Pavel Minařík

Pavel Minařík | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Agenta Minaříka pustí z vězení. Soudy musí jeho případ znovu projednat

  • 35
Bývalý komunistický rozvědčík Pavel Minařík jde z vězení. Agent StB obviněný z pokusu o útok na Rádio Svobodná Evropa a odsouzený za milionový podvod má opět šanci uniknout trestu. Nejvyšší soud nařídil jeho případ opětovně projednat.

Za pojišťovací podvod ve výši jednačtyřiceti milionů korun musel sice Minařík zhruba před rokem nastoupit do vězení, ale Nejvyšší soud odsuzující verdikty nyní zrušil. Také nařídil přerušení trestu a Minaříka pustil na svobodu.

Kdo je Pavel Minařík

Koncem 60. let byl jako agent StB vyslán do Rádia Svobodná Evropa. Plánoval bombový útok na stanici, sám nakreslil plánky umístění náloží. V roce 1976 se vrátil a stal se "hrdinou" režimu; napsal knihu, zpěvák Josef Laufer o něm složil oslavnou píseň. Po roce 1989 byl za útok na rádio obžalován, ale trestu unikl. V roce 2009 jej soudy poslaly za mříže za pojišťovací podvod.

Překvapivé rozhodnutí připomíná předchozí soudní anabázi, při níž byl Minařík za útok na rádio poslán za mříže na čtyři roky, ale pak po šestnácti letech tahanic dosáhl zprošťujícího verdiktu.

"Jsme samozřejmě rádi, ale nemáme ještě text odůvodnění rozhodnutí Nejvyššího soudu," řekl Minaříkův advokát Milan Staněk. Nejvyšší soud rozhodoval o Minaříkovi v neveřejném jednání a text odůvodnění rozhodnutí je podle mluvčího soudu také ještě neveřejný.

Jisté však je, že případ se vrací k první instanci, tedy k brněnskému krajskému soudu, který jej musí znovu projednat a rozhodnout.

Minařík je podezřelý, že před čtrnácti lety zinscenoval na Ukrajině dopravní nehodu a pak požadoval zaplatit od pojišťovny Kooperativa 41 milionů korun za materiál, který údajně shořel. Podle svědků a znalců však nehoda byla fingovaná a náklad zapálili Minaříkovi ukrajinští komplicové – bývalí příslušníci sovětské tajné služby KGB. Odborný posudek navíc ukázal, že náklad ani takovou hodnotu mít nemohl. Brněnský krajský soud Minaříka poslal do vězení na čtyři a půl roku, odvolací Vrchní soud v Olomouci trest ještě zpřísnil na šest let. "K soudnímu verdiktu se nevyjadřujeme,“ řekl mluvčí Kooperativy Marek Vích.

Minaříkův případ se nejen podivně vlekl, ale před dvěma lety se u brněnského soudu navíc ukázalo, že se ztratily důkazy proti Minaříkovi, které převzali na Ukrajině brněnští detektivové.

"Případ Minařík se nikomu nechce soudit, bratrstvo kočičí pracky funguje a zdá se, že ti bývalí rozvědčíci spolu nějakým způsobem drží,“ říká bývalý brněnský státní zástupce Jaroslav Mádr, který původně vypracoval obžalobu za Minaříkův útok na rádio. "Byl jsem na mrtvici, když se spis dva roky válel v Praze a pak se najednou vrátil do Brna. Buď s ním někteří sympatizovali, nebo se prostě báli,“ řekl Mádr.


Video