...
Rakouskou vládu sestaví vítěz voleb Kurz, dostal pověření od prezidenta

Novou rakouskou vládu může sestavit vítěz parlamentních voleb Sebastian Kurz. Šéf Rakouské lidové strany (ÖVP) k tomu v pátek dostal pověření od prezidenta...  celý článek

Milán, hlavní město Lombardie
V katalánských stopách. Benátsko a Lombardii čeká plebiscit o autonomii

V Lombardii a Benátsku se v neděli konají referenda o posílení autonomie. Jsou sice právně nezávazná, lze je však také vnímat jako součást odstředivých...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
NÁKUPČÍ

Grafton Recruitment Praha
Olomoucký kraj
nabízený plat: 20 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.